PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Ako zabezpečiť, aby vaša práca odolala umelej inteligencii? Tu sú 3 tipy

Spoločenské dopady
2

Nezanedbateľné percento súčasných zamestnancov sa obáva, že umelá inteligencia ohrozí ich pracovné miesto. Výskum spoločnosti McKinsey hovorí, že do roku 2030 pravdepodobne bude musieť asi 14 % globálnej pracovnej sily zmeniť zamestnanie z dôvodu neustáleho pokroku v oblasti umelej inteligencie (UI). Na druhej strane podľa prieskumu Svetového ekonomického fóra má pokrok v oblasti umelej inteligencie a súvisiacich technológií potenciál vytvoriť 133 miliónov nových pracovných miest. 

Zavedenie UI na pracovisko však nemusí nevyhnutne znamenať ohrozenie pracovného miesta, pretože záleží len na vás, v akom rozsahu vás UI nahradí. Aktívnym prístupom si môžete zabezpečiť svoju budúcnosť.

Využite UI na automatizáciu rutinnej práce
Dnešné pracoviská sú neefektívne. Pracovníci denne premrhajú celé hodiny neproduktívnymi činnosťami – od duplikovania niektorých prác po manuálne zadávanie vstupných údajov. UI môže pomôcť pracovníkom automatizovať opakujúce sa a nudné úlohy, ktorými trávia väčšinu dňa. Preto ľudia určite privítajú nástroje UI, ktoré minimalizujú rutinnú prácu.

Jedna z najsľubnejších aplikácií UI je odstránenie neefektívneho používania e-mailu. Výskum ukázal, že nadmerné e-mailovanie predstavuje druhú najbežnejšiu prekážku v produktivite pracoviska (za zbytočnými stretnutiami). Pomôcť tu môže niekoľko nástrojov s UI. Napríklad Trove analyzuje, ako komunikujete so svojimi e-mailovými kontaktmi, potom vám ponúkne tipy, ako spravovať e-maily od každého kontaktu.

Ak preskúmate, ktoré už existujúce nástroje s UI by mohli pomôcť automatizovať vašu prácu, môžete sa sústrediť na rozvoj tých zručností, ktoré UI nemôže ľahko nahradiť.

Rozvíjajte svoju emocionálnu inteligenciu
Hoci UI urobila už veľké pokroky v replikácii ľudského IQ, stále je len v plienkach, pokiaľ ide o replikáciu emocionálnej inteligencie (EQ). Preto by pracovníci mali uprednostniť rozvíjanie svojej emocionálnej inteligencie a zamerať sa na zručnosti a schopnosti, ako je porozumenie, motivácia a interakcia s ľuďmi.
Našťastie výskum preukázal, že EQ sa možno naučiť. Začať môžete pozorovaním seba samého a zaznamenávaním toho, čo cítite. Skúste pomenovať svoje emócie. Tým sa stanú konkrétnejšími a budete ich môcť efektívnejšie kontrolovať.

Rozvíjajte nastavenie mysle orientované na rast
Úspech človeka v rôznych oblastiach života môže byť významne ovplyvnený jeho zmýšľaním. Niektorí si myslia, že ich inteligencia a schopnosti sú pevne dané. Iní sa domnievajú, že svoju inteligenciu a schopnosti môžu cizelovať úsilím a motiváciou. Spoločnosť Accenture identifikovala rastové myslenie ako „jednu z 10 rozumových schopností, ktoré získajú výsadné postavenie na pracoviskách s UI“. Prečo je rastové myslenie mimoriadne dôležité v ére UI? Pretože ľuďom, ktorí vnímajú UI ako hrozbu, chýba presvedčenie, že môžu rozvíjať a zlepšovať svoje zručnosti, aby znížili pravdepodobnosť, že ich UI nahradí.

Na druhej strane jedinci s rastovým myslením sa ľahšie prispôsobia zmenám. Zmeny vyvolané UI budú vidieť ako príležitosť rozvíjať svoje zručnosti. Až 87 % ľudí si myslí, že UI v roku 2020 zmení ich prácu. Táto zmena je neodvratná. No zavádzanie nástrojov UI na automatizáciu rutinnej práce, rozvoj emocionálnej inteligencie a osvojenie si rastového myslenia môžu položiť základ pre vašu budúcu prosperitu.

Zdroj: forbes.com.

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI UI stroj vzdelavanie technika biznis buducnost mozog veda praca

2 komentáre

Také nezmysli reakcia na: Ako zabezpečiť, aby vaša práca odolala umelej inteligencii? Tu sú 3 tipy

3.12.2019 19:12
To sú také nezmysli. Kedysi tiež ľudia fyzicky makali na poliach tak 90% populácie. Teraz je to možno 1%. Fyzickou silou a presnosťou už nesúperíme so strojmi lebo každý vie, že to je vopred prehraný boj. Rovnako toto utešovanie sa, že veď rozvinieme iné schopnosti a život ide ďalej je nanič. Treba šíriť osvetu o nepodmienenom prijíme. Lebo práca tu už nebude pre každého. Nie každý sa dokáže preorientovať na IT-čkára, vývojára, vedca... To sú povolania čo nebudú tak skoro automatizované. Ostatok sú práce čo v priebehu pár rokov zaniknú a tých je drvivá väčšina. Aj kone kedysi súperili s autami o prácu. Vyhrali autá. Teraz človek a jeho rozum súperí s počítačovým rozumom čo nespí, neunaví sa, neochorie, nesťažuje si, 24/7 pracuje a neustále sa vyvíja.
Reagovať

RE: Také nezmysli reakcia na: Také nezmysli

4.12.2019 15:12
krasne zhrnute
Reagovať

Pridať komentár