SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Video: Roboty sa už naučili chodiť aj v drsnom teréne

1

Roboty podobne ako ľudia používajú pri interakcii so svetom dva rôzne druhy zmyslového vnímania. Existuje exteroceptívne vnímanie (alebo exterocepcia), ktoré pochádza z vonkajších snímacích systémov, ako sú napr. lidary či kamery. A potom je tu proprioceptívne vnímanie (alebo propriocepcia), čo je vnútorné vnímanie, ktoré zahŕňa veci ako dotyk a snímanie sily.

Vo všeobecnosti ľudia pri pohybe využívajú obe tieto modality vnímania naraz, pričom exterocepcia nám pomáha plánovať dopredu a propriocepcia nastupuje, keď sa situácia skomplikuje, napr. v tme, keď sa pohybujete pomaly a opatrne, spoliehate sa na rovnováhu a cit. Aj roboty s nohami sa vďaka exterocepcii môžu pohybovať rýchlo a dynamicky, no oveľa horšie to je v tme, keď exterocepcia, ktorú potrebujú, buď nefunguje (senzor nie je funkčný), alebo sa nedá použiť (napr. pre reflexné plochy či hustý porast). A problém je v tom, že skutočný svet je plný vecí, ktoré sú pre roboty nepriateľské. 

Výskum, ktorý Laboratórium robotických systémov na ETH Zürich publikovalo v časopise Science Robotics, ukazuje riadiaci systém, ktorý umožňuje robotovi s nohami vyhodnotiť, nakoľko spoľahlivé sú exteroceptívne informácie, ktoré dostáva.

Ak sú informácie dobré, robot plánuje dopredu a pohybuje sa rýchlo. No ak sa súbor údajov zdá neúplný a zašumený či zavádzajúci, riadiaca jednotka prejde na proprioceptívnu lokomóciu. Robot sa síce pohybuje ďalej, ale pomalšie a opatrnejšie, až kým sa dostane do bodu, kde sa môže opäť spoľahnúť na exteroceptívne snímanie. Rovnakú techniku používajú ľudia a zvieratá a teraz ju môžu využívať aj roboty.

SAP_052022

Technika bola predvedená počas finálového podujatia DARPA SubT na jeseň minulého roka, keď ju používali roboty ANYmal tímu Cerberus. A fungovala celkom pôsobivo, pretože ANYmal dokázal absolvovať časť túry do kopca o 4 minúty rýchlejšie, ako je predpokladaný čas pre priemerného človeka. V klipoch ANYmal kráča cez hustú vegetáciu a hlboký sneh, čo skvele ilustruje, ako dobre systém funguje.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

ale reakcia na: Video: Roboty sa už naučili chodiť aj v drsnom teréne

26.1.2022 18:01
ked prisiel na slovensko, tak nas robot skolaboval. Nebol pripraveny na taky teren. Ani Svajciarky lesny teren sa nevyrovnal tankotronu na Slovensku...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať