Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Formuler Z7+: Malý s veľkými možnosťami

0

Spoločnosť AB-COM uviedla na trh dvojicu horúcich noviniek, multimediálne IPTV prehrávače spoločnosti Formuler, modely Z7+ a Zx. Keďže boxy sú z hardvérovej stránky identické a líšia sa iba veľkosťou RAM, otestovali sme vyšší model Z7+.

Hardvérové vybavenie a funkcie

Zariadenie je postavené na výkonnom štvorjadrovom procesore Hisilicon Hi3798MV200 (ARM Cortex A53) od spoločnosti Huawei. Je vybavené 8 GB pamäte eMMC a 2 GB DDR4 SDRAM, model Formuler Zx je osadený 1 GB DDR4 SDRAM. Prehrávač pracuje s rozlíšením 3840 × 2160 60p, podporuje kodeky H.264 aj H.265/HEVC vrátane obrazu s vysokým dynamickým rozsahom HDR (High Dynamic Range). Je kompatibilný s 10-bitovým videom a prehráva HDR v norme HDR 10 a HLG (Hybrid Log Gamma). Medzi prípojnými miestami nájdete dvojicu USB, jeden vo verzii USB 3.1 gen. 1 a druhý vo vyhotovení USB 2.0, eternet 100 Mbit/s, optický S/PDIF, HDMI 2.0 a slot na kartu microSD aj Wi-Fi. Cez USB možno pripojiť tuner DVB-T2 USB pre prijímače Openbox/Formuler, ktorý umožňuje príjem digitálneho pozemného vysielania. Prehrávač pracuje pod OS Android 7.0 a má nainštalovaných niekoľko aplikácií. Na rozdiel od niektorých starších typov androidových prehrávačov tu nájdete prístup k štandardnému obchodu Google Play, kde je k dispozícii viac ako milión aplikácií. Predinštalovaná je aj aplikácia MyTV Online, ktorá slúži na príjem IPTV, k dispozícii je okrem obchodu Google aj vlastný market Formuler, v ktorom nájdete odporúčané aplikácie na inštaláciu a hlavne veľa rôznych prehrávačov a aplikácií streamovacích a IPTV služieb. Z konštrukčného hľadiska je Formuler Z7+ malá plastová škatuľka s jednou stavovou LED a IR prijímačom na prednej strane. Rozmermi je iba o málo väčšia ako malé 2,5" externé HDD. Vďaka tomu sa dá umiestniť aj na skryté miesto, napríklad za televízor, a na ovládanie možno použiť externé IR oko. Napájanie je riešené malým adaptérom. Poďme sa však pozrieť na to, čo od tohto drobca možno očakávať.

Skúsenosti z testovania

K prehrávaču dostanete rozmerný diaľkový ovládač s logicky členeným rozmiestnením klávesov. Prijímač má aj funkciu nazvanú Hot Key, ktorá umožňuje používateľsky definovať funkciu farebných klávesov. Ovládanie je intuitívne a svižné, na nič nemusíte čakať. Primárna funkcia prehrávača je príjem IPTV a rôznych streamovacích a televíznych služieb. Prijímať vysielanie IPTV možno vďaka aplikácii MyTV Online, kde si môžete nadefinovať presné parametre týchto služieb. Aplikácia umožňuje aj nahrávanie programov. Ďalšia možnosť je príjem najrôznejších internetových TV a rádií. Tieto služby väčšinou majú svoje obslužné aplikácie, ktoré stačí nainštalovať, vytvoriť účet a pozerať. Takto môžete sledovať napríklad  Digi Go, HBO Go, Antik TV, Touch TV, iVysílání ČT a veľa ďalších. Okrem príjmu online služieb prehrávač dokáže prehrávať multimediálne súbory aj z pripojeného HDD či karty microSD. Podporuje veľké množstvo formátov videa, fotiek aj hudby. Testoval som prehrávanie videí v kodekoch H.264 aj H.265/HEVC vrátane 10-bitových HDR videí v rozlíšení 4K, rôzne audiosúbory aj fotografie. Prehrávač si poradil v podstate so všetkým. Výhodné je to, že ak sa vám niečo nedá prehrať, často pomôže použitie iného prehrávača či doinštalovanie kodeku. Kvalita prehrávania videa aj zvuku je výborná. Prehrávač pri počiatočnom nastavení umožňuje zarovnanie obrazu k okrajom.

Pochopiteľne, keďže ide v podstate o štandardné androidové zariadenie, môžete na ňom okrem malých výnimiek prevádzkovať akékoľvek aplikácie. Občas síce s trochou problémov, keďže aplikácie sú optimalizované na dotykové ovládanie, ale na to má prehrávač mód kurzora, ktorý umožní aj takéto ovládanie.

Záver

Zo začiatku som k prehrávaču pristupoval trochu nedôverčivo, ale jeho prednosti a kvalita výstupu ma nakoniec presvedčili. Menu by síce mohlo mať grafiku v 4K rozlíšení a menší kurzor, ale ináč mu nie je veľmi čo vyčítať. Vďaka Androidu sa pohybujete v známom prostredí a máte nekonečné možnosti na experimentovanie s rôznymi aplikáciami a službami.   

Parametre:

• Štvorjadrový procesor Hisilicon Hi3798MV200 (ARM Cortex A53), 8 GB pamäte eMMC a 2 GB DDR4 SDRAM, výstup: HDMI 2.0a 3840 × 2160, 60p, podpora H.264 aj H.265/HEVC, HDR 10 a HLG (Hybrid Log Gamma); výstupy: USB 3.1 gen. 1, USB 2.0, eternet 100 Mbit/s, optický S/PDIF, HDMI 2.0a slot na kartu microSD, Wi-Fi, možnosť pripojiť tuner DVB-T2 USB pre prijímače Openbox/Formuler, OS Android 7.0
• Cena: 109 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Široká podpora multimédií, konektivita, množstvo aplikácií
- Zbytočne žiarivá stavová LED

HODNOTENIE:

Výkon: 85 %
Výbava: 98 %
Ovládanie: 85 %
Video: 95 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 91 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Formuler

Pridať komentár