Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Video: Airbus dáva zelenú kvapalnému vodíku

Technológie
0

Airbus testuje riešenie na báze kvapalného vodíka pre dopravné lietadlá a myslí si, že vodíkové palivo by mohlo priniesť viac výhod než len elimináciu emisií. Umožnilo by aj efektívnejšie fungovanie komponentov lietadla. Jedna z najväčších výziev pri využívaní vodíka je jeho efektívne skladovanie. V plynnej forme zaberá veľký objem, takže Airbus experimentoval s jeho skladovaním vo forme kvapaliny. To si však vyžaduje schladenie vodíka na teploty okolo -253,15 °C.

Spoločnosť sa nazdáva, že keby ste čerpali tento zdroj studeného paliva okolo pohonnej jednotky lietadla, boli by ste schopní komponenty ochladiť na supravodivú teplotu.  Supravodivosť eliminuje odpor a umožňuje prúdenie elektriny káblami a motormi bez straty energie spôsobenej trením. Teoreticky to znamená, že účinnosť by mala stúpnuť. Výrobca lietadiel tvrdí, že takýto systém by mohol potenciálne zabezpečiť rovnakú prácu pri menej ako polovičnej hmotnosti existujúcich pohonných jednotiek, pretože by ste potrebovali menej paliva a elektrické straty by sa znížili na polovicu.

SWAN_042021

Na overenie tejto myšlienky chce Airbus v priebehu nasledujúcich troch rokov vyvinúť koncepčný systém, ktorý sa bude skladať z pohonnej jednotky s výkonom 670 koní, s káblami, ovládačmi, elektronikou a motormi, ktoré sú kryogénne chladené kvapalným vodíkom čerpaným z palivovej nádrže. Nie je jasné, ako Airbus zabezpečí, aby celá zásoba tekutého vodíka zostala chladená, zrejme sa to však dá vyriešiť.

Lietanie s nulovými emisiami uhlíka zatiaľ zostáva snom. Batérie sú totiž ťažké a akumulujú oveľa menej energie, ako sa dá dodať leteckým palivom. Navyše lietadlá musia letieť oveľa ďalej ako autá. Airbus si myslí, že odpoveďou by mohol byť kvapalný vodík, ktorý je energeticky veľmi hustý. Musí však dôjsť k vyzretiu technológie a k rozvoju infraštruktúry. Letiská napríklad nemajú vodíkové čerpacie stanice. Okrem toho vodík ešte v mnohých prípadoch nie je zelený, pretože proces jeho extrakcie z vody vyžaduje veľa energie, pochádzajúcej často z neobnoviteľných zdrojov.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať