S_03PaletteBase S_03PaletteBase S_03PaletteBase Advertisement

PR: Ako Soitron objavil open source riešenia

1

Peter Procházka, manažér Business Unit SUPPORT v Soitrone, nám predstavil nový trend open source riešení, ktoré sa začínajú postupne začleňovať do ponuky služieb IT spoločností. Prezradil, prečo sa v Soitrone rozhodli ísť aj cestou open source a na akú konkrétnu oblasť sa odborne zameriavajú.

Q:Soitron je historicky vnímaný ako spoločnosť veľmi úzko spolupracujúca so Ciscom na riešeniach v oblasti networkingu a kontaktných centier. Zmenilo sa niečo?

A: Konkrétne v tejto oblasti sa nič nezmenilo, naďalej sme najväčším partnerom CISCO na Slovensku a trhový líder v oblasti networkingu a kontaktných centier.

Q: Čo potom znamená „objavovanie“ open source vo vašom ponímaní?

A: Historicky sme sa snažili pôsobiť aj v oblasti softvérových riešení, aj keď zvonku to nie vždy tak mohlo vyzerať. V tejto oblasti sme zatiaľ nedosiahli také úspechy ako v systémovej integrácii. Oblasti, ktorým sme sa primárne venovali, boli dve či tri – svet SharePointu, riešenia z oblasti monitoringu a špecializované softvérové riešenia pre kontaktné centrá.

Q: Úspešne ste sa však vyhli otázke...

A: V určitej fáze rozhodovania je človek prinútený vystrčiť hlavu z piesku a poobzerať sa okolo seba. Ja som takto zistil, že v určitých oblastiach, v ktorých pôsobíme, začínajú open source produkty „vystrkovať rohy“ a získavajú na popularite. Časom sa vyvinuli do veľmi ucelených riešení a mne dáva zmysel zaoberať sa nimi. Napríklad v rámci riešenia situácie s jedným licenčným softvérom nás okolnosti donútili poobzerať sa aj po iných alternatívnych produktoch, pričom sa nám podarilo nájsť riešenie z oblasti monitoringu, ktoré sa nám veľmi páčilo.

Q: Kde vlastne vznikol nápad, že sa vôbec budete zamýšľať nad open source?

Asi tak ako všetci aj my, aj naši zákazníci hľadáme riešenia, ktoré sú inovatívne, zjednodušujú činnosť alebo poskytujú nejakú pridanú hodnotu. Zároveň všetci neradi vidíme zúčtovaciu faktúru, ktorá by mohla vyvolať stav kómy. V hľadaní toho správneho vyváženia pomôže, ak viete časť riešenia postaviť na produktoch open source. Popri atraktívnej cenovke viete ponúknuť aj úžasnú flexibilitu. Napríklad si doprogramujete chýbajúce funkcie, zmeníte parametre, prípadne sa viete poradiť s obrovskou komunitou ľudí. A to je veľmi pekný model.

Q: Čo teda konkrétne na poli open source robíte?

Momentálne sa venujeme dvom oblastiam. Prvá, ako som už spomínal, je oblasť monitoringu, kde sme aktívne spojili naše sily s platformou Zabbix. Naši chalani dokonca vyvíjajú rôzne nadstavby a doplnkové riešenia, ktoré vraciame do komunity, a kto má chuť a záujem, môže ich použiť. Ak teda vie, ako na to... J

Q: A druhá oblasť?

Tá sa zrodila len minulý rok, čiže je to celkom čerstvé. Rozhodli sme sa pre náročný krok, ktorým je výmena nášho nástroja ServisDesk. V rámci dlhšie trvajúceho výberu sme sa odhodlali aj v tejto oblasti staviť na open source, konkrétne na produkt iTop od francúzskej firmy Combodo.

Q: Môžete nám to trochu viac priblížiť?

Je to komplikovaná záležitosť, ktorá ovplyvňuje denný chod firmy. Projekty sú po dokončení odovzdané zákazníkovi alebo sa podpisuje zmluva o podpore a servise. Na to, aby ste dokázali poskytovať služby, ku ktorým ste sa zaviazali, potrebujete jednak šikovných ľudí, jednak súpravu správnych softvérových nástrojov. Všetky požiadavky, činnosti a informácie musia byť niekde zaznamenané.

Na to slúži tzv. ticketovací softvér. Všetky tieto pracovné nástroje na monitorovanie, reporty, ServisDesk postupne budujeme na open source platformách. To nám do nášho zabehaného delivery modelu prináša nový prvok v podobe úžasnej flexibility.

Pozitívne je to, že naše vlastné skúsenosti, ktoré sme v jednotlivých oblastiach získali, ponúkame aj našim zákazníkom. Máme to skrátka odžité a vyskúšané v praxi, čím vieme ponúknuť ucelenejšie produktové portfólio a navrhnúť optimálnu stratégiu.

V prípade monitoringu sme už prešli obrovský kus cesty a naše produkty už aktívne využíva asi dvadsiatka zákazníkov. V oblasti ServisDesku prídu prví aktívni zákazníci tento rok.

Q: Akými ďalšími smermi sa pozeráte?

Dobrá otázka, ale ťažká odpoveď. Tento rok sa určite chceme zamerať na dokončenie iTopu, aby sme mohli starý systém úplne odstaviť. Ďalšia oblasť, v ktorej sa do budúcnosti vidíme, je oblasť reportovacích nástrojov. Veľa sme premýšľali a robili sme si aj prvé analýzy v oblasti bezpečnosti. Stále otvorená téma je aj virtualizácia a kontajnerizácia na open source platformách, takže uvidíme. Nie všetkému sa venujeme len my, v Soitrone sa týmto veciam venujú, samozrejme, aj iné oddelenia.

PETER PROCHÁZKA

Peter Procházka sa v posledných 10 rokoch v Soitrone venuje primárne oblasti dodávky IT riešení, služieb a outsourcingu.V súčasnosti popri riadení divízie služieb podpory sa osobne venuje aj obchodným a rozvojovým aktivitám, ktoré sú spojené so špecializovaným tímom pre oblasť monitorovacích riešení a reportingu.

Kontaktné informácie: peter.prochazka@soitron.com; +421 918 341 263

SOITRON, s. r. o. (člen skupiny SOITRON Group SE)

Spoločnosť Soitron dlhodobo pôsobí na európskom trhu ako systémový integrátor v oblasti IT infraštruktúry, Unified Communications, Customer Interaction, Content Management, Security, IT služieb a outsourcingu. Je členom skupiny SOITRON Group SE, v ktorej pracuje 800 medzinárodných odborníkov, medzi ktorých patria aj profesionálne tímy na Slovensku, v Českej republike, Rumunsku, Turecku, Bulharsku a Veľkej Británii. Ročný obrat SOITRON Group SE prekročil v roku 2016 hodnotu 121 mil. eur.

www.soitron.sk/monitoring

Zobrazit Galériu

SOITRON

Všetky autorove články
Soitron

1 komentár

Oblbovanie marketingom reakcia na: Ako Soitron objavil open source riešenia

17.5.2017 14:05
Prečo ste zmazali predchádzajúci príspevok ?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať