SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Ako pre Jamesa Bonda. Rýchločln, ktorý sa dokáže premeniť na ponorku

0

Taliansky startup iSpace2o oznámil, že spúšťa výrobu prvého ponorného krídlového člna (hydrofoil) Deepseaker DS1. Ten dosahuje pri pohybe nad vodou rýchlosť až 23 uzlov (asi 43 km/h) a môže sa ponoriť do hĺbky 50 metrov. Spoločnosť tvrdí, že ide o prvé plavidlo tohto druhu – neexistuje žiadna iná rýchla loď, ktorá by bola schopná potápať sa. Plavidlo je plne elektrické, poháňané tichými dýzami Deepspeed, navrhnutými a vyrobenými spoločnosťou Sealence.

Elektrické člny majú zvyčajne obmedzený dojazd, ale ak sa ich trup po dosiahnutí potrebnej rýchlosti zdvihne z vody, výrazne sa zníži odpor, čím sa zvýši dojazd. Ďalšia kľúčová inovácia vznikla prostredníctvom partnerstva so spoločnosťou Like-A-Fish a bude štvormiestnu kabínu Deepseaker DS1 zásobovať „takmer neobmedzeným kyslíkom“. Táto technológia využíva elektrickú odstredivku na umiestnenie morskej vody pod nízkym tlakom, čím sa z nej vyplavuje rozpustený kyslík, ktorý sa vracia do ventilačného systému ponorky. Zariadenie spotrebúva približne 150 W energie na osobu.

iSpace2o sľubuje navigáciu s umelou inteligenciou „v štýle Tesly“, nafukovacie airbagy, ktoré v prípade núdze vynesú plavidlo na hladinu, head-up displej s rozšírenou realitou, zabudované kamery GoPro, hydrofóny na komunikáciu pod vodou a dvojplášťovú konštrukciu, ktorá dokáže udržať kabínu chránenú aj v prípade, že náraz naruší jej vonkajšiu časť.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať