SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

BMW i teraz poháňa aj elektromotory na vode.

Tlačové správy
0

Spoločnosť Torqeedo integruje vysokokapacitné batérie BMW i3 do elektrických pohonných systémov lodí – integrovaný ekologický koncept od BMW i našiel nové využitie.

BMW i aj naďalej prináša ekologické inovácie vďaka nadčasovej technológii a integrovanému prístupu. Vysokonapäťová batéria vyvinutá pre model i3 teraz nepoháňa iba bezemisné motory na cestách, ale aj na vode. BMW Group dodáva lítium-iónové batérie nemeckej spoločnosti Torqeedo zo svojho závodu v Dingolfingu. Tento výrobca lodných motorov ich využíva na uskladnenie energie v rámci svojich vysokovýkonných elektrických pohonných systémov Deep Blue. Spoločnosť Torqeedo bola založená v roku 2005 v Starnbergu v Nemecku a je jedným z najväčších svetových dodávateľov elektrických a hybridných pohonných systémov do motorových člnov a lodí s výkonom od 1 do 160 k. Tieto motory sa používajú v jachtách aj v komerčnej námornej preprave, napríklad v trajektoch a vodných taxíkoch.

Vysokonapäťové batérie od BMW i tvoria integrálnu súčasť ekologickej, úspornej a tichej alternatívy konvenčných lodných pohonných systémov.

„Rozhodnutie spoločnosti Torqeedo používať vysokonapäťové batérie BMW i vo svojich pohonných systémoch Deep Blue vnímame ako ďalší dôkaz, že vieme skonštruovať pohonné systémy budúcnosti bez negatívneho vplyvu na ich výkonnosť, inovatívnosť a ekologickosť,“ vysvetľuje Dr. Alexander Kotouc, vedúci produktového manažmentu BMW i. „Toto úspešné rozšírenie najmodernejšej automobilovej technológie aj na vodu je svedectvom hodnoty integrovaného prístupu, ktorý charakterizuje BMW i.“ BMW Group vyvíja a vyrába vysokonapäťové batérie do elektrických a hybridných vozidiel vo vlastnej réžii. Lítium-iónová batéria vytvorená pre model BMW i3 sa skladá z ôsmich modulov, pričom každý obsahuje 12 článkov. Aj konektory, káble, monitorovacie senzory a ohrievací a chladiaci systém boli vyvinuté špeciálne pre BMW i.

Odbornosť BMW Group v oblasti vývoja a výroby predstavuje základ pre jej neustále napredovanie v oblasti batériových technológií. Najnovším príkladom je vysokonapäťová batéria v aktuálnom modeli BMW i3. Hoci jej rozmery a hmotnosť zostali oproti predchádzajúcej verzii nezmenené, jej kapacita sa zvýšila o vyše 50 % na 94 Ah/33 kWh.

Vďaka modulárnej konštrukcii, ktorú projektanti od začiatku zabudovali do batérií BMW i3, táto technológia poskytuje široké možnosti aplikácií aj mimo automobilového odvetvia. Výrobca lodných pohonných systémov Torqeedo kombinuje lítium-iónové batérie BMW i so svojím najvýkonnejším radom motorov vo vnútorných aj vonkajších jednotkách a hybridných systémoch s výkonom do 160 k.

„Vysokonapäťové batérie BMW i sú vzorom výnimočnej spoľahlivosti a výkonnosti v oblasti elektromotorov,“ vysvetľuje Christoph Ballin, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Torqeedo. „Umožňujú nám dodávať najmodernejšie technológie elektrického pohonu a integrovaného riadenia energie do osobných aj komerčných plavidiel.“

Toto inovatívne využitie vysokonapäťových batérií BMW i na zabezpečenie elektrického pohonu na vode je iba jedným z príkladov širokého radu aplikácií, ktoré dokážu využiť tento integrovaný a ekologický koncept. Ďalšou oblasťou je stacionárne skladovanie energie, kedy sa batérie používajú aj na zvýšenie energetickej účinnosti obytných a obchodných budov a poskytujú okamžitú možnosť uskladnenia obnoviteľnej energie generovanej solárnymi a veternými inštaláciami.

A čo je ešte zaujímavejšie, vysokonapäťové batérie BMW i možno na tento účel použiť po skončení ich životnosti vo vozidle. Čo sa týka ekologickosti a udržateľnosti, opätovné použitie batérií dáva oveľa väčší zmysel než ich predčasná recyklácia. To viedlo BMW Group k vytvoreniu koncepcie „druhej životnosti“ batérií po tom, ako doslúžia vo vozidlách, ešte pred uvedením modelu BMW i3 na trh. Tento typ opätovného využitia bude hrať kľúčovú úlohu v prechode k zelenej energii a v súvislosti s neustále rastúcim dopytom po prechodnom uskladnení obnoviteľnej energie, ktorý je dôsledkom tohto prechodu.

Zdroj: Bmwgroup

BMW

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať