Image
16.4.2019 0 Comments

Stavby zrodené v digitálnom svete

Digitalizácia vytvorila v biznise nové obchodné príležitosti. Veľká časť obchodu, služieb i bankovníctva sa presunula do digitálneho priestoru. Priemysel zažíva štvrtú revolúciu, ktorá vedie k plne automatizovanej výrobe. Digitálne technológie mieria aj do stavebníctva – odvetvia, ktoré sa po stáročia vyvinulo do takej dokonalosti, že tu už na pohľad nebolo čo zlepšovať. 

Digitalizácia ponúkla stavbárom revolučnú technológiu informačného modelovania stavieb – BIM (Building Information Modeling). Vytvára takzvané digitálne dvojča stavby, digitálny model, na ktorom sa dá ešte pred položením základného kameňa overovať, ako sa bude správať reálna budova.

Ako sa využíva BIM na Slovensku (rok 2017, v percentách)

Vďaka digitálnemu dvojčaťu možno pripraviť kvalitnejší projekt, zorganizovať výstavbu a po dokončení riadiť prevádzku budovy. Podmienkou je, aby s dátami pracovali všetci aktéri, ktorí sa budove venujú počas rôznych životných cyklov, od architektov až po facility manažérov. Digitalizácia tak aj v našich profesiách zásadne mení komunikáciu a procesy,“ vysvetľuje Pavol Praženica zo Siemens Building Technologies.

Výsledok stojí za to. Kvalitnejší projekt šetrí financie nielen pri výstavbe, ale najmä počas prevádzky budovy. Európska komisia odhaduje, že v stavebníctve sa premrhá 35 percent prostriedkov pre rôzne chyby, nedorozumenia a slabé využitie informačných technológií. Boston Consulting predpovedá, že širšie využitie BIM by mohlo do roku 2025 prispieť k 25-percentným úsporám na trhu globálnej infraštruktúry.

"Vyspelý svet vie, že informačné modelovanie je budúcnosťou stavebníctva.
Prečo túto príležitosti nevyužiť?"

Dve silné motivácie
BIM sa začal pred pätnástimi rokmi rozvíjať v Spojených štátoch a v Škandinávii, na Slovensku je digitalizácia len v začiatkoch. „V prostredí BIM pracuje približne pätina spoločností a takmer polovica o jeho využití zatiaľ neuvažuje. Naopak, v Spojených štátoch dnes uplatňuje informačné modelovanie 75 percent firiem,“ hovorí Tomáš Funtík, viceprezident BIM asociácie Slovensko.

BIM vo fázach životného cyklu (Slovensko, rok 2017, v percentách)

Prečo je to tak? Skúsenosti zo sveta ukazujú, že existujú dve silné motivácie, ktoré zavádzanie technológie BIM výrazne podporili. Prvou je samotný trh – pri určitom stupni konkurencie si už nik nemôže dovoliť tento trend ignorovať a postupne sa pridajú všetci. Napríklad vo Veľkej Británii dnes uplatňujú BIM viac ako dve tretiny projekčných kancelárií a predpokladá sa, že ideálny stav 95 percent dosiahnu už o dva roky.

Druhým impulzom je tlak štátu na efektívne verejné obstarávanie. V roku 2010 sa stal Wisconsin prvým americkým štátom, ktorý požaduje BIM pri všetkých verejných projektoch nad päť miliónov dolárov. Vo Veľkej Británii zaviedli v roku 2016 túto povinnosť pri zákazkách s hodnotou viac ako päť miliónov libier a očakávajú dvadsaťpercentnú úsporu nákladov na obstarávanie. V Nemecku zasa plánujú povinné využívanie informačného modelovania pri všetkých dopravných projektoch od budúceho roka.

Budúcnosť stavebníctva
Na Slovensku zatiaľ necítiť tlak ani jedného z týchto faktorov. Podľa prieskumu, ktorý v roku 2017 pripravila BIM asociácia Slovensko, informačné modelovanie najviac využívajú architekti a statici – okolo tridsať percent. Digitalizácia sa priveľmi nedotkla profesií technického zabezpečenia ako vykurovania, vzduchotechniky a zdravotechniky. Nedostatočné je aj zapojenie facility manažérov, ktorí by dáta digitálneho modelu následne využívali pri správe a prevádzke budovy. Ale najhoršie sú na tom zhotovitelia. Len šesť percent stavebných firiem využíva digitálne údaje pri riadení stavby, hoci práve tu možno ušetriť desatinu investičných nákladov.

Implementácia BIM vo svete (rok 2015, percento využitia)

Prínosy digitálnych modelov si nevšimol ani štát. Použitie BIM vo verejnom obstarávaní necháva na dobrovoľnom rozhodnutí firiem. A na využitie informačného modelovania príliš netlačia dokonca ani súkromní objednávatelia. Na pohľad nepriaznivá situácia zároveň ponúka rad príležitostí – technologicky vyspelé projekčné kancelárie a stavebné firmy môžu získať výrazný náskok. Vyspelý svet vie, že informačné modelovanie je budúcnosťou stavebníctva. Tak prečo túto príležitosti nevyužiť?

Foto: Penta Real Estate

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá