SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Belkin BoostCharge Pro 140W / Výkonné nabíjanie kdekoľvek na svete

0

Stále viac zariadení s čoraz vyšším výkonom si vyžaduje aj častejšie a efektívnejšie nabíjanie. Našťastie pomocou konektora USB-C možno napájať čoraz viac zariadení. No čo ak máte doma priveľa zariadení a nedostatok zásuviek? Potrebujete riešenie, ktoré dokáže naraz obsluhovať viaceré zariadenia bez toho, aby to išlo na úkor výkonu. Jedným z takých riešení môže byť aj testovaná nabíjačka s výkonom až 140 W a možnosťou súčasného napájania až štyroch zariadení. Nabíjačka je zaujímavá predovšetkým tým, že využíva novú prelomovú technológiu GaN. Poďme sa teda najprv pozrieť na ňu. 

SAMSUNG 042024 Advertisement

Nový typ nabíjačiek s nitridom gália (GaN) bol po prvýkrát vo veľkom predstavený na výstave CES 2020. Táto moderná alternatíva ku kremíku znamená menšie, efektívnejšie nabíjačky a zdroje energie. Nabíjačky GaN sú pri zachovaní rovnakých parametrov fyzicky menšie ako tie súčasné. Dôvodom je, že nevyžadujú toľko komponentov ako kremíkové. Materiál dokáže v priebehu času viesť oveľa vyššie napätia ako kremík. Vďaka tomu, že sú nabíjačky GaN efektívnejšie pri prenose prúdu, menej energie sa mení na teplo. Keď sú komponenty efektívnejšie pri prenášaní energie do vašich zariadení, vo všeobecnosti ich potrebujete menej. V dôsledku toho môžu byť nabíjačky a zdroje energie založené na technológii GaN výrazne menšie. V súčasnosti sú polovodiče GaN vo všeobecnosti drahšie ako kremíkové. Vďaka zlepšenej efektívnosti je však znížená závislosť od dodatočných materiálov, ako sú chladiče, filtre a prvky obvodov. To umožňuje úsporu asi 10 – 20 % nákladov. Vcelku sú nabíjačky a zdroje GAN účinnejšie, takže šetria elektrickú energiu. 

Belkin BoostCharge Pro 140W je prenosná nabíjačka, ktorá svojím výkonom a možnosťami patrí v súčasnosti k špičke na trhu. Podporuje najnovšie štandardy Power Delivery vo verzii 3.1 aj 3.0. Dokáže poskytnúť celkový výkon 140 W prostredníctvom svojich štyroch portov alebo použiť jeden port na USB-C nabíjanie aj tých najnáročnejších notebookov alebo iných zariadení. Zaujímavý doplnok je možnosť výmeny primárnej zásuvky za niektorý z medzinárodných adaptérov, ktoré sa dajú zasunúť do napájacieho slotu. Vďaka tomu môžete nabíjačku využívať vo veľkej časti sveta. V balení je priložená zástrčka typu A, ktorú používajú v USA, Kanade, Mexiku a Japonsku. Pokiaľ je nasadená, kolíky sa dajú sklopiť do profilu nabíjačky, takže neprekážajú. Ďalej je tu zástrčka typu G, používaná vo Veľkej Británii, Írsku, na Strednom východe a v častiach Ázie, a zástrčka typu C, používaná u nás a aj vo väčšine Európy. Testovaný model nepatrí k najmenším. Je to však spôsobené prítomnosťou trojice konektorov USB-C a jedného USB-A. Veľkosťou je podobná nabíjačkám k Apple MacBook, ale ponúka až 4 porty. Vo vrecku by ste ju nosiť nechceli, do batoha alebo cestovného kufra sa však zmestí pohodlne. Výhodné je, že vlastne žiadnu inú nabíjačku už potrebovať nebudete.

Belkin BoostCharge Pro 140W zvládne nabíjanie takmer všetkých notebookov s napájaním do 140 W cez USB-C, smartfónov, kamier, powerbankov a množstva ďalších zariadení. Aby sme vyťažili jej výkon, skúšali sme súčasné nabíjanie notebooku Lenovo Yoga Book 9I, batérií do dronu DJI Air3 a dvoch smartfónov Galaxy S22 Ultra a S24 Ultra. Teplota nabíjačky pritom stúpla asi o 5 °C nad izbovú teplotu. Výkon nabíjacích portov je zdieľaný, takže ak potrebujete nabíjať výkonom viac ako 65 W, treba ostatné spotrebiče odpojiť a použiť výstup číslo 1, ktorý umožňuje nabíjanie plným výkonom 140 W. Ak využívate všetky porty, je ich maximálny výkon rozdelený na 65 W, 45 W, 20 W a 12 W.   

Nabíjačka je určená pre náročných používateľov a cestovateľov, ktorí potrebujú nabíjať rôzne zariadenia s vysokým výkonom. Jej rozmery sú síce väčšie, nahradí však 4 nabíjačky, takže vám v batožine zaberie menej miesta. Jediné, čo mi pri nej chýbalo, je, že výrobca nedodáva ani jeden kábel USB-C, čo by sa práve pri takejto výkonnej nabíjačke hodilo. Pri kúpe káblov treba myslieť na to, že na využitie výkonu nabíjačky musíte dokúpiť káble certifikované na príslušný výkon, teda 150 W a 100 W. Nabíjačka si kvalitu kábla meria a do obyčajných káblov plný výkon nespustí.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon, 4 nabíjacie porty, podpora PD 3.1, výmenné vidlice na použitie v zahraničí
- Žiadny výkonný kábel USB-C v dodávke

PARAMETRE:

Celkový výkon: 140 W; jeden port: 140 W, 65 W, 65 W, 12 W; všetky porty: 65 W, 45 W, 20 W, 12 W; rozmery: 9,6 × 7,59 × 2,54 cm; hmotnosť: 360 g

Cena: 123,90 EUR

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať