ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Tipy a triky: Ako vybrať správny napájací zdroj

2

Okolo počítačových zdrojov poletuje niekoľko nepravdivých fám a informovanosť v základných pojmoch a súvislostiach je pre bežného používateľa nedostatočná, čo pozorujeme i v poradniach diskusných fór. Preto si stručne a vecne objasníme to najzákladnejšie, čo by ste mali vedieť pred voľbou konkrétneho modelu.

S dobrým úmyslom sa často zvykne priplácať za značnú porciu výkonu navyše, tá môže byť nielen úplne zbytočná, pretože ju vaše komponenty nepotrebujú, ale i kontraproduktívna. Keď watty výrazne prestrelíte, oberáte sa o účinnosť. Tá pri nízkom zaťažení (typicky pod 40 %) klesá, rovnako má klesajúcu tendenciu aj pri hraničnom zaťažení nad 80 %. Vtedy už naberá na otáčkach aj ventilátor a narastá hlučnosť. Je skrátka dobré, keď si nastavíte rozumnú mieru.

Cez 250 W sa v záťaži nedostane ani priemerná herná zostava s Core i5-6600 a GeForce GTX 960 a nejakým tým SSD. Po zvážení všetkých aspektov je na takúto konfiguráciu vhodných plnohodnotných 350 W. Veľmi dobrá voľba je Seasonic SSP-350GT s účinnosťou 80Plus Gold, ktorá je v tejto výkonnostnej kategórii raritou. Špecifikácie grafických kariet vám síce značne predimenzované zdroje odporúčajú, to preto, že počítajú, že si môžete zaobstarať lacný a nekvalitný zdroj, ktorý deklarovaný výkon dodá iba špičkovo. Ukážkový príklad je Xilence XP400R6 – svojich 400 W nedokáže poskytovať dlhodobo. Nie náhodou stojí dvakrát menej než spomínaný Seasonic.

Šetrenie môže mať negatívny dosah aj na reguláciu napätia a zvlnenie mimo normy ATX, prípadne slabé 12-voltové vetvy. Ďalej zvyčajne chýbajú prvky imúnne proti zakolísaniu v elektrickej sieti či prepäťové ochrany. Úspory na nesprávnych miestach ohrozujú nielen život počítača, ale v najhorších prípadoch i váš vlastný. Nie je to tak dávno, čo proti niektorým zdrojom Eurocase, Mercury, COLORsit a ďalším pre ich nebezpečnosť zakročila aj SOI. Išlo o nevyhovujúce vinutia, chýbajúce izolácie či iné riziká úrazu elektrickým prúdom.  

Ako však zistiť, ktorý zdroj je kvalitný a ktorému sa radšej vyhnúť? Najjednoduchší spôsob je staviť na overených výrobcov, ktorí vyložene odpadné zdroje v ponuke nemajú. Hovoríme hlavne o spoločnostiach Seasonic, Enermax a Corsair. Poctivých je vrátane tých menej známych značiek, samozrejme, viac a z času na čas sa podarí aj menej zvučnej firme zostrojiť vynikajúci návrh. Preto vrelo odporúčame čítať podrobné recenzie. Odrazovým mostíkom môže byť i spoľahnutie sa na certifikáciu 80Plus. Síce vám nijako nezaručí, že vybraný zdroj disponujúci „zlatou“ účinnosťou je to najlepšie, čo si môžete za dané peniaze kúpiť, určite sa však vyhnete predpotopným vyhotoveniam. Zdroje s vysokou účinnosťou sú na tom obvykle všestranne dobre, menej sa zahrievajú, vďaka čomu sú i tichšie, a keď si za ne priplatíte, investícia navyše sa vám časom vráti na usporenej elektrine. Účinnosť v percentách vyjadruje pomer medzi výkonom a príkonom. Príklad: komponenty vyprodukujú 300 W, ak je účinnosť zdroja v tomto momente 90 %, zo zásuvky odčítate 330 W. Za predpokladu, že by bola účinnosť iba 70 %, je to o 60 W viac, čo je nehospodárnejšie.

O výkonnejších než 500-wattových zdrojoch má zmysel uvažovať iba v prípade použitia najvýkonnejších grafických kariet, ktoré sú spravidla dvojčipové, respektíve ak chcete popohnať výkon svojho procesora pretaktovaním, prípadne oboje súčasne. Opačný extrém sú kancelárske zostavy, do ktorých úplne adekvátny zdroj ATX nenájdete a je lepšie siahnuť po picoPSU s externým adaptérom.

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
zdroj

2 komentáre

najlepšie zdroje sú polopasívne reakcia na: Ako vybrať správny napájací zdroj

27.1.2017 19:01
tie sú skoro stále tiché. U mňa odkedy ho mám cca 3 roky, sa vrtula v zdroji ešte neroztočila. Pretože odber pc je 60W pri surfovaní a pozeraní videí. Ventilátor sa zapíňa, až pri odbere cca 50% z výkonu, t.j. od 200 W u mňa.
Reagovať

Pekný článok reakcia na: Ako vybrať správny napájací zdroj

27.1.2017 07:01
Ale chýbalo mi tam spomenúť aj ďľších výrobcov zdrojov ako aj spomenutie psu kalkulátorov ktoré pomôžu pri výbere zdroju.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať