SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

6 mýtov o digitalizácii – digitalizácia nie je strašiakom

Technológie
3

Špeciálny projekt 

Stále veľa firiem váha nad zavádzaním digitálnych procesov vo firme. Argumentujú vysokými nákladmi ako aj nízkou bezpečnosťou. Väčšinou však platí, že nevedomosť môže znížiť konkurencieschopnosť vašej firmy, alebo vaše budúce príjmy. Na mýty, ktoré kolujú o digitalizácii sme sa pozreli s Martinom Danielom, obchodným riaditeľom pre západné Slovensko Konica Minolta.

Digitalizácia nie je pre mňa dôležitá

Ide o jeden z najčastejších argumentov firiem, ktoré sa bránia digitalizácii. Opak je však pravdou. Nezáleží na tom či ste veľkou, stredne veľkou firmou alebo to v akej oblasti pôsobíte. Aj vám môže byť praktický softvér pomáhať pri vašej práci robiť veci okamžite a bez chýb. Svoje o tom vie napríklad aj Slovenský paraolympijský výbor, ktorý aktuálne využíva digitálne faktúry, vyťažovanie informácií z papierových faktúr a následný schvaľovací proces v elektronickom archíve. Aj oni boli na začiatku skeptickí či digitalizácia je aj pre nich. Pred spustením celé roky faktúry manuálne prepisovali a dávali schvaľovať cez tzv. košieľky. Faktúry následne ukladali v šanóne. Dnes schvaľujú faktúry elektronicky, pohodlne a rýchlo.

Vďaka riešeniu Konica Minolta sa cez existujúce multifunkčné zariadenie faktúry načítajú jedným tlačidlom do digitálneho procesu, ktoré zahŕňa vyťažovanie, schvaľovanie a archiváciu. Daný proces bol doplnený neskôr aj napríklad o export platobných príkazov. Z vlastných skúseností viem, že firmy, ktorým názorne ukážeme, že sa to dá robiť rýchlejšie, efektívnejšie a najmä lacnejšie sa k pôvodnému zvyku nevrátia.

Vysoké náklady

Ak chcete byť firmou pôsobiacou v 21 storočí, investíciám do softvérovej infraštruktúry sa nevyhnete. Nejde však neraz o tak veľké investície ako by ste si mysleli. Najlepšie na to je to, že z dlhodobého horizontu sa vám tieto investície vrátia. Napríklad ak budete vyťažovať informácie zo zmlúv, faktúr, dokumentov dokážete zlepšiť kvalitu vyťažených dát za pomerne kratší čas. K tomu je potrebné zdôrazniť, že Konica Minolta vám ponúka na mieru hotové riešenie podľa vašich potrieb. Získate tak len to, čo skutočne potrebujete. A k tomu aj model financovania je viac ako prívetivý.  Dokazujú to viaceré referencie z najrôznejších oblastí podnikania.

----

Názorný príklad: Procare / Svet zdravia – digitalizácia vyťažovania lekárskych dokumentov a následná archivácia v elektronickom archíve.

Pred spustením projektu museli ručne prepisovať niekoľko údajov zo zhruba 100 000  lekárskych registračných dokumentov a manuálne ich  ukladať do priečinkov. Celý proces zaberal veľa času a vyžadoval si značnú manuálnu obsluhu. Následné vyhľadávanie údajov bolo značne časovo náročné. Vďaka riešeniu automatického vyťaženiu dokumentov od Konica Minolta a ukladaniu v digitálnom archíve na základe vyťažených údajov sa celý proces zrýchlil a vyhľadávanie v elektronickom archíve je rýchlejšie a efektívnejšie.

---

Nízka bezpečnosť

Každá firma sa bojí úniku citlivých a dôverných dát. Digitalizáciou procesov vo firme však svoje zabezpečenie dát zvýšite. Ak ich nechcete ukladať externe, všetky dokumenty môžu byť uložené na úložisku priamo vo vašej firme. Vaše obavy o bezpečnosť môžete tak zahodiť za hlavu. Pre ostatných sú určené cloudové riešenia, ktoré už dnes využívajú veľké svetové firmy, ktoré sa pýšia vysokým stupňom zabezpečenia.

Tradičný prístup

Byť konkurencieschopný znamená mať minimálne náklady a vyrábať stále rovnako kvalitné produkty.  Digitalizácia vám zjednoduší firemné procesy a zvýši kvalitu práce. Nemajte preto tradičný prístup firiem, ktoré zastali vo vývoji. Dajte sebe ako aj týmto zamestnancom šancu sa posunúť vpred. Pri spätnom pohľade vám garantujeme, že všetky strany povedia, že to bolo správne rozhodnutie.

Zlá skúsenosť

Často sa stretávam s názorom, že digitalizácia nefunguje. Ak vidíte niektoré služby štátu, ktoré by mali byť v elektronickej podobe a stále nie sú, alebo nefungujú tak ako by mali, máte pochybnosti či digitalizácia má zmysel.  Tento negatívny vzor vyhoďte z hlavy. Pretože práve takto sa to nerobí.  Žiadne polovičaté riešenia, kompromisy s mnohými nedotiahnutými detailmi. Ak nájdete profesionálneho partnera v oblasti digitalizácie, vaše procesy budú elektronické a budú fungovať ako hodinky.


Martin Daniel, obchodný riaditeľ pre západné Slovensko Konica Minolta.

Prepojiteľnosť

Váhate nad digitalizáciou kvôli veľkej prepojiteľnosti? pretože nerozlučnou súčasťou digitalizovaných procesov vo firme je prepojiteľnosť vo vašich existujúcich systémoch. Či už je to doložiť iný systém. Rovnako máme riešenie na problém čo s doterajším papierovým archívom dokumentov, zmlúv či faktúr. Viem ich rýchlo a efektívne digitalizovať. Všetko tak budete mať v elektronickej podobe, zoradené a ľahko vyhľadateľné.

 

Zobrazit Galériu

Konica Minolta

Všetky autorove články

3 komentáre

aj s vami šťukajú? reakcia na: 6 mýtov o digitalizácii – digitalizácia nie je strašiakom

31.1.2023 18:01
aj s vami šťukajú? bodaj by z tejto domácnosti vypadli a viac sa nevrátili...
Reagovať

Učtovníctvo a súdne spory ? reakcia na: 6 mýtov o digitalizácii – digitalizácia nie je strašiakom

30.1.2023 09:01
Akceptuje digitálne doklady aj Finančná správa ? Ak sú podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom, ako ich firmy so zavedeným digitálnym archívom udržiavajú "podpísané" 10 rokov, ak medzitým osoba, ktorá doklady podpisovala, má nový občiansky preukaz a teda aj nový "bezpečnostný certifikát" ? (Kontrola dokladu Finančnou správou v takomto prípade vyhodnotí, že podpis sa nedá overiť). A čo súdne spory - čo ak si súd vyžiada doložiť originálny doklad ? Pri dnešnej úrovni poznania sudcov o tom čo je to digitálny doklad, mám vážne obavy, že sudca bude napr. po 8. rokoch vyžadovať "originálny papierový doklad"...
Reagovať

RE: Žiadali odo mňa 51 rokov starý papier: reakcia na: Učtovníctvo a súdne spory ?

30.1.2023 18:01
Ja keď som išla na starobný dôchodok, sociálka mi potratila zápočty zamestnaní minulosti a prišla mi výzva, že mám doložiť 51 rokov starý doklad o zamestnaní. No sú tí v BA normálni?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať