NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Ako fotiť zvieratá v zoo

0

Rušivé pozadie, zlé svetlo alebo hoci dlhé hľadanie správneho stanovišťa. To sú len niektoré problémy, ktoré vás čakajú pri fotení v zoo. Našťastie sa s nimi môžete hravo vyrovnať. Pozrite sa na naše tipy, ako fotiť zvieratá v zoo, a podobným ťažkostiam sa poľahky vyhnete. V prvom rade si uvedomte, že fotografovanie v zoologických záhradách je veľmi rozmanité. Inak sa bude fotografovať vonku a inak v pavilónoch, kde je nedostatok svetla. Preto je dobré pripraviť si na fotografovanie v zoo viacero objektívov.  Zatiaľ čo pri fotografovaní v exteriéri pravdepodobne použijete teleobjektív, pri fotografovaní v interiéri bude najužitočnejší najsvetelnejší „portrétny“ objektív. Ideálne s krátkou ostriacou vzdialenosťou. Je ­takisto dobré pribaliť si makroobjektív na zaujímavé detaily zvierat. Pretože v zoo nikdy neviete, aká zaujímavá fotografická situácia sa naskytne, a je dobré byť pripravený. Osobne si do zoo beriem aj statív, diaľkovú spúšť a blesk, hoci ho používam len zriedka a len na nízky výkon na zosvetlenie tieňov.

Ako pracovať s pozadím snímky

Najčastejší problém pri fotografovaní zoologických záhrad je rušivé pozadie. Často sú tu ohrady a ploty. Čo s tým? Otvorte čo najširšiu clonu, napríklad f/2,8, a pomocou nej rozostrite pozadie.

Aké pozadie je to pravé

Okrem rozostrenia skúste experimentovať aj s uhlom, pod ktorým fotografujete zviera na pozadí. Ak je to možné, snažte sa dosiahnuť kontrast medzi zvieraťom a pozadím. Možno budete mať šťastie a zviera bude vyzerať, akoby vystupovalo z tieňa.

Uhol pohľadu

Dôležitý je aj uhol pohľadu na zviera. Ak je to možné, fotografujte z úrovne očí zvieraťa. V zoo­logickej záhrade sa však touto radou nemôžete vždy riadiť. Výbehy sú často pod návštevníkmi, takže musíte fotografovať zhora. Niekedy zasa nemáte inú možnosť než fotografovať z podhľadu. Ak napríklad fotografujete opicu v korune stromu, dávajte si pozor na expozíciu. Pri jasnej oblohe môže byť zviera v tieni a nesprávne exponované. V takom prípade upravte korekciu expozície.

Zachyťte správny okamih

Dôležité je nielen zvládnuť techniku, ale aj pozorovať zvieratá a zachytiť správny okamih. Pri fotografovaní sa neponáhľajte a nesnažte sa odfotiť celú zoo. Vyberte si pekne osvetlený výbeh a za­ujímavý uhol záberu a počkajte, kým sa stane niečo zaujímavé. Ak nechcete dlho čakať na zaujímavé momenty, zistite si čas kŕmenia zvierat, ktoré chcete fotografovať. Tým sa zvyčajne postaráte o atraktívne zábery.

Nebojte sa šumu

Aby ste si zo zoo priniesli čo najlepšie fotografie, všetko si vopred dobre premyslite a vyberte si vhodné vybavenie. Premýšľajte o najlepšom dennom čase na fotografovanie. Napríklad ranné a večerné svetlo bude určite lepšie ako svetlo na poludnie. Okrem toho máte šancu, že v tom čase bude v zoo menej návštevníkov. Ak je to aspoň trochu možné, chodím do zoo fotografovať v pracovných dňoch. Je tam väčší pokoj. A môžete to vidieť aj na zvieratách. Pri fotografiách zvierat je dôležitá ostrosť. Musíte brať do úvahy, že zvieratá sa pohybujú rýchlo, takže treba nastaviť naozaj krátky čas. Aj za cenu vyššieho ISO. V programe Zoner Photo Studio potom môžete ľahko odstrániť prípadný šum. Fotografujte do formátu RAW. Výbehy bývajú nerovnomerne osvetlené a často musíte v počítači potlačiť presvetlené oblasti, aby ste zachránili kresbu v tieňoch. Zoner Photo Studio vám pomôže aj s tým.

www.milujemefotografii.cz

milujemefotografii.cz

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať