
Video: Roboty sa už naučili chodiť aj v drsnom teréne
Roboty podobne ako ľudia používajú pri interakcii so svetom dva rôzne druhy zmyslového vnímania. Existuje exteroceptívne vnímanie (alebo exterocepcia), ktoré pochádza z vonkajších snímacích systémov, ako sú napr. lidary či kamery. A potom je tu proprioceptívne vnímanie (alebo propriocepcia), čo je vnútorné vnímanie, ktoré zahŕňa veci ako dotyk a snímanie sily.
Vo všeobecnosti ľudia pri pohybe využívajú obe tieto modality vnímania naraz, pričom exterocepcia nám pomáha plánovať dopredu a propriocepcia nastupuje, keď sa situácia skomplikuje, napr. v tme, keď sa pohybujete pomaly a opatrne, spoliehate sa na rovnováhu a cit. Aj roboty s nohami sa vďaka exterocepcii môžu pohybovať rýchlo a dynamicky, no oveľa horšie to je v tme, keď exterocepcia, ktorú potrebujú, buď nefunguje (senzor nie je funkčný), alebo sa nedá použiť (napr. pre reflexné plochy či hustý porast). A problém je v tom, že skutočný svet je plný vecí, ktoré sú pre roboty nepriateľské.
Výskum, ktorý Laboratórium robotických systémov na ETH Zürich publikovalo v časopise Science Robotics, ukazuje riadiaci systém, ktorý umožňuje robotovi s nohami vyhodnotiť, nakoľko spoľahlivé sú exteroceptívne informácie, ktoré dostáva.
Ak sú informácie dobré, robot plánuje dopredu a pohybuje sa rýchlo. No ak sa súbor údajov zdá neúplný a zašumený či zavádzajúci, riadiaca jednotka prejde na proprioceptívnu lokomóciu. Robot sa síce pohybuje ďalej, ale pomalšie a opatrnejšie, až kým sa dostane do bodu, kde sa môže opäť spoľahnúť na exteroceptívne snímanie. Rovnakú techniku používajú ľudia a zvieratá a teraz ju môžu využívať aj roboty.
Technika bola predvedená počas finálového podujatia DARPA SubT na jeseň minulého roka, keď ju používali roboty ANYmal tímu Cerberus. A fungovala celkom pôsobivo, pretože ANYmal dokázal absolvovať časť túry do kopca o 4 minúty rýchlejšie, ako je predpokladaný čas pre priemerného človeka. V klipoch ANYmal kráča cez hustú vegetáciu a hlboký sneh, čo skvele ilustruje, ako dobre systém funguje.
Zdroj: spectrum.ieee.org.
Zobrazit Galériu