SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Hypersonické lietadlo na vodíkový pohon preletí Atlantik za 90 minút

Technológie
2

Austrálska letecká inžinierska spoločnosť Hypersonix Launch Systems spolupracuje s Univerzitou v Sydney na vytvorení jedinečného hypersonického vesmírneho lietadla s nulovými emisiami. Ak bude projekt úspešný, bude patriť medzi najrýchlejšie lietadlá modernej éry, schopné preletieť Atlantik iba za 90 minút. A čo je najlepšie, lietadlo by bolo úplne udržateľné, na lietanie by používalo zelený vodík.

Projekt hypersonického vesmírneho lietadla Delta Velos bol spustený v roku 2019. Odvtedy letecká spoločnosť vyvinula trojstupňový satelitný štartovací systém, ktorý nazýva Wirraway. Ten tiež beží na zelenom vodíkovom palive. Spoločnosť použila technológiu opätovne použiteľného náporového motora (scramjet), aby bol štartovací systém bez emisií. Lietadlo bude takisto schopné rozmiestniť satelity na nízku obežnú dráhu Zeme.

Tímy plánujú na pohon Delta Velos nainštalovať štyri motory scramjet poháňané zeleným vodíkom. Lietadlo bude mať niekoľko pevných geometrií vytlačených 3D technológiou, ktoré pomôžu znížiť celkovú hmotnosť a zároveň budú dostatočne odolné. Samozrejme, 3D vytlačené veci nebudú obsahovať žiadne pohyblivé časti, pretože to jednoducho nie je realizovateľné.

Delta Velos bude mať rozpätie krídel 3,5 metra, čo mu dáva schopnosť lietať ako lietadlo. Austrálska letecká spoločnosť tvrdí, že lietadlo môže dosiahnuť maximálnu rýchlosť až Mach 12, čo je 12-násobok rýchlosti zvuku. Na finálny funkčný prototyp Delta Velos si zrejme budeme musieť počkať ešte dlhší čas, ale takéto nadzvukové lietadlá, určite majú miesto v budúcnosti letectva.

Zdroj: supercarblondie.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Genius 3apolmetra reakcia na: Hypersonické lietadlo na vodíkový pohon preletí Atlantik za 90 minút

11.6.2024 13:06
Ked si z clanku odmyslim blaboly a preklepy,ostava mi pekna myslienka . A sice: fakt uz opät letieť na Mesiac,nie stredovekymi rurami šlahajucimi ohen,ci vystreleny na delovej guli magnetickeho stroja,ale ,,obyčajnym,, lecinom v stratosfere prehodiacim pomaly zoparmachovy pohon na atomoplazmotryskovy,aby to na alfazakladnu netrvalo dlhsie ako niekolko hodín.
Reagovať

RE: Genius 3apolmetra reakcia na: Genius 3apolmetra

11.6.2024 17:06
ty sa nam tu dnes nejako odbavujes
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať