SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Úplne nový typ vakcíny poskytne lepšiu imunitu proti COVID-19 ako tie súčasné

3

Novými mRNA vakcínami od spoločností Pfizer/Biontech a Moderna sú v súčasnosti zaočkované milióny ľudí. Teraz však britská spoločnosť s názvom Emergex pripravuje na testovanie vakcíny novej generácie, založené na radikálnej novej technológii. Na rozdiel od vakcín mRNA (messenger RNA), ktoré vstrekujú na mieru vytvorený reťazec mRNA, ktorý vytvára spike proteíny v ľudskom tele, táto nová technológia vakcín sa dodáva prostredníctvom kožnej náplasti a pri zabíjaní infikovaných buniek sa spolieha na T bunky, čo sú biele krvinky tvoriace súčasť imunitného systému.

Predpokladá sa, že vakcína zameraná na T bunky by vyvolala rýchlejšiu a trvalejšiu reakciu na boj s infekciou. T bunky, jeden zo základných typov buniek imunitného systému, hrajú zásadnú úlohu v boji proti ohrozujúcim cudzorodým látkam v ľudskom tele. Na rozdiel od niektorých buniek imunitného systému T bunky nenapádajú žiadne cudzie teleso; sú zamerané len na špecifické patogény.

Vedci sa domnievajú, že táto vlastnosť by sa dala využiť tak, že ich vakcína by mohla v ľudskom tele vyvolať reakciu T buniek bez toho, aby sa imunitný systém najprv dostal do kontaktu s nebezpečným vírusom SARS-CoV-2. Vakcína navrhnutá spoločnosťou Emergex by pripravila T bunky na odstránenie infikovaných buniek z tela hneď po infekcii. To by zabránilo replikácii vírusu a progresii na COVID-19. Zacielením a aktiváciou T buniek by to takisto znížila prenosnosť medzi infikovanými a neinfikovanými ľuďmi, pretože by to zastavilo replikáciu vírusu a zabránilo by sa nástupu symptómov.

Samozrejme, tento mechanizmus účinku sa ešte musí dokázať, kým sa pristúpi k testom v klinických štúdiách. Ďalšia zaujímavosť je, že vakcína sa bude podávať nie ihlou, ale ako kožná náplasť miniatúrnej veľkosti. Drobné mikroihličky uvoľnia vakcínu v priebehu niekoľkých sekúnd. Na rozdiel od súčasných vakcín, ktoré sa musia uchovávať v mrazničke alebo chladničke, vakcína Emergex môže prežiť až tri mesiace pri izbovej teplote. 

Prvá fáza klinickej štúdie bude malá, zahŕňajúca dve skupiny dobrovoľníkov, ktorí dostanú vysoké a nízke dávky vakcíny alebo placeba. Ani pacienti, ani výskumníci však nebudú vedieť, v ktorej študijnej skupine sa pacienti počas štúdie nachádzajú. Očakáva sa, že prvý pacient dostane svoju prvú dávku vakcíny začiatkom januára 2022.

Zdroj: salon.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

ziadne vakciny na kovid-19 reakcia na: Úplne nový typ vakcíny poskytne lepšiu imunitu proti COVID-19 ako tie súčasné

21.11.2021 09:11
Ziadne vakciny na kovid-19 nam nepomozu, naopak, lebo uz 100rokov sa vie, ze ockovanie pocas epidemii vytvara len nove mutacie. Pozrite si statistiky z CR,...na idnes.cz ved pocty ockovanych a neockovanych co boli hospitalizovani, ci zomreli na kovid su skoro rovnake,..a to ockovani mru,..maju velke problemy na samotne ockovanie,.. https://www.idnes.cz/koronavirus/statistiky#mrtvych Pavel Smutny
Reagovať

RE: ziadne vakciny na kovid-19 reakcia na: ziadne vakciny na kovid-19

22.11.2021 07:11
Blbost.
Reagovať

.......................... reakcia na: Úplne nový typ vakcíny poskytne lepšiu imunitu proti COVID-19 ako tie súčasné

19.11.2021 18:11
dalsi "dobrovolny" experiment na ludoch
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať