SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Biosenzor z červenej kapusty zistí, či je vaša voda kontaminovaná

0

Kalifornská umelkyňa, dizajnérka a bývalá stredoškolská učiteľka Melissa Ortizová nedávno vyvinula zaujímavé biozariadenie s názvom Colores del Rio, ktoré bolo navrhnuté tak, aby kontrolovalo, či je vaša voda kontaminovaná alebo nie. Colores del Rio znamená v preklade farby rieky a je to dômyselný nástroj vytvorený z odpadu z červenej kapusty pochádzajúcej z miestnej poľnohospodárskej komunity. Tento dizajn nedávno získal aj ocenenie v rámci súťaže Biodesign Challenge 2023.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Colores del Rio je navrhnutý tak, aby fungoval ako nástroj pre poľnohospodársku komunitu v oblasti Salinas v Kalifornii. Podnecuje ich k tomu, aby hlbšie skúmali potravinové systémy, a osvetľuje potenciál opätovného využitia lokálne vyhodeného potravinového odpadu na vytvorenie životaschopného biomateriálu. Ortizová si ako materiál vybrala kapustu, pretože tá vďaka prírodným chemikáliám, ktoré sa v nej nachádzajú, mení farbu, keď príde do kontaktu s kyslou vodou (na ružovočervenú) alebo zásaditou vodou (na žltozelenú).

Ortizová zozbierala kapustu z miestneho odpadu a spolu s miestnymi stredoškolákmi ju uvarila, dehydrovala, rozomlela na prášok a zmiešala s xantánovou gumou, ktorá funguje ako spojivo. Ortizová hovorí, že tento jedinečný a inovatívny nástroj je prínosom pre budúcnosť. Stačí, ak sa a Colores del Rio umiestni do vodného zdroja, a ľudia môžu posúdiť, aké farby pH sa objavia, a vyhodnotiť, či je voda kontaminovaná alebo nie.

Zdroj: yankodesign.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať