Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Video: Xerox má novú 3D tlačiareň, ktorá tlačí z tekutého kovu

0

Nová tlačiareň spoločnosti Xerox je široká 274 cm a vysoká 213 cm a vnútorná teplota dosahuje viac ako 815 °C. Ide o 3D tlačiareň, ktorá dokáže vyrábať kovové komponenty na mieru. Prvé miesto, kde sa začala používať, je Námorná postgraduálna škola, vysokoškolská inštitúcia vychovávajúca námorných dôstojníkov. Tlačiareň ElemX používa na výrobu kovových častí ako základný materiál hliníkový drôt.

Je to ako malá hliníková zlievareň v stroji, ktorý by mohol nájsť uplatnenie na lodiach na mori, kde by bola schopnosť vyrobiť vlastnú hliníkovú súčasť veľmi užitočná. Hliník je totiž veľmi odolný proti oxidácii a korózii, čo je v námornom prostredí veľmi dôležitý faktor. Tlačiareň na tekuté kovy pracuje s cievkou hliníkového drôtu. Drôt sa roztaví a pretláča sa cez dýzy kvapka po kvapke a vrstva po vrstve, kým sa vytvorí požadovaná súčasť.

Väčšina komerčných 3D tlačiarní vyžaduje prášky, bežný hliníkový drôt, s akým pracuje ElemX, je však pre námornú loď lepší a bezpečnejší, pretože sa eliminuje riziko výbuchu. Navyše pri kovových práškoch hrozí nebezpečenstvo vdýchnutia, takže kovový drôt má v tesnom prostredí lode alebo ponorky väčší zmysel. Vytlačené predmety môžu mať rozmery do 300 × 300 × 130 mm.

Zdroj: popsci.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať