PANASONIC PANASONIC PANASONIC

6 rozšírení mozgu, ktoré nám do roku 2030 umožnia pracovať rýchlejšie a inteligentnejšie

1

Neurobiológ Michail Lebedev, ktorý pracuje na rozhraniach človek – počítač (BCI – brain-computer interfaces), predpovedá, že do roku 2030 budú ľudia využívať niektoré funkcie na rozšírenie schopností svojho mozgu. Veda by sa mala postarať o čítanie myšlienok, posilnenie predvídania a rozšírenie „ukladania“. Ponúkame niekoľko augmentácií, ktoré by sa mohli stať realitou.

1. Väčší úložný priestor v dlhodobej pamäti
Do roku 2030 sa možno objaví spôsob, ako by náš mozog mohol uložiť viac informácií pomocou implantátu alebo zariadenia podobného Google Glass (hoci podstatne subtílnejšieho). Budete si môcť zhotoviť obrázok mapy, záznam svojho hlasu pri čítaní niektorých faktov alebo zaznamenať video a uložiť obsah na flash disk pripojený na zadnej strane krku. Dokonca si budete môcť stiahnuť poznámky z pracovnej schôdzky.

2. Fotokalibrácia
Váš mozog by mohol byť zapojený tak, aby ste videli obraz reálneho sveta s väčším jasom alebo živšími farbami, tak ako fungujú fotografické efekty vo vašom informačnom kanáli na Instagrame. Pravda, možno sa vyskytnú nejaké vedľajšie účinky, náš mozog nemusí oceniť tieto špeciálne efekty. Budeme ich musieť používať s mierou, podobne ako väčšina z nás si môže užívať virtuálnu realitu len krátky čas.

3. Posielanie správ prostredníctvom myšlienok
Facebook už pracuje na telepatickom komunikačnom systéme. Ak budete chcieť odoslať text, jednoducho  vymyslíte správu, rozšírenie zachytí, čo by ste chceli napísať, a správu odošle. Ušetríte tak čas, správy nebudete musieť písať a spravovať, umelá inteligencia to urobí za vás.

4. Rozšírená realita ako mozgový implantát
Rozšírenie mozgu je podobné ako rozšírená realita – vo vašom zornom poli sa napríklad pri čerpacej stanici objaví cena pohonných hmôt. Dnes sa to dá dosiahnuť pomocou náhlavnej súpravy s displejom alebo telefónu, no v budúcnosti to umožní implantát pri jazde alebo prechádzke mestom.

5. Senzorové pomôcky
Snímacie zariadenie umiestnené v uchu vám umožní počuť napríklad cez celú preplnenú miestnosť na technologickej konferencii. Mohli by sme ho použiť aj na okamžitý jazykový preklad či na upriamenie nášho zraku na scénu kdesi v diaľke.

6. Videohovory
Ďalší nápad, ktorý vyzerá ako zo sci-fi románu, ale je úplne možný, sa týka videohovorov. Implantát v mozgu by mohol zobraziť okno s videom, keď sa pozriete hore alebo bokom. Uvideli by ste živé video a osoba na druhom konci by počula, čo hovoríte. Implantát by mohol ukázať aj to, čo vidíte.

Možno to všetko bude do roku 2030 možné, ale potom by sme mohli vyzerať tak trochu ako Borg zo Star Treku...

Zdroj: Inc

Redakcia

Všetky autorove články
Michail Lebedev mozog

1 komentár

:D reakcia na: 6 rozšírení mozgu, ktoré nám do roku 2030 umožnia pracovať rýchlejšie a inteligentnejšie

7.7.2017 18:07
A mozno peklo do roku 2030 zamrzne. Neviem si to dobre predstavit. Podla mna ak by to malo byt do roku 2030, tak by uz mala byt technologia a mali by sa konat klinicke pokuy. Za 13 rokov by sa mala technologia zlepsit. A na druhej strane si neviem predstavit dat rezat do mozgu alebo nechat ho upravit nato, aby som pozeral youtube a ich hlupe reklamy. Nehovoriac o tom, ze budu musiet pochopit vnem a spracovanie mozgom. Jednoducho do 2030 uz tolko casu nieje.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať