ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Amazon chce premeniť Alexu na univerzálnu tlmočníčku, ktorá bude prekladať v reálnom čase v štýle Star Treku

Technológie
0

Z populárnej hlasovej asistentky Amazonu Alexy by sa mala stať prekladateľka v reálnom čase. Informuje o tom web Yahoo Finance. Podľa jeho zdrojov by Alexa mala získať schopnosť prekladať jazyky sofistikovanejším spôsobom, presahujúcim rámec základných slov a krátkych fráz, ktoré už teraz môže prekladať v rôznych jazykoch vrátane španielčiny, nemčiny, francúzštiny a taliančiny. V budúcnosti by mala zvládnuť preklad v takmer každej situácii.

Napríklad používateľovi ktorý navštívi Tokio, no neovláda japonský jazyk, by Alexa mala pomôcť viesť rozhovor v japončine. Zároveň by virtuálna asistentka mala pochopiť japonskú kultúru, ktorá je vo všeobecnosti formálnejšia a konzervatívnejšia, a začleniť tieto znalosti do prekladov.

Alebo používateľ by sa pri vstupe do reštaurácie v Indii mohol obrátiť na Alexu s otázkou: „Alexa, práve som vstúpil do reštaurácie v Dillí. Na koho sa mám obrátiť a čo mám povedať, aby som dostal stôl?“

Alexa by mala v budúcnosti zvládnuť aj preklad rozhovoru v reálnom čase. Jedného dňa by dokonca mala byť schopná prekladať rozhovor s viacerými ľuďmi, hovoriacimi rôznymi jazykmi.

Amazon už dávnejšie tvrdí, že Alexa by sa mala vyvinúť do univerzálneho superpočítača v štýle Star Treku, ktorý by vykonal všetko, o čo ho požiadate jednoduchým hlasovým povelom. Amazon  je na dobrej ceste k tomu, aby sa táto vízia stala realitou. Od uvedenia prvého inteligentného reproduktora Echo v roku 2014 boli predané už desiatky miliónov zariadení s Alexou. Podľa prieskumnej spoločnosti eMarketer bude v tomto roku patriť reproduktorom Echo až 67,9 % trhu reproduktorov s hlasovým ovládaním.

S podobnou funkciou prekladu prišiel aj Google so svojimi slúchadlami Pixel Buds. Tvrdil, že dokážu za pomoci Google Asistenta preložiť 40 jazykov v reálnom čase, ale výsledky neboli zatial veľmi presvedčivé.

Trochu lepší je Bixby od Samsungu – ten používa rozšírenú realitu na preklad textov z viac ako 100 jazykov v reálnom čase, ale ešte neprekladá skutočné rozhovory. Preklad slov a fráz z angličtiny zhruba do desiatky ďalších jazykov zvládnu aj digitálne asistentky Apple Siri a Microsoft Cortana, hoci s obmedzeným úspechom.

Zdroj: finance.yahoo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Amazon Alexa AI umelá inteligencia Voice

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať