SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Volkswagen predstavil mobilný rýchlonabíjací „powerbank“ pre elektromobily

Technológie
0

Nemecká automobilka má predstavu, že v budúcnosti budú mestá vybavené mobilnými nabíjacími stanicami typu powerbank, ktoré umožnia rýchle a pohodlné nabíjanie elektrických automobilov. Firma považuje svoju mobilnú nabíjaciu stanicu za užitočnú technológiu, ktorá zvýši flexibilitu nabíjacej infraštruktúry.

Mobilná nabíjacia stanica funguje rovnako ako prenosné akumulátory, ktoré ľudia každodenne používajú na nabíjanie svojich smartfónov počas dňa. Prototyp ponúka rýchle DC nabíjanie s výkonom až 100 kilowattov. Nabíjať možno až štyri autá súčasne -dve jednosmerným prúdom a dve striedavým.

Powerbank má kapacitu 360 kWh, čo je dostatok elektrickej energie na nabitie až 15 elektromobilov. V prípade potreby však môže nabíjať aj elektrické bicykle. Keď sa z neho energia vyčerpá, treba ho pripojiť k sieti ako akékoľvek iné zariadenie s batériou.

K dispozícii je možnosť priameho pripojenia k zdroju elektrickej energie, čo umožňuje nabíjanie stanice až 30 kW prostredníctvom striedavého prúdu pomocou trvalého štandardného pripojenia k sieti. Stanice môžu byť nakonfigurované aj tak, aby sa dali dobíjať veternou alebo solárnou energiou.  Vďaka technológii rýchleho nabíjania trvá nabíjací proces priemerne 17 minút. Ak obsah energie v inštalovanej batérii klesne pod 20 percent, nabíjacia stanica sa jednoducho vymení za druhú s nabitými akumulátormi.

Vytvorenie mobilnej nabíjacej stanice, ktorá nemusí byť pripojená k rozvodnej sieti, má niekoľko výhod. Umožňuje majiteľom elektrických áut nabiť vozidlo, aj keď je najbližšia zásuvka vzdialená stovky kilometrov. Takúto nabíjaciu stanicu ocenia aj urbanisti, ktorí môžu určiť najvhodnejšie miesto na inštaláciu trvalých nabíjacích staníc. Mobilnú stanicu Volkswagenu môžu premiestňovať a zistiť, ktorá lokalita je najvýhodnejšia.

Pojem mobilný však treba brať s určitou rezervou. Stanica síce nie je zabetónovaná, no má hmotnosť ako auto, takže na jej premiestnenie sa vyžaduje nákladné vozidlo vybavené žeriavom. Neočakávajte teda, že ju budete môcť pripevniť na strešný nosič e-Golfu a zväčšiť tak jeho dojazd na batériu.

Prvé mobilné nabíjacie stanice sa objavia na začiatku roka 2019 ako súčasť pilotného programu v rodisku Volkswagenu – v nemeckom Wolfsburgu. V roku 2020 sa program rozšíri aj do ďalších miest. Automobilka sa však nezmienila o tom, kedy sa začne ich bežná výroba.

Zdroj: digitaltrends.comvolkswagenag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Volkswagen bateria auto doprava smart city elektrina nabijanie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať