Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

RECENZIA: Acer Switch Alpha 12 / Ľahký a tichý "cestovateľ" s výbornou výdržou

0

Acer prichádza na trh s 12" tabletom s klávesnicou Acer Switch Alpha 12, ktorý ako prvý s procesorom Intel Core i3, i5 alebo i7 U využíva kvapalinové chladenie LiquidLoop bez použitia ventilátora.

Hardvér

Acer Switch Alpha 12 je koncepcia 12" tabletu s prídavnou klávesnicou na magnetickom závese.

Displej IPS má rozlíšenie 2160 × 1440 bodov a netradičný pomer strán 3:2. V našej konfigurácii prístroj poháňal dvojjadrový procesor Intel Core i5 6200U s frekvenciou 2,8 GHz, 8 GB LPDDR3 RAM a integrovanou grafickou kartou HD Graphics 520. Ako úložisko slúži 256 GB disk SSD s rozhraním SATA 600. Tablet dostanete priamo s prídavnou klávesnicou, takže nie je problém nahradiť ním váš pracovný notebook. Klávesnica je štandardného notebookového typu s úzkym rozložením, teda bez samostatnej číselnej časti. Môže byť podsvietená. Spodná strana je z materiálu podobného filcu, ktorý zabraňuje kĺzaniu prístroja po podložke a aj pri používaní na lesklom ­nábytku bráni jeho poškriabaniu alebo vzniku odtlačkov. Magnetický záves je flexibilný a umožňuje mať klávesnicu naplocho na stole alebo s podvihnutou prednou časťou. Tablet má podporný rámik, ktorý umožňuje jeho postavenie na stôl. Rámik má zo spodnej strany gumový povlak, aby sa nekĺzal po podložke. V prednastavenej polohe ho držia trecie pánty po oboch stranách, ktoré majú dostatočný odpor, aby nedochádzalo k samovoľnému posunu ani v prípade extrémnych uhlov pri práci na stole. Prípojné miesta sú všetky na pravej strane. Nájdete tu 3,5 mm jack na hands-free, USB 3.0 v plnej veľkosti, USB 3.1 (v.1) na konektore USB-C, vstup na napájanie a slot na karty micro SD. Na prednej strane nad displejom je umiestnená dvojica reproduktorov a webová kamera. Displej okrem dotykového ovládania podporuje aj pero, to má miesto v ušku na ľavej strane klávesnice, v príslušenstve k našej verzii však nebolo, treba ho dokúpiť.

Skúsenosti z testovania

Tablet sme niekoľko dní používali ako cestovnú náhradu notebooku a musíme uznať, že s výnimkou nejakých maličkostí si v tejto úlohe počínal veľmi dobre. Výkon s procesorom i5 bol postačujúci na bežnú prácu s kancelárskymi aplikáciami, vybavovanie mailov či surfovanie na webe. Nedá sa však zahanbiť ani pri prehrávaní videa. Displej má vysokú svietivosť, a tak sme za bežných podmienok používali podsvietenie na 25 %. Pri práci s presvitajúcim slnkom stále vystačíte so 75 %. Acer udáva výdrž batérie asi 8 hodín, pri reálnej práci, keď sme počítač používali s prestávkami, sme nepocítili žiadne obmedzenie a nabíjali sme až cez noc. Chladenie je vyriešené vynikajúco a ani pri väčšej záťaži sme nezaznamenali významné zahrievanie. Prístroj je navyše úplne tichý. Klávesnica je naozaj vydarená a píše sa na nej veľmi dobre, trochu nás občas potrápil touchpad, keď sme pri písaní opretou dlaňou presunuli kurzor. Podporný rámček je výborne vyriešený a ani raz sa nestalo, že by sa prístroj samovoľne sklopil. Prispieva k tomu aj pogumovaná spodná časť. Na jediné úskalie tejto koncepcie narazíte vtedy, ak chcete písať naprí­klad vo vlaku na kolenách. Na tento prípad by bol lepší notebook s pevným pántom, rámček neposkytuje dostatočne stabilnú a spoľahlivú oporu.

PARAMETRE

Model: Acer Switch Alpha 12
Procesor: Intel Core i5 6200U
Operačná pamäť (RAM): 8 GB LPDDR3
Grafická karta: Intel HD Graphics 520
Úložisko: 256 GB SSD
Displej: 12" IPS LCD, 2160 × 1440 (3: 2)
Operačný systém: Windows 10 Home
Rozmery: 29,2 × 20,1 × 0,95 cm
Hmotnosť: 1,25 kg
PC mark Work Accelerated: 4320
PC mark Home Accelerated: 3143
Crystal Disk mark čítanie/zápis: 544,7 MB/s, 209,2 MB/s
Cena: 909 EUR

PLUSY, MÍNUSY

+ Výborná klávesnica, kvalitná konštrukcia, tichá prevádzka, dostatočná výdrž na batériu
- Obmedzené množstvo konektorov, nemá HDMI

HODNOTENIE

Výkon: 90 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
CELKOVO: 100 %

VERDIKT

Acer Switch Alpha 12 sa nám veľmi páčil a považujeme ho za jeden z najlepších tabletov s klávesnicou na trhu. Veľmi dobre poslúži ako cestovný pracovný nástroj, je malý, ľahký, tichý, nehreje sa a má dostatočnú výdrž na batérie. Trošku nám chýbal ďalší port USB, ale pri bežnom používaní by sme sa s tým vedeli zmieriť. V niektorých situáciách môže byť oporný rámček menej praktický ako pevný pánt notebooku, ale na druhej strane je malá hrúbka a nízka hmotnosť. Ak k tomu pripočítate výhodnú cenu, máte tu zaujímavého spoločníka na pracovné cesty alebo iba tak na zábavu.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Acer Switch Alpha 12

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať