ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Video: Pohľad na bojisko prostredníctvom nových okuliarov na nočné videnie

1

Americká armáda nedávno zverejnila video o tom, ako môže vyzerať bojisko cez šošovky jej nových okuliarov na nočné videnie. Zariadenie s názvom Enhanced Night Vision Goggles-Binocular (ENVG-B) vyskúšali vojaci na základni Lewis-McChord vo Washingtone počas cvičnej streľby. Armáda začala s nasadzovaním ENVG-B ako náhrady za staršie monokulárne prístroje na nočné videnie PVS-14 na jeseň 2019.

Vo videu možno vidieť režim sledovania Outline Mode Fused + AR/RTA (AR – rozšírená realita, RTA – rapid target acquisition/rýchle určenie polohy cieľa). Obrysový pohľad je jedno z niekoľkých nastavení dostupných pre používateľov ENVG-B. ENVG-B ponúka väčšie zorné pole ako tradičné monokulárne okuliare, upúšťa od klasického zeleného osvetlenia a umožňuje jednotkám ľahšie vidieť v tme a cez bežne používané bojové prostriedky na zhoršenie viditeľnosti ako prach, hmla a dym.

Nové okuliare sa môžu takisto bezdrôtovo pripojiť k puške, aby umožnili presnejšiu streľbu a rýchlejšie určenie polohy cieľa. Armáda experimentovala aj so spojením ENVG-B s malými dronmi Black Hornet, aby mohol vojak vidieť to, čo vidí dron na displeji, čím by sa výrazne zlepšilo situačné povedomie.

Kapitán Will Hess pri vyhodnotení systému ENVG-B v roku 2020 uviedol, že „z hľadiska detekcie a jasnosti cieľov je medzi ENVG-B a PVS-14 rozdiel ako medzi dňom a nocou.“ Vojaci nosiaci ENVG-B dokázali zasiahnuť cieľ na 300 metrov a dokonca ďalej, zatiaľ čo tí, ktorí boli vybavení PVS-14, mali problém vidieť na 150 metrov.

SWAN_042021

Ďalším krokom vo vývoji technológie nočného videnia armády je systém s názvom Integrated Augmented Reality System, na ktorom sa pracuje viac ako dva roky. Futuristické okuliare IVAS obsahujú digitálnu termovíziu, nočné videnie a snímače pre slabé osvetlenie so 180-stupňovým zorným poľom.

Keď sú senzory vypnuté pomocou ovládacích prvkov na vojakovej zbrani, možno cez okuliare bežne vidieť, vojak si ich nemusí zložiť. Headset IVAS takisto umožňuje vojakom prístup k širokej škále digitálnych nástrojov – od mapovania až po sledovanie priateľských a nepriateľských síl na bojisku. Armáda plánuje začať s používaním nových okuliarov IVAS v priebehu tohto roka.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

ďalšia blbosť, ktorú nám netreba reakcia na: Video: Pohľad na bojisko prostredníctvom nových okuliarov na nočné videnie

4.5.2021 18:05
ďalšia blbosť, ktorú nám netreba
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať