SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Canon EOS 2000D: Zrkadlovka pre začiatočníkov

0

Zrkadlovka EOS 2000D je v portfóliu firmy Canon druhá najlacnejšia novinka hneď po základnom modeli 4000D, ktorý je natoľko odľahčený a zjednodušený, že má dokonca plastový bajonet na upevnenie objektívu. Recenzovaný model EOS 2000D, ktorý sa dá považovať za nástupcu EOS 1300D, má už poctivý kovový bajonet napriek tomu, že ani tu sa nepredpokladá časté menenie objektívov, teda aspoň spočiatku, kým si jeho majiteľ nejaké nezaobstará. A keď už spomínam podobné modely, mali by ste sa zamyslieť, či neinvestovať radšej trochu viac do pokročilejšieho modelu Canon EOS 200D, ktorý má výrazne lepšie parametre a otočný displej.

V snahe dosiahnuť prijateľnú cenu sú v EOS 2000D použité staršie, samozrejme, osvedčené technológie a niektoré funkcie sú viac či menej obmedzené. Čo sa týka kompromisov, toto je lepší prípad – bol po­užitý nový typ snímacieho čipu s 24 megapixelmi, pravdepodobne rovnaký ako v modeli EOS 750D, a starší obrazový procesor DIGIC4+.

Na porovnanie, o niečo drahší model Canon EOS-200D má už najnovší procesor DIGIC 7. Z hľadiska ergonómie aj dizajnu je to vydarená zrkadlovka. Tlačidlo ovládajúce odklopenie blesku je za otočným voličom, takže keď si zvyknete na jeho umiestnenie, ľahko ho dosiahnete ukazovákom pravej ruky. Skúsenému fotografovi by chýbali dva otočné voliče, ale u začiatočníka sa nepredpokladá, že by často fotil v manuálnom režime. Používateľom, ktorí sa venujú nakrúcaniu, bude chýbať konektor umožňujúci pripojenie externého mikrofónu.

Optický hľadáčik pokrýva 95 % zachytenej scény, čo je v tejto cenovej triede štandard. Zaostrovanie je 9-bodové, pričom body sú umiestnené viac smerom k stredu než k okrajom obrazového poľa, takže väčšina používateľov bude zrejme zaostrovať na stredový bod, ktorý je krížový a meria pri minimálnej svetelnosti f/5,6. Po zaostrení pridržia spúšť v medzipolohe a prekomponujú záber. Displej je pevný a nie je dotykový, takže pri nakrúcaní videa ani fotení v režime živý náhľad nemôžete in­tuitívne zaostrovať.

Meranie expozície sa dá prepínať do viacerých režimov, veľmi dobré výsledky sme dosiahli pri priemerovom meraní s vyvážením na stred. Meria sa 63-zónovým dvojvrstvovým senzorom, prepojeným so všetkými bodmi automatického zaostrovania. Pozitívne hodnotím miernu tendenciu na podexponovanie pri fotení v protisvetle. Z podexponovaného záberu sa dá pri spracovaní vytiahnuť viac detailov než z prepáleného. Veľmi dobre funguje aj automatický režim vyváženia bielej farby.

Dynamický rozsah je vzhľadom na cenovú triedu prístroja veľmi dobrý. Šum sa začne prejavovať až nad ISO 3200. Maximálna „kadencia“ sú 3 zábery za sekundu, takže ak sa chcete venovať športovej fotografii, je to málo.

Ani v základnom modeli zrkadlovky (lepšie povedané, práve v ňom) nemohla chýbať možnosť pripojenia cez Wi-Fi, takže používatelia môžu svoje fotografie a videá jednoducho zdieľať na sociálnych sieťach.  Začínajúcim fotografom alebo ľuďom,  ktorí dosiaľ fotili smartfónom, je určený interaktívny sprievodca funkciami a nastaveniami s cieľom uľahčiť im prvé kroky so zrkadlovkou. Škoda, že výrobca do tejto zrkadlovky neimplementoval intuitívne grafické používateľské rozhranie, ako má model 200D. Napriek tomu je ponuka funkcií prehľadná a logicky štruktúrovaná.

Dobrý odrazový mostík od automatického režimu k nastaveniam, ktoré umožnia realizovať vaše kreatívne zámery, je režim P. V ňom vám fotoaparát nastaví podľa neho najlepšiu kombináciu clony a času expozície. Otočným voličom môžete potom prepínať vhodnejšie kombinácie podľa vás. Ak na­príklad fotoaparát v móde P nastaví kombináciu clony f/8 a času 1/60 s a vy potrebujete znížiť hĺbku ostrosti, prepnete sa na kombináciu f/5,6 a 1/125 s, prípadne na f/4 a 1/250 s. Popri základných automatických režimoch a kreatívnych filtroch možno navyše využívať aj šesť špeciálnych tematických nastavení záberov.


Snímka neskoro podvečer pri kombinácii súmraku a umelého osvetlenia – automatika vyváženia bielej funguje spoľahlivo

Odporúčam aj aplikáciu Canon Photo Companion, ktorá poskytuje tipy a rady, ako z novej zrkadlovky vyťažiť maximum. Nesklame vás ani výdrž batérie. Na jedno nabitie môžete urobiť približne 500 záberov alebo natočiť 30 až 45  minút videí v rozlíšení full HD.

Po počiatočnom nadšení, ak vás ­fotografovanie zrkadlovkou zaujme, narazíte zrejme na limity setového objektívu a začnete sa  zaujímať o ďalšie objektívy. Aj za málo peňazí sa dajú zaobstarať pomerne kvalitné sklá. Odporúčam začať plochým objektívom typu pancake EF-S 24mm f/2.8 STM (150 eur) a  EF 50mm f/1.8 STM (100 eur). Po prepočítaní crop faktorom majú tieto objektívy na snímači APS-C ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 38 mm, resp. 80 mm, čo je v prvom prípade ­ideálny základný, pomerne svetelný objektív a v prípade 50-ky dokonca vysoko svetelný portrétny objektív. Nie nadarmo sa o objektíve EF 50mm f/1.8 STM hovorí, že je to najlepšie utratených 100 eur za fototechniku Canon.


Veľmi dobrý dynamický rozsah obrazu

Parametre:

• Snímač APS-C CMOS, 22,3 × 14,9 mm, 24,1 Mpx, procesor DIGIC 4+, citlivosť snímača ISO: 100 až 6400 (rozšíriteľné na  12 800), sekvenčné snímanie: 3 obr./s, uzávierka:  elektronicky ovládaná štrbinová 1/4000 s – 30 s, video FHD 1920 × 1080  30 obr./s, LCD displej pevný 3", 920 000 bodov;  1× karta SDHC, SDXC; komunikácia: Wi-Fi, bluetooth, NFC; batéria LP-E10; rozmery: 129 × 101,3 × 77,6  mm,  hmotnosť fotoaparátu: 575 g  (telo vrátane batérie a pamäťovej karty)

• Cena: 410 EUR (telo), 510 EUR (v súprave s objektívom EF-S 18–55mm f/3.5–5.6 IS STM)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá obsluha, ergonómia, výdrž na batériu
- Displej nie je dotykový, 9-bodové zaostrovanie, len 3 zábery za sekundu

HODNOTENIE:

Foto: 86 %
Video: 84 %
Výbava: 88 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 86 %
Celkovo: 87 %

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
EOS Canon

Pridať komentár