ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Canon Pixma G3410: Multifunkcia s nekonečnou tlačou

0

Veľkokapacitná tlač je v posledných pár ­rokoch veľmi populárna vďaka tlačiarňam so systémom CISS (CISS - continuous ink supply ­system – systém nepretržitej dodávky atramentu). Canon tiež nastúpil na túto vlnu a uvádza už druhú generáciu, z ktorej sme mali možnosť otestovať druhý najvyšší model multifunkcie Canon PIXMA G3410.

Hardvér

Tlačiareň sa veľkosťou veľmi nelíši od ostatných multifunkčných zariadení. Využíva veľkokapacitné zásobníky farieb s objemom 70 ml na farby C, M, Y a 135 ml na čiernu. Umiestnené sú v prednej časti a sú priehľadné, takže umožňujú rýchlu kontrolu množstva atramentu. Zásobníky sa nevymieňajú, dopĺňajú sa z fľaštičiek s rovnakým objemom. Čierna farba je pigmentová, takže je zaručená vysoká kvalita tlače textu aj v náhľadovom režime. Rozlíšenie tlače je 4800 × 1200 dpi. Zadný podávač má kapacitu 100 listov a umožňuje tlačiť na médiá s gramážou do 275 g/m2.

Skener využíva kontaktný snímač CIS s rozlíšením 600 × 1200 dpi a s 24-bitovým výstupom (interné spracovanie je 48-bitové). Tlačiareň má iba jednoduchú mechaniku a môže tlačiť bez okrajov na formáty 10 × 15, 13 × 18 aj A4. Neumožňuje duplexnú tlač, tlač na CD ani duplexné skenovanie. Vďaka zabudovanému skeneru je možné jednotlačidlové čiernobiele aj farebné kopírovanie. K PC sa dá pripojiť iba cez USB, je vybavená aj rozhraním Wi-Fi, takže umožňuje aj tlač z mobilných zariadení, a to priamo alebo prostredníctvom routera.

Skúsenosti

Canonu sa podarilo už v predchádzajúcej generácii elegantne integrovať zásobníky farieb dovnútra prístroja. Uvedenie novej tlačiarne do prevádzky trvá asi 25 minút. Po vybalení nainštalujete dvojicu tlačových hláv a postupne naplníte zásobníky atramentom. V balení dostanete kompletnú súpravu s plným objemom, takže prvých asi 6000 strán máte doma. Výrobca upozorňuje, že pri prvej súprave je výťažnosť nižšia, keďže sa musí naplniť vedenie atramentu, no nie je to nič tragické a môžete tlačiť do sýtosti. Keby ste tlačili fotky 10 × 15 bez okrajov, vytlačíte ich s plnými zásobníkmi okolo 2000. Tlačiareň mieri hlavne k domácim používateľom, ktorí si tlačia veľa fotiek. Poradí si s bezokrajovou tlačou vo všetkých troch podporovaných formátoch. Fotografie som tlačil na viac druhov špeciálnych papierov s lesklým, pololesklým aj matným povrchom. Vo všetkých prípadoch bola tlač veľmi dobrá, mala vysokú ostrosť, sýte farby a veľmi dobre vykreslené prechody. Samozrejme, pri porovnaní so špecializovanými fototlačiarňami bude ťahať za kratší koniec, na bežnú domácu fototlač však plne postačuje. Kvalitná je aj tlač na obyčajný papier. Kvalita náhľadu vyhovie na bežné tlačenie textov, text je veľmi ostrý, znaky nevykazujú príznaky deformácie ani rozpíjania. Na tlač obrázkov s väčšími farebnými plochami sa tento režim nehodí. V štandardnom nastavení  môžete tlačiť aj kvalitnú obchodnú grafiku. Písmo je výraznejšie a kvalitne vykreslené. Tlačiarni nerobili problémy ani kontrastné výstupy s jemným bielym či žltým písmom na jednoliatom čiernom pozadí.

Skener svoju prácu vykonáva takisto veľmi dobre. Výstupy majú vysokú ostrosť a dobré podanie farieb. Dodaný softvér umožňuje aj automatické orezanie a uloženie viacerých predlôh (fotografií) naraz. Najslabším článkom bol dodávaný softvér Canon Image Garden. Zatiaľ čo skenovanie aj orezanie sa uskutočnili veľmi rýchlo, následný náhľad fotografií nemal konca a trval až niekoľko minút, takže bol nepoužiteľný. Našťastie so softvérmi tretích strán sa nám skenovanie darilo podstatne lepšie.

Funkcia kopírovania je veľmi rýchla a pohodlná. Stačí vložiť predlohu a stlačiť tlačidlo čiernobieleho alebo farebného kopírovania. Kópia sa vytlačí hneď. Žiadne iné nastavenia však nie sú k dispozícii. Na jedno nastavenie môžete zhotoviť až 20 kópií.

Záver

Ako je pri týchto tlačiarňach zvykom, je ťažké ju zaradiť. Bežný domáci používateľ asi ťažko dokáže vyťažiť kapacitu jej tlače. Skôr sa hodí do rúk aktívnym fotografom, ktorí svoju prácu dodávajú aj na papieri. Pre túto skupinu budú veľmi zaujímavé tlačové náklady, kvalitou ju však špecializované fototlačiarne prekonajú. Chýbal ďalší zásobník, ktorý by umožnil mať v tlačiarni aspoň dva druhy médií. Zaujímavá by bola aj možnosť tlače na CD médiá, tú však tlačiareň neposkytuje. Na použitie vo firme by sa zase hodil duplex, no ten ponúka iba vyšší model.

Na prvom mieste však budú tlačové náklady. Nákupná cena tlačiarne je veľmi zaujímavá a náhradné náplne sú ešte zaujímavejšie. Ich cena sa pohybuje pod 6 eur a je rovnaká pre všetky farby. Canon nepoužíva žiadnu ochranu atramentov, takže teoreticky by ste mohli po­užiť akýkoľvek, ale vzhľadom na cenu tých originálnych budete na takéto konanie ťažko hľadať rozumný dôvod.

Parametre:

• Model: Canon PIXMA G3410, funkcie: tlač, kopírovanie, skenovanie, prepojenie na cloud, Wi-Fi, max. rozlíšenie tlače: 4800 × 1200 dpi, podporované formáty médií: A4, A5, B5, 10 × 15 cm, 13 × 18 cm, 20 × 25 cm, obálky (DL, COM10), Letter, Legal, náhradné náplne: GI-490 (BK) pigmentová, C, M, Y, odhadovaná výťažnosť pri pokrytí 5 %: 6000 strán čierna, 7000 strán farby, 2000 foto 10 × 15, zásobník na papier: zadný, 100 ks, skener : CIS, 1200 × 600 dpi, 24 bitov, spotreba min./stand-by/kopírovanie: 0,2 W/1,2 W/11 W

• Cena: 178 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita tlače, nízke prevádzkové náklady, jednoduchá obsluha
- Pomalšia tlač, nemá duplex

HODNOTENIE:

Kvalita tlače: 90 %
Rýchlosť: 80 %
Výbava: 75 %
Vyhotovenie:  95 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Canon Pixma

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať