HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Canon Pixma TS8151: Domáci fotolab

0

Keď sa povie Canon, väčšina ľudí si predstaví digitálne zrkadlovky. Firma je však aktívna aj na poli tlačových riešení a jej portfólio siaha od najjednoduchších domácich tlačiarní až po profesionálne produkčné stroje. Práve kategória domácich tlačiarní zažíva v poslednom čase akési znovuzrodenie, hlavne v súvislosti s domácou tlačou fotografií. Canon tak prichádza so špecializovanými fototlačiarňami a multifunkčnými zariadeniami, ktoré umožňujú kvalitnú tlač fotografií. Patrí medzi ne aj horúca novinka Canon Pixma TS8151.

Vlastnosti a vybavenie

Testované multifunkčné zariadenie prichádza s trochu nezvyčajnou tlačou so 6 atramentmi. K bežnej základnej štvorici v tomto prípade pribudli pigmentová čierna a fotografická modrá. Prvá menovaná je určená hlavne na kvalitnú tlač textu, druhá umožňuje jemnejšie tónovanie pri krajinárskych snímkach, kde treba presne vykresliť jemné nuansy oblohy. Z konštrukčnej stránky sa výrobca snažil zmenšiť rozmery. Spodný zásobník preto po vybratí papiera možno schovať do tela tlačiarne. V prevádzkovom stave je na niekoľko centimetrov vysunutý, ale na to, aby sa na papier neprášilo, je v tejto časti odnímateľná krytka. Prednému panelu dominuje veľký 4,3-palcový dotykový displej, ktorý zabezpečuje celé ovládanie. Okrem neho tu nájdete iba tlačidlo hlavného vypínača. Panel sa celý dá vyklopiť smerom nahor o 90°, čím sa uvoľní miesto na vysúvací výstupný zásobník a zásobník na potlač diskov (CD, DVD, BD). Pri povele na tlač sa motoricky vysunie vnútorný vozík, ktorý slúži ako zásobník na vytlačené dokumenty. Pri vypnutí tlačiarne sa na povel vozík zase zasunie. Spodný zásobník je určený iba na kancelársky papier. Na tlač fotiek sa používa zadný zásobník, čo považujem za výhodu, pretože papier prechádza iba malým ohybom, a tak možno tlačiť aj na materiály s vyššou gramážou. Pri zakladaní papiera do zásobníka sa tlačiareň vždy spýta, aký papier bol vložený, zadáte jeho veľkosť a typ a tlačiareň tieto údaje používa priamo v ovládači pri tlači. Zariadenie umožňuje bezokrajovú tlač až do formátu A4, tlačí aj na štvorcové papiere s rozmermi 13 × 13 cm, na printové CD, DVD a BD médiá a umožňuje aj automatickú obojstrannú tlač. Keďže ide o multifunkčné zariadenie, okrem tlače ponúka aj skenovanie a kopírovanie. Skener je klasický plochý s veľmi slušným rozlíšením 4800 × 2400 dpi. Pracuje s rozlíšením 16 bitov na vstupe a 8 bitov na výstupe čiernobielo aj farebne.


Tlačiareň používa systém 6 zásobníkov čo prispieva ku kvalite fotiek, avšak zvyšuje náklady na tlač

Skúsenosti z testovania

Tlačiareň sa dá ovládať aj z mobilu, možno ju nastaviť a potom tlačiť, skenovať aj kopírovať. Aplikácia je výborne ovládateľná a intuitívna. Pri tlači fotiek si môžete urobiť orez, nastaviť typ média, veľkosť, počet kópií, kvalitu, bezokrajovú tlač (je podporovaná až do A4). V podstate všetko, čo sa dá nastaviť na PC. Z mobilu možno aj skenovať a kopírovať. Okrem mobilu a PC, ktoré sa pripája cez USB, je tu aj možnosť tlače priamo z karty SD vďaka vstavanej čítačke. Fotky vyberáte na displeji a máte k dispozícii viacero spôsobov manipulácie s nimi. Samozrejmá je možnosť nastavení tlačiarne a tlače. Problémom je pomerne malý dis­plej, ktorý je navyše tlakový dotykový a občas nie veľmi ochotne plní pokyny. Ako núdzové riešenie však postačí. Je známe, že mobilní fotografi často majú ťažkosti s orientáciou záberu a bez problémov natočia aj video v portrétnom režime. Canon preto vymyslel štvorcový formát fotopapiera s rozmermi 13 × 13 cm, ktorý tlačiareň natívne podporuje.

Ak ste zvyknutí na bežné fotky, bude sa vám to zdať čudné, ale predpokladám, že to nejedného tínedžera osloví. Hlavný zásobník papiera pojme 100 listov papiera formátu A4, ale umožňuje používať iba kancelársky papier, druhý zásobník má kapacitu 20 listov fotografického papiera, tretí zásobník slúži na manuálnu tlač na disky CD/DVD/Blu-ray. Rovnako ako štandardné pripojenia USB a Wi-Fi tlačiareň podporuje technológiu AirPrint pre zariadenia Apple iOS, zatiaľ čo funkcia Cloud Link spoločnosti Canon umožňuje tlačiť fotografie zo sociálnych médií, ako je Instagram. Rýchlosť tlače je dostačujúca, 15 strán za minútu na textové dokumenty, 10 strán za minútu pri farebnej grafike a 21 sekúnd na tlač pohľadnice s rozmermi 10 × 15 cm. V skutočnosti to bolo 12 a 7 strán za minútu a tlač pohľadnice a potlač trvali 30 sekúnd. Domácim používateľom však takéto rýchlosti plne vyhovujú. Kvalita tlače je výborná. Fotky majú živé farby, výbornú ostrosť a jemné prechody. Tlačiareň výborne obstála aj v presnosti farieb. Pridanie fotografickej modrej je veľký prínos hlavne pri tlači fotografií krajiniek a vodných športov, keď pomáha vykresľovať jemné prechody v modrých odtieňoch. Nedá sa však zahanbiť ani pri tlači dokumentov. Už v režime náhľadu je aj písmo s veľkosťou 6 krásne čitateľné a čisté, tlač je iba bledšia. Na väčšinu dokumentov vyhovie štandardný režim. Pri nákupe odporúčam vybrať kazety XXL, s ktorými je tlač ekonomickejšia. Testoval som s tlačovými materiálmi Canon PP-201, GP-501 vo formátoch 10 × 15, 13 × 13, a A4, kancelárskym papierom Color lok a tak­isto s potlačiteľnými CD médiami Verbatim. CD médiá, samozrejme, musíte ručne zakladať po jednom. Vo všetkých prípadoch bola tlač bez problémov a vo veľmi dobrej kvalite.

Parametre:

• Rozlíšenie tlače: až 4800 × 2400 dpi, technológia tlače: 6 samostatných atramentových zásobníkov (pigmentová čierna, čierna, azúrová, purpurová, žltá, fotografická modrá), atramenty ChromaLife100, bezokrajová tlač (A4, Letter, 20 × 25 cm, 13 × 18 cm, 10 × 15 cm, 13 × 13 cm), automatická obojstranná tlač (A4, A5, B5, Letter – obyčajný papier), priama potlač diskov
• Cena: 142 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, široká ponuka funkcií, duplex, jednoduchá obsluha, potlač CD
- Nižšia citlivosť dotykového displeja

HODNOTENIE:

Kvalita tlače: 95 %
Rýchlosť: 80 %
Výbava: 100 %
Vyhotovenie: 95 %
Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon Pixma fotolab

Pridať komentár