SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Budeme mať jedného dňa vo svojom mozgu počítačový čip?

5

Úvahy o implantovaní mikročipu do ľudského mozgu s cieľom posilniť duševné schopnosti sú tu už dávnejšie. No teraz je horúcou novinkou v oblasti technológií vývoj rozhrania mozog – počítač. Na jar Elon Musk založil spoločnosť Neuralink s podobným zámerom. O svojich prácach v tejto oblasti hovoril aj Facebook na vývojárskej konferencii F8. A ešte skôr bol v hre podnikateľ Bryan Johnson, ktorý v roku 2013 predal PayPalu svoju spoločnosť Braintree za 800 miliónov dolárov. Potom v minulom roku použil 100 miliónov dolárov na to, aby založil firmu Kernel, ktorá skúma možnosť implantovania čipov do lebiek pacientov sa Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou a preprogramovania ich neurónových sietí, aby sa obnovili niektoré z ich stratených schopností.

No pomôcť obnoviť poškodený mozog je pre Kernel len začiatok. Podľa Johnsona jedného dňa aj zdraví ľudia budú môcť získať neurónovú augmentáciu. Samozrejme, jeho úsilie vyvoláva množstvo otázok. Johnson však dúfa, že sa nájde spôsob, ako to urobiť bez väčšej demolácie našich hláv.

V rozhovore pre magazín Wired sa Johnson vyjadril, že vo svojej „súčasnej konfigurácii“ sa cíti neuveriteľne obmedzený – či už ide o schopnosť spracúvať informácie, pamätať si ich, premýšľať o nich, obmedzená je dokonca aj ľudská predstavivosť. Ľudia ovládli planétu Zem preto, že sú najsilnejšou formou inteligencie. V súčasnosti však vyvíjame novú formu inteligencie v podobe umelej inteligencie, ktorej schopnosti sa stále rozširujú. Pre ľudí je dôležité, aby v priebehu niekoľkých desaťročí odblokovali svoj mozog a zasiahli do svojho kognitívneho vývoja.

Hoci ľudský mozog je nesmierne zložitý a v skutočnosti sme len v začiatkoch jeho skúmania, keďže doteraz sme nemali nástroje na správne otestovanie, Johnson sa nazdáva, že v priebehu  5 až 10 rokov by sme mohli dosiahnuť jeho zásadné pochopenie.

No vynára sa tu otázka: Ak niektorí ľudia zvýšia svoje schopnosti augmentáciou mozgu, nebudú tí, ktorí tak neurobia, v nevýhode? Johnson to prirovnáva k dnešnej situácii vo vzdelávaní, keď len časť ľudí má prístup ku kvalitnejším súkromným vzdelávacím inštitúciám. Dúfa však, že bude možné vybudovať technológiu, ktorá bude prístupná miliardám ľudí. Na otázku, kedy by sme podľa jeho odhadu mohli mať v hlave počítačový čip, Johnson odpovedá: „Závisí to od typu technológie a záleží na tom, či by tento voliteľný proces umožnili národné štáty aj v prípade, že by som netrpel určitým typom dysfunkcie alebo choroby. No povedal by som do 9-10 rokov.“ Niektoré štáty vraj majú o to väčší záujem, než si mnohí uvedomujú.

Zdroj: Wired

Redakcia

Všetky autorove články
Elon Musk mozog cip

5 komentárov

Nie reakcia na: Budeme mať jedného dňa vo svojom mozgu počítačový čip?

13.7.2017 12:07
Nebudeme.
Reagovať

A slovencin place ... reakcia na: Budeme mať jedného dňa vo svojom mozgu počítačový čip?

12.7.2017 08:07
... velmo ...
Reagovať

nebude to pre kazdeho reakcia na: Budeme mať jedného dňa vo svojom mozgu počítačový čip?

11.7.2017 13:07
skor iba pre elitu, ktora sa postara aby to dostupne nebolo, aj keby ta technologia bola cenovo dostupna. Rovnako ako mysliet si ze po masovom nasadeni robotov si vsetci ludia budu uz iba pohodovo zit bez roboty je naivne. Sam by som bol proti takejto forme rovnosti lebo je nas uz proste privela. To ze niekto je lepsie mentalne vybaveny, presadi sa a zaraba viac a tym si moze viac dovolit je nieco coho sa nik dobrovolne nevzda. Ved si len predstavte ze na kanarske ostrovy by mohol ist kazdy, kazdy by mohol mat vilu na slavine, kazdy by mohol mat sukromne lietablo, mohol zrat kaviar a pit vodu z ladovca. Ved kto by vas obsluhoval v restike, kto by varil, umyval hajzle kebyze vsetci boli genialny a pri peniazoch. Spodinu a strednu vrstvu je este stale treba aby robila na milionarov a miliardarov, ked nas nahradia roboty tak nepojdeme byvat vedla svojich byvalych sefov ani jest s nimi v jednej restike alebo dovolenkovat v rovnakom rezorte ale skoncime v getach lebo uz viac pre nas nebude miesto. Chvilu nepokoje a vojny kym sa ludstvo zdecimuje do normalneho poctu a potom kastovy system.
Reagovať

RE: nebude to pre kazdeho reakcia na: nebude to pre kazdeho

12.7.2017 14:07
len nech si elita napcha cipy do kebul. Staci uz len jeden rusky hacker a pekne nam budu posielat svoj majetok.
Reagovať

Urcite bio-cip, nechcel by si zit zo strachu z emp reakcia na: Budeme mať jedného dňa vo svojom mozgu počítačový čip?

11.7.2017 11:07
Do buducnosti mame 3 moznosti ohladom bezpecnosti dat, but umela inteligencia alebo vlastny mozog prepojeny s webom alebo oboje naraz. S AI je problem urcit kde by bola hranica, tazko by nechali nepriatela mat vacsiu a lepsiu AI co by znamenalo vyvoj AI inteligentnejsej nez clovek. Dalsi problem by bol ze by napriek obrovskej inteligencii bola rozdielna od cloveka(bez pudov, citov). To ze nepozname mozog v tom hra totiz velku rolu. Definitivne prevratny zamer.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať