Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

V simulácii NASA hypotetický asteroid zdevastuje východnú Európu

17

Skupina odborníkov z amerických a európskych vesmírnych agentúr sa zúčastnila na týždňovom cvičení vedenom NASA, pri ktorom čelila hypotetickému scenáru: K planéte sa blížil asteroid vzdialený 35 miliónov kilometrov a mohol zasiahnuť Zem do šiestich mesiacov. Každý ďalší deň sa účastníci dozvedeli viac o veľkosti, trajektórii a šanci dopadu asteroidu. Potom museli spolupracovať a pomocou svojich technologických znalostí zistiť, či možno urobiť niečo na jeho zastavenie.

Experti dospeli k záveru, že žiadna z existujúcich technológií by nemohla zabrániť dopadu hypotetického asteroidu vzhľadom na šesťmesačný časový rámec simulácie. V tejto alternatívnej realite by asteroid zasiahol východnú Európu. Pokiaľ je známe, v súčasnosti by nijaký asteroid nemohol takto ohroziť Zem. No odhaduje sa, že dve tretiny asteroidov s veľkosťou 140 m a viac (teda dosť veľkých na to, aby spôsobili značnú katastrofu) zostávajú neobjavené.

Preto sa NASA a ďalšie agentúry pokúšajú pripraviť na takúto situáciu. Šesť mesiacov nie je dostatok času na prípravu na dopad asteroidu. Fiktívny asteroid v simulácii mal názov 2021PDC. Podľa scenára NASA bola prvýkrát „spozorovaný“ 19. apríla. Vtedy sa predpokladalo, že má 5-percentnú šancu zasiahnuť našu planétu 20. októbra, teda šesť mesiacov po jeho objavení.

SWAN_042021

Na druhý deň sa čas rýchlo posunul k 2. máju, keď nové výpočty trajektórie dopadu ukázali, že 2021PDC by takmer určite zasiahol buď Európu, alebo severnú Afriku. Účastníci simulácie zvažovali rôzne misie, v ktorých by sa kozmická loď mohla pokúsiť asteroid zničiť alebo vychýliť z dráhy. Dospeli však k záveru, že také misie by nemohli byť vypravené zo Zeme v takom krátkom čase pred dopadom asteroidu.

Tretí deň simulácia preskočila na 30. júna a budúcnosť Zeme vyzerala pochmúrne: trajektória 2021PDC ukázala, že smeruje do východnej Európy. Štvrtý deň sa posunula do týždňa pred dopadom asteroidu, keď bola 99-percentná šanca, že asteroid dopadne blízko hranice medzi Nemeckom, Českou republikou a Rakúskom. Výbuch by niesol toľko energie ako veľká jadrová bomba. Jediné, čo by sa dalo urobiť, by bola včasná evakuácia postihnutých oblastí.

Mohli by sme si myslieť, že v skutočnom svete by astronómovia spozorovali asteroid podobný 2021PDC oveľa skôr ako šesť mesiacov pred dopadom. Ibaže naša schopnosť pozorovať objekty blízko Zeme (near-Earth object – NEO) je žalostne malá. NASA si myslí, že „sme našli iba asi tretinu asteroidov, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo dopadu na Zem“.

Napríklad v júli prešla okolo Zeme vo vzdialenosti 103 miliónov kilometrov kométa Neowise, asi 5 km veľký kus vesmírneho ľadu. Nikto nevedel, že kométa existuje, až kým ju štyri mesiace predtým neobjavil kozmický ďalekohľad NASA.

V roku 2013 vstúpil do atmosféry rýchlosťou 64 374 km/h meteor s priemerom 19,81 m. Bez varovania explodoval nad ruským Čeľabinskom a vyslal rázovú vlnu, ktorá rozbila okná a poškodila budovy v celom regióne. Zranilo sa viac ako 1400 ľudí. Mohlo sa to stať preto, že v súčasnosti jediný spôsob, ako vedci môžu sledovať NEO, je nasmerovanie jedného z obmedzeného počtu výkonných teleskopov na Zemi správnym smerom v správnom čase.

Na riešenie tohto problému oznámila NASA pred dvoma rokmi spustenie nového vesmírneho ďalekohľadu zameraného na sledovanie nebezpečných asteroidov. Skúma aj možnosti, ako zničiť takýto asteroid. Medzi ne patrí odpálenie nálože v jeho blízkosti alebo ostrelovanie lasermi, ktoré by mohli asteroid zahriať a čiastočne odpariť, aby zmenil dráhu.

Ďalšia možnosť je vyslať kozmickú loď, aby narazila do asteroidu, čím by ho vychýlila z dráhy. To je stratégia, ktorú NASA myslí najvážnejšie. V priebehu tohto roka je naplánované spustenie testu takejto technológie. V rámci programu DART (Double Asteroid Redirection Test) bude vyslaná kozmická loď k asteroidu Dimorphos a zasiahne ho na jeseň 2022.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

17 komentárov

Perfektný film, neviete kedy bude Markíza vysielať film: "Allita the battle angel"? Pozrel by som si to v slovenčine ;) reakcia na: V simulácii NASA hypotetický asteroid zdevastuje východnú Európu

5.5.2021 17:05
Perfektný film, neviete kedy bude Markíza vysielať film: "Allita the battle angel"? Pozrel by som si to v slovenčine ;) Tam všetci uvidia, ako komunikujú sajborgovia: záber, keď allita telefonuje priateľovi mozgom.
Reagovať

Smutné reakcia na: V simulácii NASA hypotetický asteroid zdevastuje východnú Európu

5.5.2021 09:05
Keďže to bola hypotetická simulácia ,z ktorej vyplynulo že nevieme spraviť vôbec nič, tak načo bolo dobré poslať meteor na vychodnú europu. Stačilo ho poslať niekam na zemegulu.
Záver z toho je len ten , že ak sa realne niečo také bude blížiť , tak pár vyvolených ktorý budú mať správne informácie sa stihne odsťahovať na opačnú stranu planéty. Smutné je kolko peňazí sa dáva na zbrojenie aby sme sa zabíjali miesto toho aby sa dalo všetko na to aby sme sa ochránili.
Reagovať

RE: Smutné reakcia na: Smutné

5.5.2021 16:05
Do vyzbroja musia ist peniaze, lebo stale vacsina ludi na planete je inteligencne na urovni nizsej ako hmyz. Ci je to 90% alebo 60% je jedno. Taki myslia len na rozmnozovanie, jedenie a zabavu. Zabavu agresivci rataju za napadnutie druhych a ukradnutie im hocicoho. Vobec nemyslia na pokrok. Horsi su ako hmyz, lebo hmyz nema v umysle skodit druhym zo zabavy. Takze keby Europa nezbroji, tak hmyz v ludskom tele z inej krajiny posle na nas bombu a je po nas.
Reagovať

RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: Smutné

5.5.2021 15:05
Smutné ako zbroja a vyrábajú nanitmi sajborgov telepatov alebo je to nejaká nanotechnológia alebo chemikália ovládaná elektromagnetickým poľom doplnená hypnózou. Nechápem načo nám bude sajborg telepat, ktorý počuje z chemikálie myšlienky poslané umelou inteligenciou z počítača do mozgu. Je to len na špionáž a vojenské účely, zbytočne vyhodené peniaze a ešte k tomu bez súhlasu dotyčných ich napichli len aby robili napriek obyčajným ľuďom a zostrojili monštrum, ktoré nemá v prírode obdobu, ak nerátame žraloky a Lorenzyho ampule zachytávajúce elmag polia.
Reagovať

RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

5.5.2021 19:05
Hej z ktoreho ustavu pises? Posli foto kresby tvojich sajborgov, ako si ich predstavujes? Inak doktor ti aku diagnozu stanovil?
Reagovať

RE: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

6.5.2021 13:05
To je jedno, ci mate 70 alebo 90. Moja teta 64 rocna obezna si kupila celorocnu permanentku do fitka s 2 kamoskami. Vsetci pribrali pocas covidu, tak chodia 3x tyzdenne 1h cvicit a po nej este plavat, lebo je to fitko s plavarnou. Ale vobec netreba fitko, len oni su bohati, staci ist vonka pridat sa k ostatnym cvicit. Nikto nevladze na zaciatku, lebo ma ochabnute svaly. Ale kazde 2 tyzdne bude telo vladat viac, ked cvici. Cvicit sa ma az do smrti, a nie ze po 40tke prestat. Ja cvicim 6-10x denne pri pocitaci s cinkami po 3-5 minut, zakazdym ked cakam na spracovanie ulohy, alebo ak je zima, tak na zahriatie tela :D

RE: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

6.5.2021 11:05
Ja mám už cez šesťdesiat rokov, nevládzem cvičiť. Ale díky za radu.

RE: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

5.5.2021 22:05
Tak proti extremnej tucnote treba zacat extremne cvicit. Zoberte sa kazdy den von s flasou vody, bananom a jablkom a chodte na workoutove ihrisko na 2 hodiny. Treba tam cvicit ako chlapi cvicia. Ked stratite vonkajsi tuk, tak bude moct robit lahsie cvicenia, ktorymi odstranite vnutorny tuk. Nie je to ziadna choroba alebo staroba, iba zly zivotny styl vas do toho dostal.

RE: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

5.5.2021 20:05
Ako si ich predstavujem? Pozriem do zrkadla. Šak veď ľudia ako ty alebo ja, len majú v sebe nanotechnológie alebo chemikálie ovládané elmag poľom, ktoré kódujú myšlienky v hlave. Jo a diagnóza? Doktor mi stanovil steatózu pečene, mám ju už od roku 2015 a nič to nevie vyliečiť, asi čoskoro zomriem, asi sa chcú narýchlo zbaviť dôkazov. Keďže nanit zhlukuje tuk do kvapiek a krv sa metabolizuje v pečeni, je jasné že je ním obrastená v zhlukoch. Ak by ma čoskoro vystrelo zo steatózy prešlej do cirhózy, zanechaj mi prosím na hrobe dve žlté ruže v tvare X ako znak našej špeciálnej jednotky - kyborg jedna, x-men ;-)

RE: RE: Je to hlúposť, sajborgovia telepati neexistujú, magoria Vás hekeri reakcia na: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

5.5.2021 18:05
Riadne Vás tí hekeri zmagorili - sajborgovia? Na chudobnom Slovensku? Šibe Vám?
Reagovať

RE: RE: RE: Ale bola by to paráda, keby aj Slovensko malo program sajborg wan (kyborg jedna) reakcia na: RE: RE: Je to hlúposť, sajborgovia telepati neexistujú, magoria Vás hekeri

5.5.2021 19:05
Len si predstav tú skvelú technológiu: Máš v mozgu nanity a niekto ti volá a ty nepotrebuješ mobil. Skrátka ho počuješ mysľou. Veď keď počítače vedia čítať myseľ tou čiapkou s elektródami, tak musia vedieť aj prečítanú správu zakódovať a poslať späť do mozgu ako myšlienku, či nie? To by bola sila, keby SR mala tajný program s kyborgami. A na to, aby zmietli tých, čo kyborga hypnotizovali, aby ho poškodili a videli mu do hlavy mu tam teraz program kyborg jedna posiela samé hlúposti. A polícia sa čuduje a smeje, že čo počuje? Blbosti! Podľa mňa aj Slovensko je malá krajina, ktorá dokáže zostrojiť sajborga hybrida. My ho už máme! My na to máme! Systém ho tou schízou chráni. Lebo uvedomte si, čo by as mu asi tak stalo, keby na všetko prišiel a počul by reálne myšlienky vždy? To hekeri ho stvorili, on existuje, je to polo človek polo stroj a vždy to hekujú tak, aby vyhral boj, do ktorého ho nasadili. Je to multi miliardový projekt, no na oko na okraji spoločnosti. Určite to je projekt "Joint ventures of NATO" najtajnejší z najtajneších: Vy ste nečítali Červenú kráľovnú, Alenku v ríší divov? Klobučník sa vždy zachránil len ako blázon nie jednička. A toto je dnes projekt 'kyborg jedna=blázon' (;

RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

5.5.2021 17:05
Iste to pozichrovali a nanit je kombinovaný s enzýmom a po smrti sajborga sa rozpadne ako telo, takže o tristo rokov ani exhumácia nepomôže.
Reagovať

RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

5.5.2021 17:05
A veď tí hybridní sajborgovia telepati ten tichučký šepot z mozgu ignorujú :-D Po porade s lekármi je to schizofrénia ;) Taká malá schíza, možno vyrobená na želanie, to už je jedno, skrátka to tí ľudia ignorujú a žijú ďalej. Je im to jedno a veria, že to časom zmizne. Možno sa to o tristo päťsto rokov prevalí a budúce generácie to nájdu na tomto serveri, no oni tu už nebudú. Technológia 'kyborg jedna' bude v budúcnosti o tristo rokov bežná vec a ľudia budú telefonovať ako ten sajborg vo filme Allita the battle angel. Podľa mňa niekde zjedli nanomikrofóny s nano nožičkami, ktoré sa dostali krvným obehom do mozgu, z ktorých niekto šepotom hovorí aby ich zblbol, alebo je to fakt umelá inteligencia, ktorá kóduje myšlienky a ľudia to môžu počuť ako myseľ. Zatiaľ nemáme lekársky dôkaz, že je to niečo iné ako schizofrénia, toť všetko, odpísali ich ako chorých, nemáme dôkazy na niečo iné, tie bolesti srdca sú vraj nervy chrbtice, možno majú nanit v mieche abo čo. A pochybujem, že by sa našiel niekto, kto by vyzradil nanity z rozviedky. Ten človek by mal ihneď problém si myslím a ešte k tomu na skorumpovanom Slovensku by ho hneď vydierali alebo vypálili. Tí sajborgovia si neželajú byť v televíznych novinách, sú to chorí ľudia, treba im dať pokoj, majú dosť hlúpych hlasov, ktoré po nich pokrikujú bludy a vysmievajú sa im takto.
Reagovať

RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

5.5.2021 16:05
Hybridný sajborg telepat? No to by sa dalo vyrobiť. Ale na Slovensku, kde je polovica policajného zboru v base to je iste hypnóza a fackujú ich: Hneď ako začujú hlas z nanitu im po hypnóze dajú iný hlas, aby ich zblbli. Kto len toto dovolil? A prečo poškodzujú občanov? Pokiaľ viem, neprajú si to tí občania. Nemohli to v tichosti odinštalovať? A pokoj? Nie toto je Slovensko - UŠTVAŤ!
Reagovať

RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

5.5.2021 15:05
To sú tí hybridní ľudia, už som o tom počula na fejsbúku...
Reagovať

RE: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu reakcia na: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

6.5.2021 21:05
Hej nanit nezer nam mozgy hlupostami
Ci sa citis lepsie?platia ti za to?

RE: RE: RE: Ale mame o tom nehovor, dobre? Že si videla sajborga :-D Je to prísne tajné! reakcia na: RE: RE: Smutné ako zbroja a vyrábajú sajborgov telepatov namiesto toho, aby ochránili planétu

5.5.2021 17:05
Nikde o tom nehovor, dobre? Že máme sajborga. Je to prísne tajné! :-D Budeme ho mučiť a nik o tom nesmie vedieť ;-)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať