NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Zariadenie na mokré čistenie vinylových platní Pro-Ject Vinyl Cleaner VC-E

0

Zvuk na vinylových platniach je zaznamenaný v špirálovej drážke. Pri prehrávaní je snímaný ihlou prenosky, ktorá sa relatívnym pohybom v drážke rozkmitá. Toto kmitanie sa v prenoske spracuje na analógový signál. Drážka je veľmi jemná, takže prípadné prachové zrnká, alebo iné nečistoty sa môžu prejaviť praskaním. Kombinácia prachu a mastnoty je roztieraná ihlou po drážke a takto vzniknutá brúsna pasta obrusuje drážky, čím sa znižuje kvalita hudby. Preto prach z drážok platne odstraňujeme pred každým prehrávaním štetcom na to určeným, alebo handričkou s mikrovláknom. Najúčinnejšie však nečistoty z drážok platní odstránite mokrým čistením. Na tento účel sú k dispozícii zariadenia fungujúce na rôznom princípe, nazývané aj práčky platní. Otestovali sme zariadenie Vinyl Cleaner VC-E od renomovaného rakúskeho výrobcu gramofónov Pro-ject.

V tomto prípade je lepšie raz vidieť, ako dvakrát čítať, takže si pozrite postup čistenia v našom videu. V úvode videa je porovnanie ako hrá platňa kúpená v bazári pred a po vypraní a sami uvidíte, že je to veľký rozdiel v kvalite.

Vinyl Cleaner VC-E v princípe funguje ako vysávač na mokré čistenie. Postup čistenia je veľmi jednoduchý. Hliníkový odsávací nástavec natočíte tak, aby bol mimo platne. Upevníte platňu na otočný kruh a upevníte vrchným tanierom. Kruh aj vrchný tanier majú takú veľkosť, aby prekryli papierovú etiketu a povrchy, ktoré sa dotýkajú etikety sú z mäkkej gumy, takže etikety sú chránené pred prípadným namočením. V balení nájdete aj plexisklový kotúč, ktorý môžete podložiť pod platňu. Pri čistení niekoľkých platní ho nepotrebujete. Ak však robíte „veľké pranie“ veľa platní naraz, výkonný ventilátor, ktorý odsáva kvapalinu z platne sa zohreje a vyfukovaný vzduch je ohriaty. Nakoľko vzduch je vyfukovaný otvorom, ktorý je pod čistenou platňou, ak by bol tento vzduch veľmi teplý, mohol by platňu zdeformovať. No a práve pred týmto ohriatym vzduchom platňu cháni plexisklový kotúč.  

Po upevnení platne zapnete otáčanie platne a v oblasti kde sú drážky rozlejete čistiaci roztok. Ten sa pripravuje rozrobením koncentrátu Wash-IT od výrobcu práčky v destilovanej, alebo demineralizovanej vode v pomere 1:10 až 1:20. Nádobka na riedenie roztoku s objemom 100 ml je pribalená. Pomer závisí od stupňa znečistenia platní. Na jednu stranu platne spotrebujete 6 – 8 ml roztoku, inak povedané treba aby vrstvička kvapaliny bola čo najhrubšia. Ja som na nanášanie použil 10 ml injekčnú striekačku ktorou som pri vytláčaní roztoku pohyboval nad platňou tak, aby kvapalina vytvorila špirálu. Prípadne môžete použiť nejaký rozprašovač. Škoda že nejaká vhodná aplikačná nádobka nie je pribalená.  Následne pomocou pribalenej kefky z jemného vlákna rozotriete roztok po celej ploche. Pre dobré vyčistenie roztierate roztok 3 – 4 otáčky v jenom a rovnaký počet otáčok v druhom smere. V závislosti od znečistenia platne nechajte roztok niekoľko desiatok sekúnd pôsobiť. Ak je platňa veľmi znečistená, môžete roztok zohriať na maximálne 40 stupňov. Teplejší nie, lebo vinyl by sa mohol zdeformovať. Poslednou fázou čistenia je odsatie kvapaliny. Teraz hliníkový odsávací nástavec natočte tak, aby nad povrchom platne a zapnite odsávanie. Vysávač je veľmi výkonný a tomu zodpovedá aj pomerne veľký hluk. Roztok sa úplne odsaje počas niekoľkých otáčok. Odsatý roztok sa dá vyliať otvorom, ktorým sa vyfukuje vzduch.  Schválne ho potom vylejte do bielej misky, alebo taniera, aby ste videli, koľko špiny sa pri čistení z platní odstráni.

Pri testovaní som samozrejme vyprav všetky svoje LP platne. Zistil som, že pri nanášaní roztoku na hornú stranu spravidla trochu roztoku pretečie aj cez okraj a zmáča približne jeden centimeter spodnej strany. Pri čistení prvej strany to nevadí, pretože platňa sa obráti a roztok sa bude nanášať na druhú zatiaľ nevyčistenú stranu. Vtedy ale roztok môže pretiecť na spodnú, už vyčistenú stranu. Riešil som to tak, že po odsatí kvapaliny z druhej strany som platňu ešte raz obrátil a počas jednej – dvoch otáčok odsal pretečenú kvapalinu. Ako som už spomínal vzduch z vysávacieho modulu je vyfukovaný cez otvor, ktorý je pri čistení pod platňou a cez tento otvor sa zároveň vylieva znečistený roztok. Zberná nádobka má objem zhruba 0,5 litra. Vyfukovaný vzduch pomerne rýchlo prúdi ponad hladinu v tejto nádobke a trochu kvapaliny sa odparí. Para potom skondenzuje na spodnej strane čistenej platne. Preto ak budete platňu dávať do plastového vnútorného obalu, je treba po čistení platňu nechať pár minút oschnúť a až potom ju dať do obalu tá sa následne zachytí. Papierový obal nie je problém, v ňom sa zvyšky skondenzovanej pary postupne vyparia  

Vypraním sa samozrejme neodstránia škrabance, ale platňa vyčistená od prachu má oveľa lepší zvuk, ako pred vypraním. Audiofili dokonca odporúčajú vyprať aj nové platne.

Technické parametre: rýchlosť otáčania 30 ot/min, čistiaca kvapalina Wash-IT; rozmery: 310 x 266 x 210 mm; hmotnosť: 6,5 kg (bez obalu); Cena: 395 eur

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Vinyl Cleaner VC-E vinylové platne

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať