Image
5.9.2018 0 Comments

Next47 otvára dvere odvážnym inováciám

Divízia Next47 spoločnosti Siemens pôsobí na trhu už dva roky. Začínajúcim inovatívnym firmám ponúka nielen rizikový kapitál, ale aj všestrannú podporu. Aké výsledky doteraz tento program priniesol?

Spolupráca v rámci programu Next47 dáva začínajúcim inovátorom príležitosť zvýšiť svoje šance na trhu, pretože im bude k dispozícii celý ekosystém Siemensu. „Sme globálna firma, dobre poznáme regionálne trhy, vyznáme sa v patentovej ochrane, vďaka silnému know-how vieme zrýchliť vývoj prototypov. Partnerom môžeme uľahčiť prístup k najvyhľadávanejším klientom na svete vrátane spoločnosti Siemens,“ vysvetľuje Lak Ananth, výkonný riaditeľ divízie Next47.

Na druhej strane veľká korporácia vstupuje do dynamického sveta tvorivých nápadov a inovácií, kde vládne rýchlosť, agilnosť a až takmer posadnutosť. Táto inovačná linka jej spolu s vlastným výskumom pomáha sledovať, kam sa uberajú hlavné technologické trendy a ako sa vyvíja premenlivý svet inovácií. A zároveň otvára dvere spolupráci s mladými talentmi.

„Partnerom uľahčujeme prístup k najvyhľadávanejším klientom na svete vrátane spoločnosti Siemens,“ Lak Ananth, výkonný riaditeľ divízie Next47.

Prelomové nápady
Aké firmy sa doteraz ocitli v sieti „lovcov inovácií“ z Next47? Siemens ako jeden z lídrov smart mobility vstúpil napríklad do kalifornskej spoločnosti DeepScale, ktorá sa špecializuje na vývoj hlbokých neurónových sietí (DNN). Chce ich využiť v autonómnych vozidlách.

Neurónové siete budú interpretovať a vyhodnocovať dáta z tisícok senzorov, aby autá dokázali v reálnom čase adekvátne reagovať. „Keď otvoríte kufor väčšiny prototypov autonómnych vozidiel, nájdete tam GPU so spotrebou dva kilowatty alebo dátové centrum v hodnote desaťtisíc dolárov. Spotrebujú viac energie ako samotný automobil. Okrem toho vyžadujú ventilátory alebo kvapalné chladenie. Čím zložitejší systém, tým vyššie riziko zlyhania vozidla, ktoré by malo bez problémov fungovať dvadsať i viac rokov,“ hovorí Forrest Iandola, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti DeepScale.

Inteligentné siete startupu DeepScale stonásobne znížia energetické požiadavky na spracovanie dát v autonómnych autách.

V čom je čaro inovácie? „Naše hlboké neurónové siete dokážu efektívne pracovať na lacných, energeticky úsporných procesoroch,“ vysvetľuje F. Iandola. Firma si trúfa nasadiť umelú inteligenciu na menšie ako 10-wattové procesory s cenou okolo dvadsať dolárov. Stonásobne by sa tak znížili energetické požiadavky na spracovanie dát a výrazne okresali ceny i rozmery hardvéru. Pre DeepScale je spolupráca so Siemensom kľúčová. IT firmy sa neorientujú v príliš komplikovaných dodávateľských reťazcoch v automobilovom priemysle a Siemens intenzívne spolupracuje so všetkými nemeckými automobilkami.

Americký Markforged zasa prináša prelom do 3D tlače. Jeho zakladatelia vyvinuli technológiu, ktorá „tlačí“ oceľové súčiastky päťdesiatkrát rýchlejšie a dvadsaťkrát lacnejšie ako bežné metódy. Je vhodná nielen na výrobu prototypov, ale je zaujímavá už aj pri konečných produktoch. „Dielce dnes dokážeme vyrobiť za menej ako desať dolárov, kým predtým sa ich cena pohybovala v desiatkach tisíc,“ hovorí viceprezident firmy Andrew de Geofroy. Technológia má potenciál zmeniť výrobné procesy v automobilovom a leteckom priemysle, ale aj v energetike a zdravotníctve. Medzi zákazníkov Markforgedu patria prakticky svetové značky od BAE Systems, Airbusu, Volkswagenu cez Canon, Nike, Disney až po NASA.

3D tlačiarne firmy Markforged „tlačia“ oceľové súčiastky päťdesiatkrát rýchlejšie a dvadsaťkrát lacnejšie ako bežné metódy.

Hľadanie bielych miest
Next47 sa zameriava aj na inovatívne firmy, ktorých produkty dopĺňajú alebo vylepšujú existujúce portfólio Siemensu. Líder inteligentných technológií zameraných na infraštruktúru budov nadviazal partnerstvo s kalifornskou firmou Verkada. Pustila sa do vývoja inteligentných bezpečnostných kamier. „Konkurencia sa sústreďuje na hardvér kamery a ignoruje softvér, výsledkom je pocit, akobkady ste pozerali film z videokazety. A záznamy kamier sa potom analyzujú len vtedy, keď sa niečo stane,“ vysvetľuje riaditeľ a spoluzakladateľ firmy Filip Kaliszan.

Inteligentné kamery budú schopné analyzovať scény v reálnom čase a na smartfón posielať upozornenia: tam zostalo otvorené okno, inde sa pohybujú nepovolané osoby... Inovácia rozširuje paletu inteligentných služieb a našla už uplatnenie napríklad v sieti hotelov Hilton a v nákupnom centre Vancouver Mall.

"Divízia Next47 nie je len investorom, ale zároveň je aj inkubátorom, ktorý poskytuje komplexnú podporu až po uvedenie novej technológie na trh."

Nové digitálne nástroje reagujú aj na špecifické problémy, ktoré prináša automatizácia priemyselnej výroby, čo je kľúčová téma pre Siemens. Firma Tulip našla biele miesto digitalizácie priamo u operátorov výroby. „Vo výrobných halách pribúdajú automaty a roboty, na ľudí sa však zabúda a stále sú zahltení množstvom papiera a zastaranými nástrojmi,“ vysvetľuje Natan Linder, riaditeľ Tulipu. Firma vyvíja aplikácie, ktoré cez priemyselný internet vecí integrujú dáta operátora, senzorov a stroja. V reálnom čase analyzujú a vizualizujú výrobu a ponúkajú operátorovi optimálne postupy. Vo firme Jabil toto riešenie podľa analýzy Deloitte už počas prvého mesiaca zvýšilo produktivitu o desať percent a problémy s manuálnymi montážami klesli o šesťdesiat percent.

Filip Kaliszan (vpravo) a Benjamin Bercovitz, spoluzakladatelia startupu Verkada.

Win-win partnerstvá
Next47 postupne buduje startupový ekosystém a chce sa zaradiť medzi významných hráčov v tejto sfére. Divízia pôsobí od roku 2016, a hoci Siemens investoval rizikový kapitál aj predtým, zmenil celkový prístup k inovatívnych firmám. Divízia nie je len investorom, ale zároveň je aj inkubátorom, ktorý poskytuje komplexnú podporu až po uvedenie novej technológie na trh.

Divízia má do roku 2021 k dispozícii miliardu eur. Podľa databázy Crunchbase od augusta 2016 investovala 240 miliónov do dvadsiatich firiem, prevažne zo Silicon Valley. „Robíme vlastné investičné rozhodnutia a sme plne v súlade s biznis cieľmi firiem, ktoré podporujeme. Naše zdroje tak zmysluplne prispievajú k združovaniu tvorivosti a invencie. Zároveň máme šancu posunúť každý startup, s ktorým pracujeme, na kvalitatívne vyššiu úroveň. Každý je víťazom: zakladatelia firiem, Siemens, naši zákazníci i naši ľudia, ktorí majú príležitosť podieľať sa na fascinujúcich inováciách,“ hovorí L. Ananth, ktorý v inovatívnom prostredí Silicon Valley pôsobí od roku 1996.

Foto: Pictures of the Future, Siemens

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá