Vedci vyvinuli kvapalné palivo schopné uskladňovať solárnu energiu až 18 rokov

Technológie
1

Bez ohľadu na to, aké hojné sú zdroje solárnej energie, je tu stále problém s jej dlhodobým skladovaním.

Teraz však švédski vedci z Chalmers University of Technology priniesli zaujímavé nové riešenie. Vyvinuli špeciálnu kvapalinu, nazývanú solárne tepelné palivo, ktoré dokáže skladovať slnečnú energiu viac ako desať rokov.

Solárne tepelné palivo je ako nabíjateľná batéria, ale namiesto elektrickej energie do nej ukladáte slnečné svetlo a v prípade potreby ho vyžaruje ako teplo,“ vysvetľuje Jeffrey Grossman z MIT v rozhovore pre NBC News.

Ide vlastne o molekulu, ktorá sa skladá z uhlíka, vodíka a dusíka. Keď na ňu pôsobí slnečné svetlo, stane sa niečo nezvyčajné: väzby medzi atómami sa preskupia a vznikne nová verzia nazývaná izomér.

Solárna energia je zachytená medzi silnými chemickými väzbami izoméru a zostane tam, aj keď sa molekula ochladí na izbovú teplotu. Keď je energia potrebná, napríklad v noci alebo počas zimy, kvapalina sa prefiltruje cez katalyzátor, molekula sa vráti do pôvodnej formy a uvoľní energiu v podobe tepla.

Energia môže byť v tomto izoméri uložená až na 18 rokov,“ hovorí jeden z členov vedeckého tímu Kasper Moth-Poulsen z Chalmers University. „A keď chceme energiu vyťažiť a použiť ju, získavame väčší nárast tepla, než sme sa odvážili dúfať.

Vedci vyskúšali nové kvapalné palivo v prototype energetického systému, umiestnenom na streche budovy univerzity, a upútali pozornosť mnohých investorov. Zopakovali tento cyklus viac ako 125-krát bez významného poškodenia molekuly.

Výskumníci tvrdia, že kilogram ich kvapaliny môže teraz uskladňovať 250 wattov energie, čo je dvojnásobok energetickej kapacity batérií Tesla Powerwall. Domnievajú sa však, že vďaka optimalizácii dizajnu čoskoro budú môcť z tohto systému získať ešte viac tepla.

Ak pôjde všetko podľa plánu, Moth-Poulsen si myslí, že technológia by mohla byť k dispozícii na komerčné účely do 10 rokov.

Štúdia bola uverejnená v časopise Energy & Environmental Science.

Zdroj: sciencealert.com

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
skladovanie solarna energia technologia

1 komentár

Jednotka energie reakcia na: Vedci vyvinuli kvapalné palivo schopné uskladňovať solárnu energiu až 18 rokov

17.11.2018 12:11
250W energie je asi ako 100km rychlosti. Jednotka energie je joule alebo Ws.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať