NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Video: Prvý let eVTOL s inovatívnym cyklorotorom

1

Fascinujúci prototyp eVTOL rakúskej spoločnosti CycloTech absolvoval svoje prvé letové testy. Funguje s pohonným systémom Cyclogiro v štýle kolesového parníka, ktorý ponúka niektoré zaujímavé výhody oproti typickým konštrukciám s viacerými rotormi. Systém Cyclogiro využíva namiesto rotorov vrtule typu Voith-Schneider, čím sa jeho pohonné systémy efektívne spájajú do rýchlo sa točiacich kruhových dosiek.

Každá doska má okolo seba niekoľko lopatiek s premenlivým sklonom a sklon týchto lopatiek sa pri otáčaní dosky neustále mení. To umožňuje softvéru na riadenie letu v týchto zariadeniach veľmi rýchlo vektorovať ťah v rozsahu 360 stupňov bez toho, aby sa otáčky museli zrýchľovať alebo spomaľovať.

SWAN_042021

Lietadlo, ktoré lieta s takýmto pohonom, môže pracovať s množstvom rôznych palivových systémov vrátane fosílnych palív, ktoré nedokážu poskytnúť okamžitý krútiaci moment ako elektromotory.  Na rozdiel od rotorov s premenlivým sklonom môže tento systém tiež smerovať ťah priamo dole, dopredu, dozadu alebo kdekoľvek medzi tým. Tento 80-kilogramový demonštrátor sa používa na vývoj 5-miestneho modelu leteckého taxíka založeného na rovnakom pohonnom systéme.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Vymakané, ste super (: reakcia na: Video: Prvý let eVTOL s inovatívnym cyklorotorom

30.10.2021 13:10
(-:
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať