Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Sírová batéria by mohla byť budúcnosťou elektrických lietadiel, vlakov a automobilov

Technológie
0

Lítiovo-iónové batérie, ktoré sú súčasťou väčšiny inteligentných telefónov a elektrických automobilov, by mohli byť nahradené batériami s úplne novým chemickým zložením, vďaka ktorému by mohli pracovať ešte efektívnejšie. Ako potenciálna alternatíva sa navrhujú lítiovo-sírové batérie, ale pre akumuláciu sulfidu lítneho a polysulfidu lítneho tieto batérie nakoniec degradujú. Sírové batérie sú však výrazne lacnejšie a mohli by predstavovať riešenie otázky batérií, ak vedci nájdu spôsob, ako tento problém zmierniť.

Riešením je podľa vedcov z Gwangju Institute of Technology (GIST) v Južnej Kórei nájdenie katalyzátora (látky, ktorá sa môže použiť na zmenu chemickej reakcie bez toho, aby sa spotrebovala), ktorý by degradovanie lítiovo-sírovej batérie urobil reverzibilným počas používania. Pri hľadaní nového elektrokatalyzátora vychádzali z predchádzajúcej štúdie, v ktorej zistili, že negatívne nabité ióny sa môžu počas elektrolýzy na povrchu oxalátu kobaltnatého (CoC2O4) ľahko absorbovať.

To ich motivovalo k hypotéze, že oxalát kobaltnatý bude mať podobné správanie aj so sírou v lítiovo-sírových batériách. Svoju hypotézu otestovali tak, že vyrobili lítiovo-sírovú batériu s vrstvou oxalátu kobaltnatého pridanou na sírnu katódu. Zistili, že katalyzátor bol schopný absorbovať síru a umožniť vznik tuhého sulfidu lítneho a tekutého polysulfidu lítneho. Absorpcia takisto zabránila samovoľnému vybíjaniu lítiovo-sírovej batérie, čo znamená, že sa zlepšila jej životnosť, výkon a skladovanie energie.

Nové batérie by okrem veľkých akumulátorov energie našli uplatnenie napríklad v bezpilotných lietadlách, elektrických autobusoch, nákladných vozidlách a lokomotívach.

Zdroj: independent.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať