NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

WhatsApp sa bráni snahám vlád o špehovanie občanov

Bezpečnosť
0

Aplikácia na zasielanie správ WhatsApp podala na najvyšší súd v Dillí žalobu, v ktorej spochybňuje nové digitálne pravidlá vlády a tvrdí, že požiadavka, aby spoločnosť umožnila prístup k šifrovaným správam, naruší ochranu súkromia. Indická vláda vyhlásila, že rešpektuje „právo na súkromie“ a nemá v úmysle ho porušovať, ak požiada WhatsApp o odhalenie pôvodu konkrétnej správy.

„Takéto požiadavky sa vyskytnú iba v prípade, keď sa konkrétna správa vyžaduje na účely prevencie, vyšetrovania alebo trestania závažných trestných činov, ako je sexuálne explicitný obsah,“ uvádza sa vo vyhlásení. Minister IT Ravi Shankar Prasad k tejto otázke uviedol, že „žiadne z opatrení navrhovaných Indiou nebude mať nijaký vplyv na normálne fungovanie WhatsApp a na bežných používateľov nebude mať žiadny dosah“.

Navyše takéto požiadavky budú preskúmané prostredníctvom testu proporcionality, ktorý má zistiť, či existuje alternatívny prostriedok nápravy. Vystopovať pôvodcu informácií bude možné iba v scenári, v ktorom sa iné prostriedky nápravy ukázali ako neúčinné. Okrem toho je možné tieto informácie vyhľadávať iba v prípade súdneho konania. Ministerstvo dodalo, že takýto príkaz na vysledovanie pôvodcu podľa uvedených pokynov sa bude vydávať iba na účely prevencie, vyšetrovania, trestania závažných trestných činov.

Predplatné NEXTECH 2021

Nové digitálne pravidlá v Indii nie sú izolované. V júli 2019 vlády Spojeného kráľovstva, Spojených štátov, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady vydali komuniké so záverom, že „technologické spoločnosti by mali do návrhu svojich šifrovaných produktov a služieb zahrnúť mechanizmy, pomocou ktorých by vlády konajúce prostredníctvom príslušných právnych orgánov mohli získať prístup k údajom v čitateľnom a použiteľnom formáte“.

Zdroj: livemint.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať