Ako pracujú IT profesionáli? Homework, coworking a ďalšie trendy

0

Zamestnanci firmy vykonávajúci svoju prácu prevažne na počítači sú zvyknutí tráviť pracovné dni v kancelárii, ktorá je buď ich, prípadne ju zdieľajú s kolegami. Inak je to ale u ľudí, ktorí sa rozhodnú pracovať sami na seba, na voľnej nohe. Tí často spočiatku nemajú dostatočné prostriedky na to, aby si prenajímali kanceláriu a sú nútení hľadať iné alternatívy. Typickým príkladom sú IT odborníci. Aké sú trendy u freelancerov?

"Mnoho ľudí na voľnej nohe je práve medzi IT odborníkmi, ktorí stále častejšie využívajú živnostenský list a kontrakt, čo im umožňuje pracovať na rôznych projektoch a takmer odkiaľkoľvek," hovorí Jan Silber, jeden zo zakladateľov jobportálu Jobstack.it.

Veľké množstvo freelancerov (ľudí na voľnej nohe) volí možnosť práce z domu, ktorá je pre začiatok jednoduchšia a nepochybne má svoje výhody. Z pohodlia domova však nepracujú len freelanceri, ale čiastočne aj zamestnanci, nakoľko vo firmách býva táto možnosť obľúbeným benefitom. Svetlou stránkou je, že začnete pracovať, kedy potrebujete a môžete si zorganizovať svoj čas tak, ako vám to vyhovuje.

"Ušetríte veľa času stráveného dochádzaním do práce a z práce, tým pádom sa môžete viac venovať rodine a koníčkom. Na druhú stranu si vyžaduje práca z domu veľkú mieru silnej vôle. Doma sa totiž nachádza mnoho vecí, ktoré vás rozptyľujú a oveľa horšie sa rozlišuje medzi pracovným a osobným časom či priestorom. Časom sa tiež môžete začať cítiť sami, človek je totiž bytosť spoločenská a po dlhšej dobe práce na home office začne byť trochu smutno aj tomu najväčšiemu introvertovi," myslí si Ján Silber, spoluzakladateľ portálu Jobstack.it.

Problém izolácie vyriešený - coworking
Práve z dôvodu vyššie spomenutých nevýhod sa často freelanceri uchyľujú k hľadaniu iných možností a často je ďalším krokom práca v tzv. coworkingu. Coworking sú zdieľané kancelárie, v ktorých si pracujúci prenajíma miesto pre svoju prácu. Finančne sa miesta v coworkingových centrách pohybujú zhruba od 27 eur za mesiac do pár desiatok či stoviek navyše, ide teda o podstatne lacnejšiu záležitosť, než je kancelária. Väčšinou sa dá dohodnúť aj na čiastočnom využívaní len pár dní v týždni, prípadne využiť možnosť platiť hodinovú sadzbu. Pre začínajúcich freelancerov je veľkým plus, že majú k dispozícii kancelárske vybavenie a technické zázemie. Môžu využívať tlačiareň, pripojenie k internetu, kuchynku alebo kúpeľňu. Coworkingové centrá mávajú otvorené 24 hodín denne, celý týždeň.

Nespornou výhodou je aj možnosť nadväzovať pracovné vzťahy a posúvať sa tak vo svojom odbore vpred. Vlastne to vychádza zo samotného názvu, coworking znamená v preklade spolupráca. "IT odborníci si často v týchto miestach nájdu svojich zákazníkov, s ktorými potom môžu spolupracovať, alebo parťákov pre svoje nové projekty," hovorí Jan Silber z Jobstack.it. Celkovo sú coworking nové príležitosti stretávať ľudí, oproti práci z domu, kde môže časom začať samota tak trochu "liezť na mozog".

Dokonca aj v Prahe už existujú takéto priestory, ktoré majú k dispozícii aj detský kútik, takže ich môžu využívať aj pracujúce mamičky na materskej dovolenke. Všeobecne pracovníci v coworkingu zaznamenávajú vo svojej práci rast. Pomáha im v tom tiež organizovanie rôznych podujatí, zrazov a seminárov, ktoré im rozširujú obzory.

Z USA do celého sveta
Prvé coworkingové centrum vzniklo v americkom San Franciscu až v roku 2005 a tento nápad sa hneď začal veľmi rýchlo šíriť. Dnes už po celých USA existujú stovky takýchto centier a pomaly sa ujali po celom svete. U nás nastáva rozvoj až v posledných pár rokoch, ale aj tak sa tento fenomén teší veľkej priazni. Spočiatku coworking využívali prevažne IT pracovníci, postupom sa rozšíril aj medzi ďalšie odbory, ako je marketing, fotografie, grafika atď.

Aj coworking má svoje proti
Nevýhodou však môže byť to, že sa pracujúci môžu navzájom vyrušovať. Pre neustálu prácu v spoločnosti skrátka nie je stvorený úplne každý. Časom potom môže byť spoločný priestor príliš malý, to už ale nastáva čas k zariadeniu vlastnej kancelárie. Coworkingy totiž bývajú najlepším riešením práve pre začiatok podnikania. Tieto centrá ale väčšinou dokážu nájsť riešenie aj pre tieto prípady a poskytnúť oddelenú kanceláriu v rámci celého objektu. To poskytuje výhodu, že začínajúca firma alebo projekt má svoje súkromie a zázemie, a zároveň zostane v komunite podobne nastavených ľudí.

Zobrazit Galériu

Kaspar PR

Všetky autorove články
coworking freelancer home office

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať