SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Video: Nový jednopiestový vodíkový motor prekonáva nedostatky palivových článkov

4

Izraelská spoločnosť Aquarius Engines ponúkla svetu prvý pohľad na malý vodíkový motor, ktorý by raz mohol nahradiť generátory benzínových motorov a vodíkové palivové články v budúcich elektromobiloch. Jednoduchý motor s hmotnosťou iba 10 kg využíva na vývoj sily jediný pohyblivý piest. Prvý účinný jednopiestový lineárny motor vyrobil Aquarius v roku 2014. Bol určený na generovanie energie vo vozidle alebo ako samostatný generátor elektrickej energie. Mal jediný centrálny valec, v ktorom sa piest pohybuje medzi dvoma hlavami motora.

Predchádzajúce iterácie využívali na spaľovanie bežnejšie fosílne palivá, teraz však spoločnosť upriamuje pozornosť na vodík znižujúci emisie. Tvrdí, že rakúska strojárska firma AVL-Schrick nedávno dokončila testy, ktoré overujú, že upravená verzia motora môže fungovať čisto na vodík.

Okrem toho, že motor Aquarius má malé rozmery, nízku hmotnosť a ľahko sa prepravuje, aj jeho konštrukcia je veľmi jednoduchá a nenáročná na údržbu. Na rozdiel od väčšiny bežných motorov, ktoré sú vyrobené zo stoviek súčastí, má motor Aquarius iba dvadsať komponentov a piest je jeho jediná pohyblivá časť. Podľa spoločnosti nevyžaduje ani olej na mazanie.

VIDEO

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

scam reakcia na: Video: Nový jednopiestový vodíkový motor prekonáva nedostatky palivových článkov

25.5.2021 11:05
Je to scam, nizko ucinny, tj nepouzitelny do auta motor bez ziadnych informacii a parametrov nikde.
Reagovať

Toto ma buducnost reakcia na: Video: Nový jednopiestový vodíkový motor prekonáva nedostatky palivových článkov

25.5.2021 11:05
Nie prihluple elektromobily.
Reagovať

RE: Toto ma buducnost reakcia na: Toto ma buducnost

26.5.2021 01:05
ICE (i ten vodikovy) ma ucinnost okolo 30%- 40%. Velka cast kinetickej energe sa strati dalej v prevodovke a na kolesa sa dostava len okolo 10% energie paliva.
Ten "prihluply elektromobil" dostava na kolesa okolo 85-92% energie

A kym celkove straty energie elektromobilu dosahuju okolo 30% (od zdroja ku kinetickej energii automobilu) ICE auta to maju daleko, daleko horsie. V pripade vodika sa nabaluju straty energie pri vyrobe vodika(az k 50%!) kompresia vodika do tlakovej nadoby zoberie dalsich 30%. 5% vodika za mesiac vyprcha cez steny nadoby, a rozvody... Litium ionova bateria sa samovybija asi tak 2-3% za mesiac.
Reagovať

RE: Toto ma buducnost reakcia na: Toto ma buducnost

25.5.2021 12:05
lenže problem vodikoveho pohonu nie je ani tak samotny motor ale distribucia samotneho vodika vysoke tlaky a nizke teploty
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať