Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Vedci našli spôsob, ako vypnúť v mozgu „prepínač hladu“

1

Nový izraelský výskum môže pripraviť cestu pre lieky, ktoré „vypínajú hlad“ v ľudskom mozgu s minimálnymi vedľajšími účinkami. Je známe, že mozgový receptor melanokortín 4 (MC4) riadi potrebu jesť. Preto je označovaný ako „prepínač hladu“. Predpokladá sa, že geneticky dedičná porucha tohto receptora je najbežnejšou príčinou obezity, ktorá je vyvolaná mutáciou jedného génu. Vedci z Weizmannovho vedeckého ústavu teraz uskutočnili výskum, ktorý podľa nich môže umožniť ľahkú manipuláciu s receptorom u ľudí s touto mutáciou.

Ovplyvňovanie MC4 by sa však dalo použiť aj na pomoc ľuďom, ktorí nemajú genetické ochorenie. Keby bol tento receptor „vypnutý“, mohol by sa potlačiť pravidelný pocit hladu. Výskum spočíval v zostavení podrobného 3D modelu receptora, ktorý priniesol úplne nový pohľad na jeho fungovanie. Výskumníci izolovali veľké množstvo receptorov MC4 z bunkových membrán a určili jeho 3D štruktúru pomocou kryogénnej elektrónovej mikroskopie, zobrazovacej techniky vykonávanej pri veľmi nízkych teplotách.

CANON_052021

Dokument bol publikovaný v časopise Science. Vedci zistili, že ide o prepínač aktivovaný hormónom, ktorý naše telo vylučuje, a možno ho zapnúť a vypnúť. Farmaceutické spoločnosti sa snažia vyrobiť lieky, ktoré manipulujú s MC4, ale pre obmedzené znalosti o fungovaní receptora sa lieky môžu viazať s niekoľkými receptormi a ovplyvňovať ďalšie aspekty mozgu a tela, čo spôsobuje vedľajšie účinky (depresia a samovražedné sklony, nežiaduce sexuálne reakcie, nevoľnosť, hnačky a bolesti brucha). 

„Teraz, keď poznáme presné molekulárne podrobnosti prepínača, môžeme ho použiť na presné zameranie a navrhnúť lieky, ktoré zabránia niektorým vedľajším účinkom,“ uviedol Moran Shalev-Benami z Weizmannovho vedeckého ústavu.

Zdroj: timesofisrael.com.

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

To mi pripomína ten vtip, čo sme zažili po páde socializmu: reakcia na: Vedci našli spôsob, ako vypnúť v mozgu „prepínač hladu“

19.4.2021 17:04
To mi pripomína ten vtip, čo sme zažili po páde socializmu: V novinách inzerát: Za tisíc korún vám poradím ako efektívne schudnúť. A ženičky posielali tisíc korún a prišiel im vždy lístok s nápisom: "Krávo nežer!"
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať