S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Armáda vyvíja malé jadrové reaktory na výrobu elektriny. Mikroreaktor dokáže 10 rokov vyrábať 1 MW elektrickej energie

Technológie
0

Prepravovať palivo do bojovej zóny je jedna z najnebezpečnejších vojenských akcií. V roku 2009 americká armáda zistila, že na každých 24 konvojov s palivom v Afganistane pripadá jeden padlý vojak. Preto sa hľadal lepší spôsob na výrobu elektrickej energie na vzdialených základniach, ktorý by mohol výrazne znížiť riziko hroziace vojakom. 

Riešením by mohol byť nový jadrový mikroreaktor, ktorý sa vyvíja v spolupráci Národného laboratória Los Alamos a spoločnosti Westinghouse. Technológia je založená na tepelných trubiciach (heatpipe) a neobsahuje chladiacu vodu ani pumpy, ktoré by mohli zlyhať. Zariadenie využíva systémy pasívnej regulácie, takže sa neroztaví. Mikroreaktor môže bezpečne a spoľahlivo generovať 1 MW elektrickej energie po dobu najmenej 10 rokov. Pritom 1 megawatt predstavuje dostatok elektriny zhruba pre jednu vojenskú brigádu americkej armády, čo je približne 1500 až 4000 vojakov.

A čo je najdôležitejšie, zariadenie je malé. Jadro reaktora má približne veľkosť bežného smetiaka, takže celý mikroreaktorový systém sa zmestí na nákladné auto alebo malú loď. Môže sa tak ľahko dopraviť do odľahlých oblastí alebo na ostrovy, čím sa výrazne zníži potreba vysielať konvoje s palivom.

Systém využíva technológie, ktoré existujú po celé desaťročia a sú bezpečné a spoľahlivé. Až teraz sa však našiel spôsob integrácie týchto technológií do fungujúceho systému. Zariadenie vychádza z malého jadrového reaktora Kilopower, vyvinutého pre NASA, ktorý by mohol vyrábať energiu pre kolóniu na Marse alebo na Mesiaci.

Armádny mikroreaktor využíva ako jadrové palivo málo obohatený urán (nedosahuje parametre potrebné pre jadrové zbrane). Palivo je zapuzdrené v pevnom oceľovom monolite a tvorí subkritické jadro, obklopené odrážačom neutrónov. Systém obsahuje jednoduchú regulačnú tyč, ktorá ovláda aktivitu jadra. Tepelná energia vytvorená štiepnymi reakciami je efektívne odvádzaná tepelnými trubicami z alkalických kovov a potom premenená na elektrickú energiu.

Po dopravení na miesto určenia môže byť zariadenie spustené, pripojené a využité ako zdroj elektriny do 72 hodín. Systém sa môže vypnúť, ochladiť, odpojiť a zasa odviezť za menej ako 7 dní. Jadro reaktora aj všetky ostatné kritické súčasti sú kryté špeciálnym pancierom, ktorý ich ochráni v prípade útoku. Takisto chráni ľudí a životné prostredie pred jadrovým žiarením počas prepravy a prevádzky.

Okrem vojenských základní by takéto mikroreaktory našli uplatnenie napríklad aj v oblastiach zasiahnutých prírodnou katastrofou.

Zdroj: defenseone.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
armada elektrina energia bezpečnosť ochrana NASA vesmir

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať