Image
26.10.2020 0 Comments

Revolučné CT znižuje radiačnú záťaž

SOMATOM Force v sebe koncentruje najmodernejšie trendy medicínskych technológií. Výsledkom je presná diagnostika a bezpečnosť pacienta.

Vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach pracujú s najmodernejším CT prístrojom SOMATOM Force. Nová generácia počítačovej tomografie využíva supercitlivé technológie a vďaka 4D zobrazovaniu zlepšuje možnosti samotnej liečby. Vyznačuje sa zároveň najrýchlejším špirálovým skenovaním a najnižšou radiačnou dávkou spomedzi röntgenových prístrojov.

Diagnostika s nižšou záťažou

Základom CT je tretia generácia technológie Dual Source. Tá využíva skenery s dvoma röntgenovými trubicami (namiesto štandardnej jednej trubice) súčasne s dvoma citlivejšími detektormi, ktoré dosahujú priestorové rozlíšenie do 0,3 mm a poskytujú detailné informácie pre rozhodnutia o následnej terapii.

Vďaka 4D zobrazeniu je možné sledovať funkciu orgánov a ciev súčasne s ich morfológiou, čo umožňuje napríklad zobraziť dynamické angiografie ciev dolných končatín v rozsahu viac ako sedemdesiat centimetrov. SOMATOM Force je vhodný najmä na využitie v kardiológii a pri diagnostike cievneho riečiska. Pri vyšetrení srdca dosahuje natívne temporálne rozlíšenie 66 ms.

Technológia Turbo Flash Mode a špeciálne spektrálne filtre optimalizujú röntgenové žiarenie a zvyšujú kontrast pri snímkovaní mäkkých tkanív. Výsledkom je minimálna dávka žiarenia – pri mnohých klinických vyšetreniach vystačí s dávkou len 0,1 milisieverta. Na porovnanie, ročná dávka žiarenia, ktorému je človek bežne vystavený z okolia, je dva až päť milisievertov. Vďaka násobne nižšej dávke oproti klasickým CT prístrojom výrazne šetrí organizmus človeka, čo je mimoriadne dôležité najmä pri pacientoch, chodiacich na vyšetrenie opakovane.

Takzvaným špirálovým skenovaním SOMATOM Force sníma pacientov s rýchlosťou až 73 cm za sekundu. Je to trojnásobne vyššia hodnota ako pri CT s jednou RTG lampou, ktoré dnes dosahujú hodnoty okolo 23 cm za sekundu. Rýchlosť snímkovania je dôležitá pri vyšetrení srdca. Pri štandardných CT skeneroch sťažuje zachytenie ostrého obrazu srdcový rytmus nad 70 úderov za minútu. Lekári preto aplikujú lieky na jeho zníženie, pričom ich účinok nastupuje najmenej za hodinu, čo predlžuje vyšetrenie. SOMATOM Force zvláda hodnoty vyše sto úderov za minútu. Vďaka výnimočnej rýchlosti je SOMATOM Force vhodný aj pre novorodencov a deti do päť rokov, ktoré netreba počas vyšetrenia uspať.

Rozhoduje aj spoľahlivosť
Pri CT prístrojoch sú dôležité nielen technické parametre a zvládanie moderných zobrazovacích metód. Pre včasnú a správnu diagnostiku pacientov je rovnako dôležité ich spoľahlivé a stabilné fungovanie. Navyše platí, že každá hodina, počas ktorej je diagnostická technika mimo prevádzky, predstavuje čistú finančnú stratu – predlžuje sa hospitalizácia pacienta a rastú náklady na jeho liečbu.

Naopak, kvalitné prístroje urýchľujú priebeh vyšetrení, umožňujú rýchlejšie, presnejšie a spoľahlivejšie stanovenie diagnózy. „Výsledkom sú optimalizované pracovné procesy na klinikách a v ordináciách. Zdravotníctvo – a osobitne sektor medicínskej techniky – je nespochybniteľne odvetvím, ktoré vytvára vysokú mieru pridanej hodnoty nielen v duchu ekonomických poučiek, ale prioritne aj čo sa týka životov konkrétnych ľudí,“ zdôrazňuje Vladimír Šolík, riaditeľ spoločnosti Siemens Healthineers Slovensko.

Špičkový CT prístroj SOMATOM Force využíva po celom svete viacero významných nemocníc, zameraných na kardiológiu či pediatriu. Na Slovensku okrem košického ústavu slúži pacientom v dvoch ďalších nemocniciach.

Foto: Siemens

Zobrazit Galériu
Autor: Siemens

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá