Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

ASUS ProArt PA278QV – cenovo dostupný monitor pre kreatívnych používateľov

1

ASUS u tohto monitora vsadil na konzervatívnejší, no moderný vzhľad s veľmi tenkými bočnými rámikmi. Stojan umožňuje výškové nastavenie vrátane otočenia panelu o 90 stupňov. Kalibračný certifikát svedčí o tom, že monitor má verné podanie farieb, takže je vhodný aj na grafické práce pre pokročilých amatérov. Budete mať istotu, že vaša grafická tvorba bude mať farby podľa vašich predstáv.

Ovládacie tlačidlá sú umiestnené na spodnej lište a stláčajú sa spredu, takže na rozdiel od väčšiny monitorov ich nemusíte nahmatávať zospodu, či zozadu. Na spodnej lište je aj stupnica pravítka, ktorá je skôr dizajnovým, než funkčným prvkom. K dispozícii je však aj virtuálne pravítko, ktoré si zobrazíte na obrazovke aby ste mali prehľad o rozmeroch obrázkov, či objektov, bez toho aby ste ich museli tlačiť.  Zobrazovací panel má matný povrch, ktorý veľmi účinne tlmí odlesky. Úmyselne som v dobre osvetlenej miestnosti umiestnil biely polystyrénový panel tak aby sa zrkadlil na zobrazovacom paneli. Stačilo mierne pridať jas a odraz panelu som prestal vnímať

Rozlíšenie 2K sa pre 27 palcovú uhlopriečku a predpokladanú vzdialenosť sledovania javí ako optimálne. Dôkazom tohto tvrdenia je, že Windows automaticky nastavil mierku 100% a všetky textové informácie sú veľmi dobre čitateľné. Používateľ môže využiť niektorý z prednastavených presetov Standard, sRGB, Rec. 709, Scenery, Reading, Darkroom, Rapid Rendering, prípadne si vytvoriť dva vlastné profily. Farba sa dá nastavovať v šiestich osiach (parametroch) R,G,B,C,M,Y. Pri práci večer si môžete nastaviť jednu zo štyroch úrovní filtra na potlačenie modrého svetla. Výrobca okrem 100% pokrytia farebného priestoru sRGB garantuje aj presnosť farieb delta E < 2. V móde Standard a nameral som 98,7 % pokrytie sRGB a 75.2 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB. Vzhľadom k cenovej kategórii sú to vynikajúce hodnoty. Maximálny jas podsvietenia bol 420 nitov, čiže o 70 viac, než udáva výrobca. Osciloskopom s optickou sondou som zistil, že podsvietenie nebliká, takže prívlastok flicker-free si tento monitor oprávnene zaslúži.

Porovnajte si ceny ASUS PA278QV v slovenských eshopoch (Denne aktualizované)
                       

ASUS ProArt Display PA278QV je vynikajúci monitor s veľkou obrazovkou a primerane vysokým rozlíšením na univerzálne použitie. Dobre sa hodí na prácu vrátane amatérskej, či poloprofesionálnej grafickej a multimediálnej tvorby, a taktiež aj na príležitostné hranie hier. Má rýchlu dobu odozvy, nízke oneskorenie vstupu a predsa len obnovovacia frekvencia 75 Hz umožní zobrazovať rýchlo sa pohybujúce objekty plynulejšie ako bežný monitor s obnovovacou frekvenciou 60 Hz panel. Jedine v temných scénach by potešil vyšší kontrast, alebo ešte lepšie HDR, avšak to od monitora v tejto cenovej kategórii, ktorého výrobca sa prioritne zameral na verné podanie farieb nemôžete očakávať.

Verdikt: Univerzálny monitor na prácu aj zábavu s verným podaním farieb

Technické parametre:

Obrazovka: IPS 27";  rozlíšenie: 2560x1440 px (16:9), obnovovacia frekvencia 75 Hz; Odozva:  5 ms GtG;  Jas: 350 cd/m2;  farebný priestor sRGB 100%; Kontrast natívny: 1 000 :1; Počet farieb: 16,7 miliónov; Vodorovný pozorovací uhol: 178°, Zvislý pozorovací uhol: 178°; Konektory: Mini  Display Port, HDMI  1.4, DVI; audio Jack 4 x USB 3.0 hub ; Reproduktory 2 x 2W; Spotreba maximálna 18,6 W, , stand by 0.3 W;  Rozmery:  615 x (382 - 532) x 226 mm; Hmotnosť: 7,72  kg Cena 349 eur.  

+  dobré podanie farieb, ergonómia, podsvietenie bez blikania

-   potešil by moderný USB-C port a vyšší kontrast

Hodnotenie 8  

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS Proart PA278QV

1 komentár

. reakcia na: ASUS ProArt PA278QV – cenovo dostupný monitor pre kreatívnych používateľov

9.11.2020 12:11
Paradna recenzia. Keby bol 16:10 (2560x1600), tak kupim aj 2. 16:9 je na hranie, nie na profi pracu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať