Chytrý motocykel pripojený do cloudu
Česká pretekárka Petra Fuchsíková sa preháňa so svojou hondou na okruhoch rýchlosťou 270 kilometrov za hodinu. Patrí medzi najlepšie jazdkyne v Európe a od minulého roka jej pomáhajú zlepšovať výkony aj špičkové digitálne technológie.
Motocykel Honda CBR 600RR a jazdkyňa Petra Fuchsíková spoločne zbierajú body na českých i európskych okruhoch. Počas vlaňajšej sezóny sa jej tím rozšíril o nového výkonného pomocníka – MindSphere, cloudovú platformu podporujúcu internet vecí. Analyzuje dáta zo senzorov v rôznych častiach motocykla, čo pretekárke dáva možnosť nielen sledovať technický stav stroja, ale aj zlepšovať stratégiu a štýl jazdy.
Ukážka technológií
Petra Fuchsíková nemá k digitálnym technológiám ďaleko – pôsobí ako konzultantka pre digitálny podnik a cloudovú platformu priemyselného internetu vecí MindSphere spoločnosti Siemens. Hoci ju motošport lákal odmala, súťažne začala jazdiť len nedávno, v roku 2015. Napriek tomu má na svojom konte už niekoľko víťazstiev – v kategórii európskych jazdcov bez licencie skončila v celkovom hodnotení sezóny ženských pretekov už dvakrát po sebe na prvom mieste vo svojej kategórii.
Nápad prepojiť pretekársky motocykel s MindSphere vznikol v čase príchodu platformy na český trh. Cloudové riešenie bolo nové a reálnych aplikácií zo začiatku nebolo veľa. „Napadlo mi vytvoriť vlastný projekt a prepojiť s MindSphere nejaký stroj, ktorý veľmi dobre poznám. Vznikla tak myšlienka vytvoriť chytrý motocykel a vďaka kolegovi z tímu, ktorý vybral vhodný hardvér, sa celé riešenie stalo realitou,“ vysvetľuje P. Fuchsíková.
Analýza online aj offline
Senzory na motocykli sledujú počas jazdy mnoho parametrov a namerané dáta okamžite odosielajú do cloudu. Prepojenie je unikátne a nikto z konkurenčných jazdcov podobné riešenie nepoužíva. Dáta analyzuje aplikácia Fleet Manager, bezplatná súčasť platformy MindSphere. Sleduje jednotlivé namerané parametre, porovnáva ich s uloženými hodnotami za vybrané časové obdobie, vytvára grafy. Ďalšou funkcionalitou je tvorba pravidiel (tzv. rules) – pokročilých limitov pre merané veličiny, pričom automaticky upozorňuje, ak ich pretekárka pri jazde prekročí.
Pretekársky tím si môže dáta a analýzy zobraziť počas jazdy online alebo následne offline, kedykoľvek to považuje za potrebné. Sama pretekárka údaje sledovať nemôže – to s rýchlou jazdou nejde dohromady. V prípade potreby jej však kolegovia z depa môžu poskytnúť informácie cez reproduktor v prilbe o hroziacom nebezpečenstve, ktoré vyčítali z dát. „Môžu ma napríklad informovať, že zadná pneumatika je málo nahriata na extrémne brzdenie či veľké náklony do zákrut,“ vysvetľuje pretekárka.
Vyššia logika dát
Rýchla analýza údajov priamo na okruhu je veľkým prínosom aj v situáciách, keď žiadne bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí. Mechanici môžu reagovať a okamžite po tom, ako jazdkyňa príde z tréningu, nastaviť motocykel tak, aby dosahoval čo najlepšie časy.
Senzory sledujú mnoho parametrov a dáta okamžite odosielajú do cloudu.
Hĺbková analýza údajov sa potom robí v pokoji kancelárie, kde možno sledovať omnoho viac súvislostí. „Vtedy môžeme využívať knižnice MindSphere a dáta spracúvať pomocou vyššej logiky. Pomáhajú nám pritom napríklad neurónové siete, strojové učenie či prediktívna analýza,“ vysvetľuje P. Fuchsíková. Jej motocykel je skvelým príkladom využitia univerzálnej cloudovej platformy aj mimo klasického priemyselného prostredia. Záleží len na fantázii každého používateľa, z akých zariadení potrebuje alebo chce zbierať a analyzovať prevádzkové dáta. Rovnako ako môže pretekársky tím v reálnom čase sledovať a analyzovať údaje z motocykla a optimalizovať jeho jazdné vlastnosti, môžu manažéri digitalizovaných tovární optimalizovať výrobu. Výsledkom je potom úplná transparentnosť výrobných procesov, optimalizácia údržby a postupný nárast produktivity.
Žiadne komentáre