SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Acer ENDURO N7 - odolný notebook do každého prostredia a terénu

1

Už na prvý pohľad navodzuje tento notebook dojem robustnosti a odolnosti. Má atraktívny dizajn a je konštruovaný tak, aby vyhovel prísnym požiadavkám certifikácie MIL-810G a krytím IP65. Tieto vlastnosti ocenia pracovníci v stavebníctve, výrobe, logistike, servisnej sfére, ľudia pracujúci v teréne, ale aj záchranári a ďalšie povolania.

Hrany a rohy kovového notebooku, u ktorých je pri prípadnom páde, alebo náraze najvyššie riziko poškodenia sú chránené materiálom, ktorý je schopný účinne absorbovať nárazy, takže podľa tvrdenia výrobcu odolá bez poškodenia pádu z výšky 122 cm na tvrdú podlahu. Toto tvrdenie som pri testovaní samozrejme neoveroval, pretože požičaný notebook by to určite ustál bez poškodenia, avšak pád by mohol zanechať estetické stopy. Konštruktéri s tým počítali a pogumované plastové diely chrániace rohy notebooku sú upevnené skrutkami, takže sa po prípadnom poškodení dajú ľahko vymeniť.

Odolnosť IP 65 znamená úplnú odolnosť proti vnikaniu prachu a odolnosť proti tryskajúcej vode. Klávesnica aj touchpad je odolný proti poliatiu. Porty majú krytky s tesnením.

Porty na pravej strane

Porty vzadu

Používateľ má na ľavej strane k dispozícii aj slot na 2,5“ disk, ktorý sa dá vysunúť po uvoľnení poistky na spodnej strane. Na spodnej strane je aj odvodňovací otvor klávesnice a otvor pre ventilátor, ktorý je samozrejme skonštruovaný z ohľadom na vodeodolnosť. Po uvoľnení príslušnej západky môžete vybrať batériu. Notebook umožňuje hot-swap výmenu batérie, čo umožňuje jeho nepretržité používanie. Jedna batéria je vstavaná a druhú môžete počas používania vymeniť. Pri vyberaní slotu s diskom, prípadne batérie musíte použiť väčšiu silu, pretože je potrebné prekonať pružný odpor tesnení. Na spodnej strane je tiež samostatný kryt na prístup SSD disku. Pod krytom testovacieho prístroja bol aj slot na GSM dátový modul Pri výmene dôrazne odporúčam použiť originálne komponenty.

Počas testovania som tento notebook použil na konfiguráciu a monitorovanie domácej solárnej elektrárne. Väčšinou som testoval počas jasných slnečných dní a vtedy som ocenil displej s jasom 700 nitov. Na porovnanie, jas displejov bežných „kancelárskych“ notebookov je  300 nitov.  

 Sprievodným znakom letných horúčav je však aj občasná búrka s prudkým lejakom a tak som mohol nechtiac otestovať, že Acer Enduro N7 bez problémov funguje aj počas prudkého lejaku. Ak som predtým nemal úplne jasno v tom, čo v špecifikácii IP65 znamená odolnosť proti tryskajúcej vode, po prudkom lejaku som to vedel úplne presne. Taktiež som ocenil schopnosť zodolneného notebooku fungovať v extrémnych horúčavách. Západka pod vysúvateľnou rukoväťou drží displej v zatvorenej polohe. Vyskúšal som, že ani po páde z metrovej výšky do trávy sa notebook neotvorí. To bol úmyselný test, avšak priznám sa že raz mi notebook spadol na trávnik otvorený a aj tento pád prečkal bez akejkoľvek úhony. Vyskúšal som aj prácu v rukaviciach a pomerne vysoký zdvih kláves umožňuje presné, aj keď nie rýchle písanie, čo oceníte napríklad pri ručnom zadávaní nameraných hodnôt. Snímač odtlačkov nemá problému ani s mierne ušpinený prstom. Veľmi praktický je programovateľný kláves umiestnený vpravo hore vedľa vypínača, používal som ho na spustenie aplikácie, ktorú som najčastejšie používal. Ako je u zodolnených notebookov zvykom touchpad je pevný, takže sú pod ním dva mechanické tlačidlá. Napriek malým rozmerom je presný a pomerne citlivý.

Srdcom notebooku je štvorjadrový procesor Intel Core i5 ôsmej generácie, ktorý poskytuje dostatopk výkonu aj pre viac súčasne spustených náročných aplikácií. Čo sa týka výdrže, tak vstavaná batéria je určená len na preklenutie doby výmeny hlavnej batérie a poskytne energiu na 30 – 60 minút, podľa aktuálnej záťaže a nastaveného jasu displeja. Výrobca udáva celkovú výdrž na batériu 10,5 hodiny, čo sa pri zníženom jase podsvietenia dá dosiahnuť. Ja som pri práci v teréne dosiahol výdrž približne 7 hodín. Ak by som potreboval pracovať 8,5 hodiny, žiadny problém, dokúpil by som si ďalšiu vymeniteľnú batériu.

Veľmi silnou stránkou testovaného notebooku je aj konektorová výbava, vrátane archaického konektora sériového rozhrania RS232, ktoré sa využívalo a stále využíva na pripojenie servisných a diagnostických prístrojov. Treba si uvedomiť že také prístroje, nielen v priemyselnej sfére, ale napríklad aj v autoservise sú významnou investíciou, takže sa používajú veľa rokov. Dva konektory RJ-45 umožňujú pripojenie k sieti dvomi káblami, takže môžete notebook vo funkcii smerovača použiť aj na vytvorenie malej lokálnej siete. Terénni pracovníci ocenia GPS lokalizáciu.  

Nakoľko Enduro N7 je určený hlavne do firemného prostredia, je primerane zabezpečený,  disponuje autentifikáciou používateľa pomocou odtlačkov prstov s využitím technológie Windows Hello a taktiež hardvérovým modulom – čipom integrovaným do základnej dosky Trusted Platform Module (TPM) 2.0, ktorý počas spúšťania kontroluje prípadné známky narušenia. Acer Enduro Manageability Suite (AEMS) umožňuje nasadzovanie služieb a konfigurácie systému naprieč viacerými zariadeniami a taktiež správcovi poskytuje možnosti dodatočného zabezpečenia. Môže používateľovi napríklad zakázať pripájať disky a kľúče do USB portov, či ďalšie obmedzenia v záujme čo najvyššej bezpečnosti.

Prvoradým kritériom pri návrhu notebooku Acer cer ENDURO N7 bola odolnosť, čomu sa museli podriadiť rozmery aj hmotnosť. Pod 3 kg sa dostatočne odolný notebook s 15,6 palcovým displejom jednoducho za prijateľnú cenu. Nemusíte si robiť starosti ohľadne prostredia, či poveternostných podmienok, a ak máte ďalšie vymeniteľné batérie, tak bez problémov zvládnete aj viacdňovú pracovnú misiu v teréne.  

Verdikt: Robustný, odolný a pritom dizajnovo atraktívny a výkonný notebook do priemyselného prostredia aj na prácu v teréne.   

Technické parametre: Procesor: Intel Core i5-8250U, taktovacia frekvencia 1,6 GHz – 3,4 GHz; 8 GB DDR4; disk 512 GB SSD, grafika integrovaná Intel UHD Graphics, displej IPS 15,6", rozlíšenie FullHD 1920 x 1080 px; konektivita: WiFi 802.11ac, Bluetooth 4.2; GPS; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 3× USB-A Gen 3.1, 1x USB 2.0, 2x RJ-45, RS232,  HDMI 2.0, 3,5 mm jack, batéria 65 Wh; rozmery  358 x 229 x 17,5 mm, hmotnosť 3,1 kg Cena: 2465 eur

+ odolnosť, jas displeja, vymeniteľná batéria, jednoduchý upgrade RAM a disku

- potešil by USB-C port

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Acer ENDURO N7 zodolnený notebook odolný notebook priemyselný notebook

1 komentár

"Pri výmene dôrazne odporúčam použiť originálne komponenty." reakcia na: Acer ENDURO N7 - odolný notebook do každého prostredia a terénu

23.6.2021 19:06
"Pri výmene dôrazne odporúčam použiť originálne komponenty." Som mala raz taký noťas hp, do ktorého som mohla pichnúť len ramku há pé, čo cenovo riadne zavážilo a vyžrali ma kvalitne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať