TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

McLaren uvedie na trh svoje prvé elektrické SUV

Technológie
0

McLaren Automotive začal s vývojom SUV pod vedením nového generálneho riaditeľa Michaela Leitersa. Nový rodinný McLaren bude prvým čisto elektrickým vozidlom značky. Bude však verný jej hodnotám: bude mať ľahkú konštrukciu (v porovnaní s inými SUV), vysoký výkon aj dynamiku. Nový generálny riaditeľ McLaren Automotive Michael Leiters, bývalý inžinier Porsche a Ferrari, nemá obavy z takéhoto obratu, podľa neho má nová stratégia pomôcť stratovému McLarenu zotaviť sa z nočnej mory covidu a problémov s dodávateľským reťazcom.

Crossover McLaren bude vo veľkej miere využívať kompozity, uhlíkové vlákna sú jedným z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť nízku hmotnosť. Zatiaľ nie je jasné, či by konštrukcia bola v drvivej väčšine tvorená monokokom z uhlíkových vlákien, ako je to v prípade dnešných superáut McLaren. Spoločnosť zvažuje hybridnú štruktúru, akú používa BMW i3  či i8, ktoré kombinujú hornú časť karosérie z uhlíkových vlákien s hliníkovým podvozkom.

Pokiaľ ide o batérie, McLaren pravdepodobne použije osvedčený vzorec: vloží články pod priestor pre cestujúcich, aby ťažisko bolo nízko. Je veľmi pravdepodobné, že crossover bude mať pohon všetkých kolies. McLaren preto pre elektromobily nanovo definuje svoj systém Variable Drift Control, ktorý poskytuje kontrolu nad dodávkou krútiaceho momentu na každé koleso a funguje ako elektronický diferenciál na zvýšenie dynamiky.

Spolu s hmotnosťou je aerodynamika kľúčová oblasť, kde by mal mať McLaren výhodu. Skúsenosti skupiny z F1 pomôžu zlepšiť aerodynamiku crossoveru, aby sa zabezpečila správna rovnováha medzi dojazdom a výkonom elektrického vozidla. A kde sa bude crossover McLaren montovať? Výrobné centrum McLaren, ktoré susedí s výskumnou a vývojovou základňou skupiny vo Wokingu, je pripravené na výrobu približne 6000 superáut ročne.

Predplatné NEXTECH 2021

Crossover by pravdepodobne zdvojnásobil objem výroby McLarenu, takže nový výrobný závod je kľúčový. Jaguar zadal výrobu svojho iPace EV rakúskej spoločnosti Magna Steyr a je pravdepodobné, že aj McLaren bude musieť nájsť partnera, aby sa jeho crossover stal skutočnosťou. Ak sa všetko podarí, prelomový McLaren by mohol byť na trhu v roku 2026.

Zdroj: carmagazine.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať