ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Veterné turbíny budú už čoskoro používať supravodiče

0

Turbína, ktorá vo svojom generátore používa vysokoteplotné supravodiče, by mohla tvoriť základ budúcich vysokokapacitných systémov na výrobu veternej energie. Dánske konzorcium s názvom EcoSwing navrhlo, vyvinulo a vyrobilo supravodivý generátor v plnej veľkosti pre veternú turbínu s výkonom 3,6 MW a podrobilo ho prvému testovaniu, ktoré prekonalo očakávania.

Pobrežné veterné turbíny sa stávajú čoraz obľúbenejšími, pretože sú umiestnené mimo dohľadu a dosluchu obyvateľstva. Je žiaduce, aby boli turbíny čo najväčšie, aby sa minimalizoval počet jednotiek potrebných vo veternej farme. Pri súčasných technológiách je však zvyšovanie výkonu jednotky problematické. Používajú sa totiž generátory s priamym pohonom na báze permanentných magnetov.

Na to, aby bola inštalácia viacerých jednotiek praktická, bolo by treba značne znížiť ich hmotnosť. Ďalšia možnosť sú pseudomagnetické stroje s priamym pohonom, ktoré integrujú magnetické prevody a generátory. Ich výroba však môže byť drahá a veľmi zložitá.

Riešenie tímu EcoSwing sa zameriava na generátory obsahujúce vysokoteplotné supravodivé generátory využívajúce oxid medi a bária (ReBCO). Vnútri turbíny je 40 cievok z tohto materiálu, ktorý je supravodivý pri teplotách vysoko nad absolútnou nulou. Pracujú pri teplote 30 kelvinov. Terénne skúšky ukázali, že zariadenie turbíny dosiahne túto teplotu oveľa rýchlejšie, ako predpokladali jej tvorcovia.

Stabilná teplota cievky pod touto úrovňou sa dosiahla už po 14 dňoch chladenia. Počas skúšok bola turbína v prevádzke viac ako 650 hodín v sieti. To ukazuje kompatibilitu technológie supravodivých generátorov so všetkými prvkami operačného prostredia, ako sú premenlivé rýchlosti, poruchy siete, elektromagnetické harmonické kmity a vibrácie.

Test takisto preukázal, že „vysokoteplotné“ supravodiče nie sú obmedzené na fungovanie v špecializovaných laboratóriách, ale môžu byť nasadené v „štandardnom“ výrobnom prostredí. Štúdia bola publikovaná v časopise Superconductor Science and Technology

Zdroj: theengineer.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
system elektrina energia veda vyskum buducnost eko ekologia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať