SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Smarthome – Mesh WiFi router Decco M9 Plus

1

Inteligentné domy a byty s rôznymi subsystémami a inteligentnými spotrebičmi potrebujú kvalitný WiFi signál na celej ploche. Pokrytie obytných miestností vrátane kuchyne sú samozrejmosťou.  Možno máte a ak nie, určite budete mať inteligentnú práčku, takže budete potrebovať WiFi aj v práčovni a taktiež v technologickej miestnosti rodinného domu, kde sa nachádza kotol, bojler na ohrev vody, prípadne ďalšie zariadenia.  Azda najmarkantnejším príkladom spotrebiča, ktorý takéto pokrytie na komfortnú prácu potrebuje je robotický vysávač, ktorý sa pohybuje po celom byte.

Na pokrytie veľkých, prípadne členitých bytov s viacerými miestnosťami vám jeden router, hoc aj veľmi výkonný nestačí. Preto budete potrebovať súpravu takzvaných „mesh“ routerov, ktoré obsahujú dve, prípadne tri jednotky a ďalšie si v prípade potreby môžete dokúpiť. TP-Link Deco M9 Plus je výkonné a dizajnovo atraktívne riešenie. Na testovanie som mal k dispozícii súpravu dvoch jednotiek, ktoré by podľa výrobcu mali pokryť plochu až do 420 m2, samozrejme záleží od členitosti a v prípade dvoch poschodí aj od konštrukcie  Po rozmiestnení v diagonálne protiľahlých miestnostiach naprieč poschodím som bez problémov pokryl poschodie aj prízemie rodinného domu. Pripojiť môžete až 100 zariadení. Tri samostatné pásma poskytujú rýchle a stabilné pripojenie s celkovou rýchlosťou až 2134 Mb/s.

Každá jednotka má dva porty Ethernet na káblové pripojenie zariadení. Využijete ich pre NAS, stolný počítač, televízor, či iné stabilne umiestnené zariadenia. Prípadne môžete ethernetovým káblom prepojiť jednotky Deco navzájom. Jednotky routera sú napájané pomocou sieťových adaptérov, takže ak nebude vyhovovať poloha v blízkosti zásuvky, potrebujete ešte predlžovačku.

Konfigurácia je pomerne jednoduchá. Stiahnete si mobilnú aplikáciu, ktorá je k dispozícii pre Android aj iOS. Jednotlivé uzly postupne pripájate k aplikácii Bluetooth. Prvý uzol pripojíte káblom k routeru alebo priamo k širokopásmovému modemu. Potom nakonfigurujete zvyšné dva uzly. Stav zariadenia je indikovaný farebnou LED diódou. Pomocou mobilnej aplikácie môžete vyhľadať optimálne umiestnenie všetkých jednotiek tak, aby sieť poskytovala maximálny výkon a stabilitu v celom priestore požadovaného pokrytia. Väčšou výhodou, než sa na prvý pohľad zdá je možnosť vzájomného prepojenia jednotiek nielen cez WiFi, ale aj cez ethernetový kábel. Ak je to vzhľadom na priestorové dispozície možné, odporúčame takéto prepojenie, nakoľko vzájomná komunikácia nezaberá šírku pásma Wi-Fi. Spôsob pripojenia jednotiek sa nastavuje pri konfigurácii. 

Technológia adaptívneho smerovania ART automaticky vyberá najlepšie pripojenie pre všetky zariadenia na základe ich polohy a pohybu voči jednotkám Deco, pričom volí aj vhodné pásmo 2,4 GHz alebo 5 GHz podľa typu zariadenia a jeho polohy. V praxi to znamená, že ak je medzi jednotkou routera a zariadením prekážka, snaží sa prioritne pokryť zariadenie v pásme 5 GHz inej jednotky, alebo prepnúť na 2,4 GHz a to prostredníctvom jediného SSID (názov siete). Jednotlivým zariadeniam je možné podľa potreby manuálne priraďovať prioritu pripojenia a prenosovú rýchlosť, takže sa môžete presunúť z miestnosti do miestnosti aj pri počas intenzívnej komunikácie keď streamujete, alebo pozeráte video, počas hry, alebo sťahovania súborov. Aj pri pripojení veľkého množstva zariadení, súčasnom hraní náročnej hry a streamovaniu multimediálneho obsahu z NAS na tri televízory, bola prenosová rýchlosť viac než dostatočná. Na úrovni routeru je možné nastaviť aj rodičovskú kontrolu, uprednostňovanie zariadení s vyššími komunikačnými nárokmi, či nastavenie siete pre hosťov. Súprava je kompatibilná so službou Amazon Alexa.  

Smarthome komponenty použité pri testovaní. 

Router Deco som testoval v dvojpodlažnom rodinnom dome. Na hornom poschodí som potreboval pokryť signálom 4 obytné miestnosti a na dolnom poschodí miestnosť v ktorej máme práčku s možnosťou internetového pripojenia a niekoľko spínacích relé Sonoff, ktoré ovládajú čerpadlá zavlažovacieho systému. Mobilná aplikácia navrhovala pre jednotku na poschodí inú polohu, ale urobil som kompromis, aby som signálom pokryl aj ďalšie spínacie relé umiestnené v skrini elektroinštalácie záhradného jazierka. Ak by som akceptoval odporúčanie mobilnej aplikácie, mal by som lepší signál v obývačke, avšak pokrytie časti dvora by som musel riešiť dokúpením ďalšej jednotky. 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
TP-Link deco M9 plus mesh router SmartHome

1 komentár

:D reakcia na: Smarthome – Mesh WiFi router Decco M9 Plus

29.7.2019 08:07
Ak chcete kvalitu, tak si kupte mikrotik. Je pravda, za sprava nieje pre vsetkych, ale existuju videa na yotube, ktore vam pomozu.
Reagovať

Pridať komentár