SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

AOC CU34G2XP/BK: Už nezmeškáte žiadnu akciu

0

Pre hráčov túžiacich po špičkovom výkone a extra výhodách pri hraní hier ponúka teraz AOC nový monitor CU34G2XP/BK, ktorý sme dostali na test. Niet pochýb o tom, že ultraširoké displeje sa stali de facto štandardom pre herných nadšencov. To, čo sa pred niekoľkými rokmi začalo ako novinka, sa vyvinulo v žiadaný hardvér pre hráčov, ktorí hľadajú úplné pohltenie. To sa snažia plniť práve displeje s pomerom strán 21:9 a viac a so zakrivením, ktoré hráča obklopí a vytvára pred ním panorámu herného sveta. Asi najväčšou devízou testovaného monitora je pôsobivá obnovovacia frekvencia 180 Hz a podpora AMD FreeSync Premium.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Ako je to u výrobcu zvykom, monitor je vybavený masívnym stojanom a pevnou základňou, ktorá sa k panelu pripevní bez použitia náradia. Umožní nastavenie výšky, sklonu aj natočenia, takže si monitor môžete nastaviť presne podľa vašich potrieb. Keby stojan nevyhovoval, možno využiť aj zavesenie VESA 100 na externý držiak. V balení nájdete aj káble DisplayPort, HDMI, USB a, samozrejme, napájací kábel. Monitor má interný zdroj. Tridsaťštyripalcový LCD panel typu VA s rozlíšením 3440 × 1440 bodov má biele podsvietenie WLED a je osadený v tenkom rámiku, ktorý pri vypnutom napájaní vyzerá ako bezrámčekový. Zakrivenie panela je 1500R a je vybavený antireflexnou povrchovou úpravou. Monitor má jednoduchý, ale efektný obojstranný dizajn s matnou tmavosivou farbou doplnenou červenými akcentmi v podobe línie pod displejom, krúžka na základni stojana a prúžkov v zadnej časti. Vďaka schopnosti pixel overdrive dosahuje monitor latenciu až 1 ms GtG, čím potvrdzuje svoje cielenie na súťažné hranie. Monitor je certifikovaný podľa VESA DisplayHDR 400, čo je prísľubom hlbokého kontrastu a živého zobrazenia v hrách. V tejto súvislosti je trocha zvláštny nameraný jas na úrovni iba 300 nitov, takže vysoké jasy v HDR nemožno veľmi očakávať. Latencia 1 ms MPRT, dosiahnuteľná prostredníctvom režimu MBR, umožňuje nízku perzistenciu pixelov, takže je ideálna na súťažné herné scenáre, kde sa počíta každá milisekunda. Monitor poskytuje pôsobivý 99 % farebný priestor sRGB, čo umožňuje jeho univerzálnejšie použitie nielen na hranie hier, ale aj pre tvorcov obsahu alebo úlohy mimo hrania. Medzi prípojnými miestami nájdete rovno dvojicu portov štandardu DisplayPort 1.4 a dvojicu HDMI 2.0 na pripojenie viacerých zdrojov, štvoricu USB a výstup na slúchadlá. FreeSync s HDR bude fungovať cez akýkoľvek obrazový vstup, ale na spustenie G-Sync je ako zvyčajne potrebný DisplayPort. Ovládacie tlačidlá sú na očakávanom mieste vpravo dole, ale tentoraz sú veľmi malé a zapustené. Aj keď cvakanie spínačov pri stlačení počuť, po hmate sa ovládajú ťažko. Lepšie by bolo, keby výrobca použil ovládací joystick.

Monitoru asi najviac chýba deklarovaný jas 300 nitov a v režime HDR neponúka žiadne dodatočné svetlo. Panel VA síce má kontrast približne 2400:1, ale neposkytuje žiadny extra dynamický rozsah pre materiály HDR. Dokáže vykresliť dobré úrovne čiernej, ale hodilo by sa viac svetla. No ak hľadáte solídne spracovanie videa, tu ho nájdete. FreeSync aj G-Sync (neoficiálne) funguje aj s HDR, pričom reakcia panela je dostatočne rýchla na to, aby sa pohybová neostrosť udržala na nízkej úrovni, a redukcia rozmazania nebola potrebná, pokiaľ sa snímková frekvencia držala nad 80 fps. Pri rozlíšení QHD si to nebude vyžadovať drahšiu grafickú kartu.

AOC CU34G2XP nie je lacný monitor, ale nestojí oveľa viac ako iné 34-palcové ultraširoké displeje. Samozrejme, že môžete mať lepší výkon HDR, vyšší jas a väčší farebný gamut, ale za to si budete musieť priplatiť. Tu za svoje peniaze dostanete vynikajúci výkon s frekvenciou až 180 Hz a vďaka kvalitným farbám aj možnosť širšieho využitia na prácu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Antireflexný panel, kvalita obrazu, konektivita, možnosti polohovania, zakrivenie 1500R
- Max. jas by mohol byť vyšší

PARAMETRE:

Veľkosť obrazovky: 34 palcov, typ panela: VA, zakrivenie 1500R, antireflexná úprava, natívne rozlíšenie: 3440 × 1440, latencia (G2G): 1 ms, AdaptiveSync 180 Hz, kontrastný pomer: 4000:1, pozorovacie uhly: 178° horizontálne aj vertikálne, konektivita: 2× HDMI 2.0, 2× DisplayPort 1.4, výstup na slúchadlá (3,5 mm), 4× USB hub, napájanie: interný zdroj, rozmery 808,3 × (398,2 ~ 528,2) × 237,4 (so stojanom), hmotnosť: 8,02 kg (s podstavcom)

Cena: 389 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať