ANTIK ANTIK ANTIK

Video: Hollywood má náhradu za zelené plátno

0

Zelené plátno je po celé desaťročia základom filmu a televízie. Jeho používanie siaha až k filmu Zlodej z Bagdadu z roku 1940. Teraz je tu však nová technológia, vďaka ktorej je proces vykresľovania imaginárnych svetov oveľa plynulejší. Sony uvádza na trh rad displejových systémov s LED kryštálmi, ktoré sa podľa jeho vyjadrenia dajú použiť na vytváranie virtuálnych filmových zostáv.  

Displeje sú podobné technológii Stagecraft, ktorú propaguje spoločnosť Industrial Light & Magic (ILM), dcérska spoločnosť Lucasfilm. Stagecraft sa pravidelne používa v sériách Disney+ The Mandalorian, v ktorých sa premietajú mimozemské kulisy na veľkých displejoch obklopujúcich hercov. Displeje ILM aj Sony sú mimoriadne jasné a potiahnuté antireflexnou vrstvou, čo eliminuje jednu z nevýhod zeleného plátna. Tvorcovia vizuálnych efektov pri jeho použití totiž musia upravovať čiary a odrazy vytvorené veľkými jasnozelenými stenami.

Nové displeje vyžarujú na hercov a rekvizity vlastné realistické svetlo, vďaka čomu sa zdá, akoby sa nachádzali v rovnakom fyzickom priestore. Nová technológia príde vhod v čase pandémie COVID-19. Filmári nebudú musieť cestovať na nakrúcanie do vzdialených krajín, namiesto toho môžu premietať zábery z týchto krajín na displejoch.

Virtuálna produkcia ešte nie je priemyselným štandardom, väčšina veľkorozpočtových projektov bude v blízkej budúcnosti ešte využívať zelené plátno. Nová metóda však šetrí peniaze a vyžaduje menej členov v štábe, a tak sa v budúcnosti zrejme stane prevládajúcou metódou, prostredníctvom ktorej filmový priemysel vizualizuje 3D prostredia na obrazovke.

Zdroj: qz.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať