NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Umelá inteligencia naprogramuje všetko, čo jej poviete. Vrátane videohier

Výskum a vývoj
3

Zoznam vecí, ktoré dokáže umelá inteligencia vykonávať, sa rozšíril o schopnosť naprogramovať (alebo sa aspoň pokúsiť naprogramovať) čokoľvek, čo jej poviete jednoduchou angličtinou. Potrebujete napríklad efektný banerový text, ktorý každých pár sekúnd zmení farbu? Stačí to povedať programu OpenAI Codex a ten vám ho za niekoľko sekúnd nakóduje.

Beta verzia OpenAI Codex je teraz dostupná len prostredníctvom online čakacej listiny. Ide o jednoduchý webový nástroj s tromi oknami. Jedno slúži na zadávanie príkazov, druhé zobrazuje kód vygenerovaný podľa týchto príkazov a ďalšie ukazuje, čo kód robí. Codex by ste teoreticky mohli používať na najrôznejšie úlohy vo viac ako desiatke programovacích jazykov, ale azda najúžasnejšie je programovanie jednoduchých videohier v JavaScripte len pomocou niekoľkých príkazov v prirodzenom jazyku. Video youtubera s prezývkou Joy of Curiosity ukazuje nástroj v akcii.

Codex si ľahko poradí s jednoduchými príkazmi, ako napríklad „vytvor čierny kruh“, ale dokáže správne interpretovať aj príkazy, ktoré si vyžadujú kontext, ako napríklad „zmenši ho“. Dokonca zvládne aj viackrokové pokyny, napríklad: „Ak sa obdĺžnik a kruh prekrývajú, urob kruh opačným smerom.“ Spoločnosť OpenAI zhotovila aj oficiálne demonštračné video o schopnostiach programu Codex v oblasti JavaScriptu.

SWAN_042021

Nástroj využíva platformu OpenAI na získanie všeobecných znalostí o svete. Keď mu napríklad používateľ povedal, aby „nastavil pozadie na farbu vesmíru“, výsledkom bola čierna farba. Hoci je zrejmé, že video je zamerané na silné stránky Codexu a vyhýba sa slabinám, je veľmi pôsobivé sledovať, ako sa jednoduchá fráza zmení na použiteľný kód.

Codex je ešte ďaleko od toho, aby bol užitočný na väčšie projekty, ale ponúka fascinujúci pohľad na potenciálnu budúcnosť, kde jednoducho povieme počítačom, čo majú robiť, nebude sa pri tom vyžadovať iný jazyk ako ten, ktorým ste sa naučili hovoriť v detstve. V súčasnosti medzi investormi zo Silicon Valley narastá záujem o nástroje s malým množstvom kódu (low-code) alebo „bez kódu“ (no-code), ktorých cieľom je zrýchliť a zjednodušiť programovanie a sprístupniť ho pre tých, ktorí neovládajú žiadne programovacie jazyky.

Zdroj: pcgamer.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

ja som programator reakcia na: Umelá inteligencia naprogramuje všetko, čo jej poviete. Vrátane videohier

11.10.2021 08:10
pan redaktor spamatajte sa uz toto je iba hracka pre male deti
skuste mu povedat aby to vytvorilo interface

titulka je NAFUKNUTA aby zaujala
Reagovať

RE: pecka, dostala som orgazmus, keď som to videla ako to programuje samo reakcia na: ja som programator

17.10.2021 19:10
pecka, dostala som orgazmus, keď som to videla ako to programuje samo
Reagovať

Hlupak Ladislav Lacko klamar reakcia na: Umelá inteligencia naprogramuje všetko, čo jej poviete. Vrátane videohier

8.10.2021 23:10
Hlupak Ladislav Lacko klamar
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať