Image
24.5.2018 0 Comments

Vo Wunsiedeli urobili malú revolúciu

Desaťtisícové nemecké mestečko ukazuje, ako sa postupne zmení energetický systém celej krajiny.

Mestečko Wunsiedel leží blízko bývalej železnej opony, len tridsať kilometrov západne od českého Chebu. A hoci je studená vojna minulosťou, región dodnes pociťuje relatívnu izoláciu a ekonomické znevýhodnenie. Obyvatelia si zvykli spoliehať sa na vlastné sily a možno práve to bolo jedným z motívov, prečo podporili vytvorenie nezávislého lokálneho energetického systému.

Nový koncept uvádza do života mestský podnik SWW Wunsiedel. Vedie ho výkonný riaditeľ Marco Krasser, ktorý do firmy nastúpil v roku 1998. Počas dvoch desaťročí urobil malú revolúciou a vytvoril model, ktorý je inšpiráciou pre ostatných. Návštevníci z celého sveta chodia do Wunsiedelu takmer denne a chcú v reálnych podmienkach spoznať, ako bude v budúcnosti fungovať nemecká energetika.

Nový energetický koncept v mestečku Wunsiedel uvádza do života mestský podnik SWW.

Model pre budúcnosť
Prvým krokom bola zmena obchodného modelu mestského podniku. SWW Wunsiedel sa rozhodol prejsť od jednoduchého komoditného predaja elektrickej energie a plynu domácnostiam a firmám na komplexnejší systém, ktorý bude využívať len obnoviteľné zdroje.

Do portfólia spoločnosti pribudla solárna elektráreň a veterné turbíny. Biomasu využíva kogeneračná elektráreň Holenbrunn, ktorú prevádzkuje dcérska spoločnosť WUN Bioenergie. Vyrába elektrickú energiu a teplo spaľovaním drevného odpadu z blízkych lesov. Zároveň využíva odpadové teplo na výrobu drevných peliet s vysokou energetickou hodnotou z drevnej drviny zo susednej píly. „Je to naše zlato – množstvo energie uložené do peliet,“ vysvetľuje M. Krasser a ukazuje na obrovské zásoby peliet, nahromadené buldozérmi v blízkosti elektrárne.

Technologickým partnerom mesta je spoločnosť Siemens. Vyvinula model na prepojenie obnoviteľných zdrojov energie v inteligentnej lokálnej sieti. Súčasťou riešenia je aj batériový systém Siestorage s kapacitou 8,4 megawattu na ukladanie prebytočnej elektriny. Firme SWW Wunsiedel pomôže lepšie zvládať kolísavý prítok z miestnych veterných turbín a fotovoltických polí. Zároveň poskytuje nový zdroj financií: batéria umožní dodávať elektrinu do primárnej siete a inkasovať poplatky. Príjmy sa využijú na splácanie nákladov na obstaranie batérie.

Elektráreň Holenbrunn spaľuje drevný odpad z blízkych lesov.

Mesto ako sklad energie
Mesto chce využiť aj ďalšie energetické technológie, ktoré postupne odstránia z lokálnej ekonomiky emisie CO2. Neďaleká skláreň produkuje ročne tisíc ton tohto skleníkového plynu. Zariadenie Siemens Silyzer by ho mohlo s využitím nadbytočnej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov premeniť na skladovateľnú chemickú energiu. V procese metanizácie reaguje CO2 s vodíkom a vzniká metán a voda. Keďže metán je hlavnou zložkou zemného plynu, môže byť zavedený do existujúcej plynárenskej siete, kde bude spotrebiteľom k dispozícii ako čistá energia.

Tím M. Krassera pripravuje projekt mestskej infraštruktúry pre elektromobilitu a má ďalšie nápady. SWW Wunsiedel je súčasťou európskeho projektu GOFLEX, zameraného na vývoj nových modelov pre dodávky obnoviteľnej energie do inteligentných sietí. Marco Krasser verí, že sa podarí vytvoriť koncept „mesta ako skladovacieho systému“, ktorý bude kľúčovým prvkom decentralizovanej energetiky celej krajiny.

Technologickým partnerom mesta je spoločnosť Siemens.

Vzor pre ostatných
Cieľom SWW Wunsiedel je do roku 2030 uspokojiť všetky potreby na elektrickú energiu, vykurovanie a elektromobilitu výhradne využitím biomasy, solárnej a veternej energie. Vytvára model, ktorý by čoskoro mohli nasledovať aj ďalšie nemecké i európske mestá.

Marco Krasser odporúča všetkým, aby začali osvetou medzi obyvateľmi. „Vyvinuli sme veľké úsilie v komunikácii s verejnosťou,“ hovorí. Firma zriadila informačné centrum nazvané Dom budúcej energie. Návštevníci si tu môžu prezrieť modely miestnej distribučnej siete, ako aj údaje v reálnom čase o výrobe energie a zaťažení v lokálnej mestskej sieti.

Nevyhnutnou podmienkou je aj digitálna výmena informácií medzi prvkami infraštruktúry. Mesto zriadilo vysokorýchlostnú dátovú sieť Gigabit Ethernet, ku ktorej sa pripojilo už dvadsať percent domácností a ich počet rýchlo rastie. Pre efektívne využitie zdrojov obnoviteľnej energie sú totiž informácie v reálnom čase nevyhnutné.

Foto: Siemens

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá