SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Ako funguje rýchla SSD cache v NAS Synology

0

Vyššie modely viacšachtových NAS využívajúcich klasické mechanické HDD disky majú aj dva sloty M.2 pre SSD disky. Tieto sloty sa nedajú použiť na vytvorenie diskového zväzku ani na rozšírenie kapacity exitujúceho zväzku, ale využívajú sa ako cache, čiže rýchla vyrovnávacia pamäť. Fungovanie SSD cache sme otestovali na štvoršachtovom NAS Synology 920+.

Vo videu je ukázaná konfigurácia s jedným aj dvomi modulmi SSD Cache

Cache na čítanie zrýchli hlavne čítanie a zapisovanie menších súborov, s ktorými sa často pracuje. Pri zápise sa súbory najskôr zapíšu na rýchle SSD disky a operačný systém NAS ich následne uloží na pevné disky.

Ak osadíte len jeden modul, bude SSD disk fungovať len ako cache na čítanie. Prípadná porucha SSD čítanie len spomalí, údaje stále zostávajú na pevných diskoch. Aby cache fungovala v read-write móde potrebujete dva moduly v režime RAID1 kvôli spoľahlivosti. Je to logické, pretože ak sa súbory pri zápise, alebo zálohovaní uložia na SSD disky, z hľadiska počítača zápis prebehol úspešne. Ak by došlo k poruche niektorého SSD disku, údaje sú redundantne uložené aj na druhom disku, takže k strate údajov nedôjde.

Tak ako do NAS neinštalujete bežné disky, ale disky určené pre servery a NAS, čiže pre nepretržitú spoľahlivú prevádzku, aj cache je potrebné osadiť SSD modulmi určenými pre NAS, ktoré sú oveľa spoľahlivejšie, ako bežné SSD disky určené napríklad do notebookov

Disk vľavo produktoveh série WD Red je určený pre NAS, či už na ukladanie údajov, alebo ako cache. Disk vpravo určený pre bežné notebooky sa pre NAS používať neodporúča.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
NAS Synology SSD cache

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať