Spleeter dokáže pomocu UI oddeliť vokály v akejkoľvek pesničke

Technológie
0

Rozdeliť pieseň na samostatné vokály a nástroje bol pre producentov či DJov vždy veľký problém. Existuje síce veľa spôsobov, ako to urobiť, ale tento proces môže byť časovo náročný a výsledky sú často nedokonalé. Vďaka novému nástroju s umelou inteligenciou to možno zvládnuť rýchlejšie a ľahšie.

Softvér sa nazýva Spleeter a bol vyvinutý hudobnou streamovacou službou Deezer na výskumné účely. Balík s otvoreným zdrojovým kódom je umiestnený na GitHube, aby si ho mohol stiahnuť a používať každý. Ak zvukový súbor prenesiete do programu Spleeter, ten ho rozdelí na dve, štyri alebo päť samostatných zvukových stôp (stems). Výsledky síce nie sú dokonalé, ale sú veľmi dobre použiteľné. Navyše Spleeter je veľmi rýchly. Keď beží na vyhradenom GPU, môže rozdeliť zvukové súbory do štyroch stôp 100-krát rýchlejšie ako v reálnom čase.

Ak ste zvedaví na výsledky Spleetera, môžete si pozrieť blogový príspevok technológa Andyho Baia s množstvom vlastných príkladov. Nástroj je mimoriadne schopný, ale na jeho používanie budete potrebovať určité technické znalosti (Python, Google TensorFlow). A namiesto pohodlnejšieho vizuálneho rozhrania budete musieť používať vstup z príkazového riadka (aj keď veľmi jednoduchý).

Deezer poznamenáva, že to nie je prvýkrát, čo sa použilo strojové učenie na automatizáciu tejto úlohy, a že jeho úspechy sú založené na mnohých predchádzajúcich výskumoch. Spoločnosť školila svoj softvér na 20 000 hudobných skladbách s vopred izolovanými vokálmi v rôznych žánroch. Na základe týchto informácií sa softvér naučil izolovať stopy samostatne. Deezer tvrdí, že nemá v úmysle premeniť Spleeter na spotrebiteľský nástroj, ale niekto by na ňom mohol zapracovať a vytvoriť preň jednoduché rozhranie.

Zdroj: theverge.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI technika zvuk hudba Google

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať