Učebnicový príklad BIM nájdete v Zugu
Vo švajčiarskom meste Zug spoločnosť Siemens predstavila širokú paletu možností, ktoré technológia BIM (Building Information Modeling) ponúka počas celého životného cyklu budov. Digitálne modelovanie uplatnili pri projektovaní a výstavbe nového sídla globálnej centrály divízie Siemens Building Technologies.
Areál Siemens Zug začali projektovať v roku 2015 a do prevádzky ho uviedli v závere minulého roka. Bol jedným z prvých stavebných projektov, pri ktorom komplexne využili modelovanie BIM. Technológia už v projekčnej fáze umožnila hľadať optimálne architektonické riešenie budov i každého technického detailu.
Takzvaná veľká miestnosť, kde špecialisti vkladali do BIM modelu dáta a spolupracovali na zmenách projektu.
Projektanti vytvorili digitálne dvojča budov a model sprístupnili všetkým aktérom. Aby vytvorili podmienky na transparentnú spoluprácu, zriadili centrum s veľkými dotykovými obrazovkami, nazvané veľká miestnosť. V počiatočných fázach projektu sa tu stretali špecialisti zo všetkých oblastí, aby do modelu vkladali svoje údaje alebo spolupracovali na zmenách.
„Každý, kto sa podieľal na tomto procese, prešiel všetkými etapami výstavby ešte predtým, ako sa reálne položili základy stavby. Projekt sme takto koordinovali od samého začiatku a vyhli sme sa mnohých chybám, ktoré by práce v realizačnej fáze spomalili alebo predražili,“ vysvetľuje Christoph Leitgeb, projektový manažér Siemens Real Estate.
Pre budúce dekády
Informačné modelovanie nevyužili projektanti len na prípravu kvalitnej stavebnej dokumentácie. Išli o krok ďalej – do BIM modelu zahrnuli informácie, ktoré umožňujú sledovať, ako sa budú budovy správať počas celej svojej životnosti. Uľahčia sa tak budúce kroky pri správe budov, pretože model obsahuje všetky prvky stavebných technológií a ich technické údaje – od čerpadiel cez žiarovky až po protipožiarne dýzy a rozprašovače. Model sleduje všetky kritické hodnoty a komunikuje s pracovníkmi údržby. V BIM nájdu dokumentáciu zariadení, po údržbe doplnia dáta a tie sa zobrazia všetkým užívateľom.
BIM bude užitočný aj pri potenciálnych úpravách v budúcich rokoch. Napríklad pri prestavbe vnútorných kancelárskych priestorov. Zmeny sa jednoducho vložia do systému a program vyráta nielen požadované množstvá stavebného materiálu, ale napríklad aj nevyhnutné úpravy ventilačných a vykurovacích systémov.
Model BIM bude užitočný aj pri úpravách v budúcich rokoch, napríklad pri prestavbe kancelárskych priestorov.
Prínosy informačného modelovania BIM sa tak nekončia odovzdaním kľúčov od novej budovy, môže byť nástrojom na dosahovanie úspor v celom jej životnom cykle. „Vyplatí sa investovať viac času a pozornosti do fázy plánovania a prípravy. Digitálny model umožní vytvoriť projekt, ktorý bude základom na dosiahnutie efektívnej prevádzky počas celého životného cyklu budovy. Užívateľovi ponúkne unikátnu službu: dokonalé riadenie budovy po celé desaťročia,“ hovorí Wolfgang Hass, expert Siemens Building Technologies.
Najvyššie štandardy
Areál Siemens Zug tvorí nová administratívna budova s tisíckou pracovných miest a výrobné dielne, kde sa sústreďuje výskum a vývoj stavebných technológií. Budovy využívajú najmodernejšie riešenia - vybavené sú technológiami pre automatizáciu, bezpečnosť a požiarnu ochranu značky Siemens. Zvláštny dôraz sa pritom kládol najmä na udržateľnosť a energetickú účinnosť.
Administratívna budova spĺňa najnovšie požiadavky štandardu LEED a získala platinovú certifikáciu.
Spotrebu energie a ďalšie parametre riadi integrovaný systém automatizácie budov založený na platforme Desigo CC. Na výrobu energie netreba žiadne fosílne palivá. Energeticky účinné tepelné čerpadlá využívajú vodu z jazera Zug ako zdroj na vykurovanie i na priame chladenie. Vykurovanie, vetranie a klimatizácia sú zároveň vybavené systémami na obnovu tepla a chladu. Dokonca aj systémy stlačeného vzduchu vo výrobných dielňach využívajú rekuperáciu tepla na ohrev vody. Zelené strechy sú samozrejmosťou a kancelárska budova využíva približne tisícpäťsto kubických metrov dažďovej vody. Na streche výrobnej budovy uviedli v týchto dňoch do prevádzky fotovoltický systém.
Energetika celého areálu, dokonca aj výrobných dielní, sa zaobíde bez fosílnych palív.
V sumáre administratívna budova spĺňa najnovšie požiadavky štandardu LEED a získala platinovú certifikáciu, výrobná budova má zasa certifikáciu LEED Gold.
Virtuálny model novej mestskej štvrte Modelovanie BIM sa v plnej miere využíva aj pri projektovaní a stavbe areálu Siemens Campus v Erlangene, významného stavebného projektu, ktorý zmení južnú časť metropoly nemeckého priemyslu. Na rozlohe vyše päťdesiatich hektárov tu budú umiestnené kancelárie, laboratóriá, výskumné dielne a byty pre zamestnancov, čím vznikne nová mestská štvrť. Projekt je rozdelený do dvoch etáp a prvých sedem budov pre sedemtisíc zamestnancov postavia do roku 2020. Po úplnom dokončení v roku 2030 sa kampus stane jednou z technologicky najrozvinutejších základní Siemensu a vôbec prvou takouto lokalitou s nulovými emisiami CO2 na svete. Architektonický návrh kancelárie KSP Jürgen Engel Architekten získal v roku 2015 prvú cenu v nemeckej architektonickej súťaži. |
Foto: Siemens, Pictures of the Futures
Zobrazit Galériu
Žiadne komentáre